Sudanska trava.

Ma naravno, samo ponavljam, goveda polude za njom i ne razumeju da nema više već stalno traže JOŠ....
Jedared baš u trenutku kada sam ih terao na pašnjak ujutro, naiđe komšija sa punim kolicima sudanca za njegove krave u štali, ove moje ga napale, srušile kolica i počele da se otimaju za zalogaje, jedva sam čoveka odbranio, počeo da grdi i psuje, a ja ga naučio šta da poseje i namiri krave u zelenoj hrani, a on me nakrpio, to mi je hvala, pa nisam ja kriv što krave "trzaju" na Sudanac k'o Marica na...
 
Stiglo seme sudanske trave, sorta Sava, 15kg 1800din i 900 posta, sada me interesuje jel sejao neko sa IMT zitnom sejalicom i ako jeste kako je treba nastelovati?
 
Sijao sam ja sa imt 15rednom malo sam zaboravio kako je to tacno islo ali evo otprilike: Izmjeris obim pogonskog tocka na sijacici i na osnovi toga i radnog zahvata sijacice izracunas duzinu puta koji treba da napravi pogonski tocak sijacice da bi posijala 100 metara kvadratnih.
Naspes sjeme,ispod podbacis najlon i okreces pogonski tocak zadani broj puta zatim dobivenu kolicinu sjemena izvazes i to ti je norma sjetve za 100 kvadratnih metara ,mislim da je dalje sve jasno...
 
Poslednja izmena:
Jel mi moze neko reci kako da sijem sudansku travu i kad je najpogodnije da je sijem? Jel moze rasipacem ili mora sijacica?Da li uspijeva bez zaljevanja u blago brdskim predjelima? Svaki savjet je dobrodoso.
 
To je prilicno komplikovana biljka ali veoma korisna.Moras zasigurno da pratis prognozu u vezi sa kisom i tada da sejes jer ako ti posejes a kisa ne padne i posle zasusi onda nece biti nista.Ja sam sa njom mnogo razlicitih iskustava imao.I bolje je posej do sredine aprila da lepo nikne dok ne pocnu vrucine.
 
A cime da sijem? Jel moze ruka, bure(rasipac) ili mora sijacica?
 
Manje povrsine rucno, ne mozes da pogresis, a vece , jos ako planiras senazu, onda nekim sejalicama.
Ja sam prosle godine sejao mehanickom za kukuruz, ali se nisam bas proslavio.
 
U literaturi stoji da se silira kada izmetlici,prvo u toj fazi je ogromna pa klasican senazni vuceni kombajn ne uspeva bas najbolje da se snadje sa njom i ide jako sporo-preprecuje se,mota se i sl.Drugo,u toj fazi iako ima ogromnu masu ima malo listova a mnogo drvenaste stabljike pa je silo kombajn ne isece previse sitno.Ne gazi se bas nesto najbolje,iako su korisceni inokulanti ume da se kvari,miris i ukus nije nesto narocit i krave je ne jedu sa svom voljom.
Moje je misljenje da ako se radi senaza,da se radi u mnogo ranijim stadijumima,sa visinom npr. 1m gde ce stabljika biti finija i svarljivija.Ali i tada mislim da ko god ima mogucnosti je najbolje da je koristi na zeleno jer je tada najupotrebljivija i krave je nenormalno jedu a i jako puno daju koristi.Sa senazom detelina i trava nikako se ne moze uporediti.To je moje vidjenje.
 
Ja sam i mislio da je siliram kad bude oko metar visine,treba mi kabasta hrana za zimu a ona daje dosta mase odmah,lucerku koju sejem sad mogu da racunam da cu je koristiti tek naredne godine,ove godine ce biti jeko malo mase na tim njivama............

Ovako izgleda kad se sudanska trava nepokosi na vrema,na ovo parce sam zaboravio i kad sam otisio tamo,a daleko je od sela,umalo se nisam slogiro.......

399297_347179188746123_2107731670_n.jpg


8650_347179308746111_1731352138_n.jpg
 
Lepa slika,tako je i kod mene bilo,slicno.Samo ti je ovde bila retka,inace bi polegla pri ovom uzrastu.Obrati paznju da literatura kaze da se tesko silira.Mozda je bolje da si sejao grasak.
 
Pazi,ja sam ostvarivao veoma lepe rezultate sa njom i uvek me ponovo privuce ta njena godisnja ogromna masa i dosta dobar proteinski kvalitet mase.Ali me redovno razocara to sto ona trazi veoma dobre uslove u setvi,znaci toplu zemlju i kisu posle setve inace lose nice.Mozda ce ona bolje da se silira u nizem uzrastu ako ubacis pored inokulanta i skrob u nekom obliku,melasa,kukuruz ili sl.Na tvojoj zemlji ce sigurno da se kosi 3 puta,kod mene 2.A vidim i cena semena joj je niza u odnosu na proslu godinu.
 
Ja umesto sudanske sejem NS sirak. Oko 1 ha nasejem rucno i dovlacim samoutovarnom u zeleno. A par hektara posejem na mehanicki sejac za kukuruz pa siliram silokombajnom.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 
Ja sam resio pre nekoliko godina da sejem jednu parcelu pored vode sa sirkom i nazovem institut da pitam jel ima seme i kako se seje i sl. oni kad su poceli sa pitanjima kako cu to da sejem,to mora u redove sa manjim razmakom i tako me oni oladise.Eto sada cujem da moze i rucno.
Mislim da je sirak prilicno dobra stvar.
 
Na bazi mog skromnog iskustva sa sudanskom travom zakljucio sam da je najvaznije zamlju dobro nađubriti stajnjakom a i vjestackim đubrivom jer je to biljka kojoj treba dosta hrane.Znaci ili birati najbolje zemlje ili je dobro nahraniti.Sijati je treba onda kada si siguran da je mraz nece opičiti, mraz je unistava.
Prosle godine sam imao 2ha na dvije parcele ,za obe je bio predusjev ozimi grasak i psenica obe parcele su dobile stajnjak. Ova prva parcela mi je najbolja zemlja sto imam i dala je tri dobra otkosa a druga samo prvi otkos je valjao necemu a kasnije skoro nista.
Ono sto goveda nisu mogla stici da pojedu sam ,prije nego je prerasla, spremio u rolo bale.Bale su na moje opste iznanađenje super ispale i krave su to rado jele.
Kad mi je jesenas dolazio predstavnik Sana sa instrumentom za analizu kvaliteta kabaste hrane sudanska je ispala manje vrijedna u pogledu proteina i jos nekih parametera(ne sjecam se) u odnosu na kukuruznu silazu i sjenazu ljulja. To joj malo zamjerim.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh