Jabuka

Ljudi imam par pitanja.:) Jos uvek se ne bavim vocarstvom, ali imam nesto u planu u skorije vreme, pa me interesuje na kojoj razdaljini se sadi jabuka i koje vrste preporucujete?Imam nesto zemlje na selu ali imam u planu da dokupim ako se malo opzbiljnije bavim proizvodnjom. To je planina nekih 800metara do 1km..Vredili se ti saditi sta ili ne?
 
Milan9, dosta je visoko, ali prije bilo kog ulaganja moj ti je savjet da sve u detalje razradiš i baciš na papir.
 
Ljudi imam par pitanja.:) Jos uvek se ne bavim vocarstvom, ali imam nesto u planu u skorije vreme, pa me interesuje na kojoj razdaljini se sadi jabuka i koje vrste preporucujete?Imam nesto zemlje na selu ali imam u planu da dokupim ako se malo opzbiljnije bavim proizvodnjom. To je planina nekih 800metara do 1km..Vredili se ti saditi sta ili ne?


Malo je povisoko, nemaš velik izbor sorti.....al nije neostvarivo.
 
Ja se nadam da cu uskoro postati vocar kao i vi pa cu imati informacije sa terena, ovako samo ispred racunara.

Kakvi su vam prinosi po ha / po stablu? Koliko vam je pomogao sistem za navodnjavanje (za one koji su uspali da investiraju u ovo)?
 
Planiram da zasadim vocnjak jabuke. Imam 2 parcele po 0,5ha i planiram da kupim jos neku i da za sada oformim 4ha.
Zamolio bih vas da mi malo pomognete.
Koliko mi treba novca za sadnice (obicne ili knip), koliko mi treba sadnica, koliko ce da me kosta postavljanje stubova i zice, koliko ce da me kosta navodnjavanje? Ovo sve po jednom ha. Sta od ovoga moze da se refundira kroz subvencije?
Koliki je prosecan prinos po hektaru - stablu?
Koliko ima posla oko jabuke posto sam trenutno zaposlen i morao bih da angazujem ljude sa strane na pocetku. Moze li jabuka da bude sporedni posao?

Veliko hvala unapred!
 
na 4 HA ne moze da bude sporedan posao, ako sve platis bolje da ne radis.

Bollje stavi pare u banku i uzmi kamatu.
 
Planiram da zasadim vocnjak jabuke. Imam 2 parcele po 0,5ha i planiram da kupim jos neku i da za sada oformim 4ha.
Zamolio bih vas da mi malo pomognete.
Koliko mi treba novca za sadnice (obicne ili knip), koliko mi treba sadnica, koliko ce da me kosta postavljanje stubova i zice, koliko ce da me kosta navodnjavanje? Ovo sve po jednom ha. Sta od ovoga moze da se refundira kroz subvencije?
Koliki je prosecan prinos po hektaru - stablu?
Koliko ima posla oko jabuke posto sam trenutno zaposlen i morao bih da angazujem ljude sa strane na pocetku. Moze li jabuka da bude sporedni posao?

Veliko hvala unapred!

4ha da oprskaš sa atomizerom od 440 l trebaće ti 6 tura, znači dobra 3 sata vremena. Ako radiš negde 8 sati, teško ćeš stizati da oprskaš u slobodno vreme a jabuka mora redovno da se prska...Treba uhvatiti vreme da je temperatura optimalna, da nema vetra... Ako uzmeš veći atomizer,ići će malo brže. Znači već tu ti škripi..
Računaj da imaš 20-30 prskanja godišnje...
preko 1000e ti je hemija po hektaru za godinu dana
Rezanje prepusti profesionalcima
Ostaje ti da prskaš travu (ako nemaš frezu/kosačicu) i fizički poslovi (vezivanje grana, skupljanje granja od rezanja itd)
Tu možeš i da platiš nekog za to

Na 4ha možeš da očekuješ 15+ vagona jabuke, pa će ti trebati i solidna hladnjača, inače ćeš morati da prodaješ jabuku za dž
Uvek je bolje staviti je u hladnjaču i prodavati lagano kad je cena bolja

Navodnjavanje je mene koštalo 500e za 2ha, bez bunara i pumpe, samo cevi i creva za sistem

Bilo bi poželjno da imaš i protivgradnu mrežu - to ti garantuje kvalitetan plod
Nemoj se uzdati u to da će te grad obići, samo je pitanje da li će biti 20 ili 80% štete :)

eto valjda sam ti malo pomogao
 
@lekicd, kolege su ti odlično odgovorile, ja bi još samo "podebljao" dio ako ćeš sve da plaćaš nema tu računice. Inače, jabuka je mnogo osjetljiva kao voćna vrsta i tu nema praštanja što se tiče neredovnog prskanja.
 
lekicd
još jedna dobra stavka koja te u startu vuče u debeli minus jeste podticaj države na sadni materijal , đžaba ti sve kada neplaćaš pio za poljoprivredu, sve plaćaš 100 % iz svog džepa!:ppozdrav:
 
Probaj sa manjom površinom pa vidi kako se uklapaš.
Mene skoro više vremena, fizike i živaca izađe 2 jutra jabuka nego 70 jutara ratarstva.
Jabuka traži slugu,bar što se zaštite tiče.
 
Hvala drugari, posebno valhalla, veoma su mi korisni vaši saveti.

Negde sam pročitao da oni koji ne uplaćuju pio za poljoprivredu mogu da ostvare subvenciju do 1ha. Da li je to tačno? I da li to znači da za 1ha mogu ja, a za drugi ha moja žena da ostvarimo subvenciju na sadni materijal?
Ima li kod nas da se kupi knip sadnica i šta mislite o tome? Sadio bih na M9 podlozi.
 
Moglo je po uredbama iz prosle godine.
pogledaj http://poljoinfo.com/propisi.php

Od nasih rasadnicara mozda Juzni Banat ima knip sadnice, za ostale nisam cuo.
Cene bi trebale da budu od 3-4 e po komadu, ako kupujes od uvoznika dodaj troskove (prevoz, carina, kontrole, porez ....), cisto za orijentaciju

nije obvezno da kupis knip sadnicu, u drugoj rodnoj godini nema razlike izmedju knip i obicne sadnice sa prevremenim granama
 
Tek toliko da se složim sa mojim kolegama! I pored toga, jabuka zahteva dosta znanja i umešnosti. Ko nauči dobru jabuku da proizvede, ostalo je mala maca!
 
Prije mjesec dana bio sam u Njemačkoj par dana u posjeti na nekoliko savremenih voćnjaka jabuke, kruške i trešnje. Posjetio sam i najsavremenije sortirke, pakirnice i hladnjače nekoliko vlasnika kao i Institut za voćarstvo. Poslije tog posjeta shvatio sam koliko još moram da učim što se tiče voćarstva. Mogao bih pisati ovdje 5 dana o utiscima, kako su njemci organizovani, principima gajenja jabuke, kruške i trešnje, organizovanju, finansiranju, zaštiti, kvaliteti, prinosima i ukupnom stavu prema voćarstvu kao stuci ali polako, ima vremena.

Za sada par slika jabuke. Na prve 2 slike su jabuke u 3. godini.

nxvq5t.jpg


2mpbevn.jpg


qx2yl1.jpg


2e35qf6.jpg
 
Nazad
Vrh