Orah - opšta tema

Ja sam ih drzao oko 4 dana maksimum u suvom provetrenom prostoru, rasporedjeni u tankom sloju ali se nisu svi otvorili-rascvetali. Duze nisam hteo da ne bi krenula oksidacija ploda ili eventualno buđ. Ljuštilica je za mene bila spas jer ne smem imati crne ruke.
 
Evo moje ljuštilice, nije neka lepotica ali radi posao... :osmeh:
Ukratko; na kazan dodate nogare, zatvorene tehničke rupe, dodata vrata i izlaz za otpad. Bubanj je isečen tako da ostane samo disk a perforacija bubnja je iskorišćena kao rende + više komada nazubljenih U profila...

2a69y5c.jpg


uylqt.jpg
 
Negoo sta nego washing machine ;) Još par napomena, motor ves masine nije dovoljno jak da gura pun kazan i nije namenjen da radi dugo (počne ozbiljno da se greje), treba ga odmarati povremeno. Takođe, zazor koji se stvori između tacne i kazana mora nekako da se premosti da orah ne upada u donju sekciju. Tu se vide zavareni komadi profila...
 


5. godina, zbog mraza na 80 komada oko 40 plodova. G139 najkasnije krenuo i na njemu najviše ostalo.



Može li neko okačiti sliku svog oraha u 2. godini, čisto poređenja radi?
 
Sta ti je ovo sa cime kosis? Koju povrsinu kosis i koliko dugo? Koja ti je ovo trava izmedju oraha? Inace prelepo izgleda vocnjak...
 
Sta ti je ovo sa cime kosis? Koju povrsinu kosis i koliko dugo? Koja ti je ovo trava izmedju oraha? Inace prelepo izgleda vocnjak...

To je "kosilica za visoku travu i neravne terene" Honda UM 526 https://www.olx.ba/artikal/20886482/motorna-kosilica-honda-um-526-prox-olx-ba/, mada je to ustvari Pubert sa Hondinim motorom nešto jako slično ovom http://www.pubert.com/en/products/g...utter/mower-brusch-cutter-en/xtrem-12-65h-en/

Kosim 12 dunuma (1,2 ha) za 14-16 h. Malo više hodam, ali ima mnogo prednosti i za moje uslove ovo je optimalno rješenje. To je "divlja" trava, ima tu svačega, bagrema, kupine ... ali ako se redovno kosi fino izgleda. Hvala :osmeh:
 
Ма мало сам скренуо са теме. Посадио сам јабуке у фебруару. Да ли су могле да се заразе прошле године, а гризу ове? Или су се заразиле ове године код мене? Питао сам овде јер људи који узгајају орахе имају највише искуства за овом штеточином. А, орах нисам садио јер сам чуо за те Турске саднице.
 
Evo ih i moji domaci... Skupljeni na gomilu posto su opali... U medjuvremenu su spakovani u mrezaste dzakove i suše se na promaji :) Bice jos malo ovih dana kad dune malo jaci vetar pa smlati one sa vrha... Ukoliko svrake i vrane ne odnesu :)

 


5. godina, zbog mraza na 80 komada oko 40 plodova. G139 najkasnije krenuo i na njemu najviše ostalo.



Može li neko okačiti sliku svog oraha u 2. godini, čisto poređenja radi?


I kod mene je ove godine ubedljivo najvise dao jedan G139 (40 komada), dok ostalih 10 - ak zajedno imaju oko 20 - 25. Druga i treca godina nakon sadnje. Izgleda da najkasnije krece......
 
Pozdrav svima. Imam pitanje za iskusne orasdzije :osmeh: U dvoristu kuce imamo dva veoma stara oraha, oko 70 god po nasoj proceni. Rode svake godine fino ali su dosta bolesni pa vecina ploda opadne pre sazrevanja. Zanima me da li na osnovu slike ploda moze neko da ustanovi koje su sorte.
2qtip1s.jpg
[/IMG]
 
To sto ti imas tesko da je neka priznata sorta, jer mnoge od njih nisu ni postojale pre 70 godina, ako ne i sve. Tako da ti imas neki obican sejanac, sto ne mora da znaci da je los uopste, mada boja jezgra nije bas 1 klase.
 
Nazad
Vrh