Rasipači mineralnog đubriva

Ja imam tako neki ciklon razmisljam da ga nekome poklonim,kome je najpotrebniji.Ako ima neko ko je u losoj situaciji neka me sloodno kontaktira na pp.Anonimnost zagarantovana.Ali ne moj da se javljaju neki koji ce ga preprodati jer poklanjam onome kome TREBA ZA SEBE.
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG
]Moj rasipač je ovakav (slika je pozajmljena), valjda je IMT-ov. Platio sam ga 70 evra pre 4 godine i uložio još 20 - izmenjao ležajeve i prefarbao ga. Naravno da je daleko od idealnog ali za 3 ha koliko obrađujem i ne mogu da kupujem skuplji.
Ovaj što je Sloba postavio stvarno izgleda loše odrađen...
 
Ja imam tako neki ciklon razmisljam da ga nekome poklonim,kome je najpotrebniji.Ako ima neko ko je u losoj situaciji neka me sloodno kontaktira na pp.Anonimnost zagarantovana.Ali ne moj da se javljaju neki koji ce ga preprodati jer poklanjam onome kome TREBA ZA SEBE.
Ja sam moj isto poklonio,jos mu i odneo 70km.
 
Jel koristi neko megametal rasipač jel su bolji ili je to isto s....e kao i ovi RM iz Svilajnca
3.jpg
 
Jel koristi neko megametal rasipač jel su bolji ili je to isto s....e kao i ovi RM iz Svilajnca
3.jpg
Ovaj Megametalov bar izgleda pristojno napravljen....a ja kupio RM Svilajnac...i sad mi nije jasno gde su mi oci bili i sta sam gledao...jer je neupotrebljiv ..Disk je kriv i ljulja se na osovini tako da cim ukljucis kardan on pokida sraf koji spaja disk sa osovinom...jednostavno receno...NEUPOTREBLJIV je... Sto je zalosno covek koji ga proizvodi i koji daje garanciju odbija da se javi i ne smatra sebe duznim da ga zameni ili vrati novac...Jednostavno receno...kupio sam stvar neispravnu koja uopste ne radi.

- - - - - - - - - -

Prodavac kod koga sam kupio mi se kezi u lice...jos me zeza kako sam ispao glup.
 
da pitam kolege koje poseduju donder ili tecostar rasipace i radili su sa njima,koja su podesavanja rasipaca,brzina traktora,broj okretaja kardana za neke kolicine djubriva,na primer 100 kg/kj urea ili npk? trebalo bi da mi stigne za par dana pa da se ne mucim sa podesavanjima ako ne moram :osmeh:
 
Traži obavezno od prodavca uputstvo, tu imaš tablice podešavanja za različita đubriva, brzinu kretanja i širinu radnog zahvata. Podešenja količina iz tablica su baš precizna, sem podešavanja radnog zahvata, tu je prcizno samo za UREU.
 
da pitam kolege koje poseduju donder ili tecostar rasipace i radili su sa njima,koja su podesavanja rasipaca,brzina traktora,broj okretaja kardana za neke kolicine djubriva,na primer 100 kg/kj urea ili npk? trebalo bi da mi stigne za par dana pa da se ne mucim sa podesavanjima ako ne moram :osmeh:


Zasto se mucite sa tablicama na rasipacima kada je to sve neprecizno zbog raznih granulacija djubriva. Koristite formulu koju je Panonstib nekada davno postavio u ovu temu. Tako i ja podesavam svog Tecostara i preciznost je fantasticna. Ranije dok sam se glupirao sa tablicama nikad nisam mogao da postignem kolicinu koju sam hteo. Sa tom formulom i kombinacijom navigacije ( navigaciju mogu da zamene i markiranti ) preciznost je u kg tacna.

Ta formula vazi za sve rasipace.

evo formule:

(kg/ha x km/h x radna širina rasipanja)/ 600= kg/min


- - - - - - - - - -

objasnjenje za one koji se ne snalaze bas najbolje sa matematikom:

Recimo da zelite da bacite nekog djubriva u kolicini od 200 kg/ha i recimo da se krecete brzinom od 10 km/h i zahvat rasipaca vam je 16 m

(200 x 10 x 16) / 600= 53.33 kg/min



Sipate nekoliko dzakova djubriva u rasipac uzmete stopericu u ruke i merite koliko ce djubriva iscureti za 1 min. Podesavate rasipac sve dok ne postignete da kolicina koja iscuri za minut bude 53.33 kg. Naravno sve se to podesava u dvoristu a kada odete na njivu nema vise nikakvog podesavanja i budite sigurno da je preciznost 100% ako se ne zeznete i ne lutate na njivi dok rasturate.


Uzivajte!!!!!!
 
Formula je OK, ali treba za svako đubrivo i količinu napraviti eksperiment kod kuće. Za TecoStar-Donder, one tablice za UREU i TSP (NPK) su dosta precizne (u okviru 10-20kg/ha), pod uslovom da znate tačnu širinu zahvata i brzinu.
Jednom kada se uhodate, i zapišete za svako đubrivo podešavanja, odstupanje nebude veće od 5kg/ha :ppozdrav:.
I da naglasim, da je naročito za veće radne zahvate, JAKO bitna realna brzina kretanja (ja koristim GPS navigaciju na telefonu).
 
Ima traktor brzinomer tako da to nece biti problem,videcu kako ce ici kad stigne posto ce odma imati posla
 
Ako su u žitu ostavljeni stalni tragovi, da li rasipač mora da dobaci do sledećeg traga (potpuno preklapanje) ili treba da baca do pola rastojanja između stalnih tragova?
 
Pa po svoj logici normalno bi bilo da bacas do polovine i onda kad pređeš u sledece tragove opet bacas do polovine i spojis.
 
Nazad
Vrh