Šljiva

Da li plodovi stižu kad i 'obični' stanley?
 
Imam ja ovakva 4 stabla.Pa tog stenleja i sada ima za brati.U vreme kada je stenlej bio zreo ovaj klon stenleja je bio zelen i kiseo kao da nema kapi šećera.Izraziti vegetativni porast.Mladari po 1.5 m -2 kora sjajna i list moćan.
Razmišljam da ga naložim....
 
Zavisi od vremena, koji sat bitno je da se prosuši. Nego čuo sam da bi na svakih 50-tak litara padavina trebalo ponoviti zimsko prskanje... dali neko praktikuje tako nešto?

- - - - - - - - - -

Imam ja ovakva 4 stabla.Pa tog stenleja i sada ima za brati.U vreme kada je stenlej bio zreo ovaj klon stenleja je bio zelen i kiseo kao da nema kapi šećera.Izraziti vegetativni porast.Mladari po 1.5 m -2 kora sjajna i list moćan.
Razmišljam da ga naložim....

Onda je pitanje dali je Stenlej, ja ga nemam ali bi trebalo da zri u isto vreme( po čemu je to onda Stenlej... različito vreme zrenja, različit ukus...). U ovoj temi je neko ranije pisao da na odkupu sreću takav Stenlej znači da dolazi kad i običan.
 
Opao je list ranije, sada ima samo cvetova.

Pa zato je i procvetala. To nije nista cudno. Desilo bi se na bilo kom vocu koje prerano opadne list.

Biljka se oseca kao da je prolece, nema na sebi list a temperatura je dovoljno visoka dovoljan broj dana da ona misli da je doslo prolece. To se strucno zove "doslo je do retrovegetacije".
 
i najvaznije nisi napisao dogodine nema roda

- - - - - - - - - -

kod mene stoji list kao da je pola leta
2XLMva0.jpg


- - - - - - - - - -

5cqWUMC.jpg
 
Kod mene list kao u sred zime, ne samo na mojim sljivama nego na svacijim. Stanje je isto i na prskanim sljivama i na onim koje nisu prskane uopste. Sa jedne strane dobro je sto nema lista jer kad padne prvi sneg (a on je obicno lepljiv) manja je verovatnoca da polomi grane. Sa druge strane je lose, jer ako bude topla jesen ( a nadam se da nece ) izmamice kretanje i bice belaja sa prinosom naredne godine... Nikad se ne zna sta je dobro a sta lose...
 
Ja sam dosad zadovoljan i mislim da je sasvim normalna situacija za ovaj period. Prvi mraz je bio pre par jutara, a sve sorte su uglavnom u sličnoj fazi opadanja, većinska žuta boja i oko trećine opalog lista. Jedino je Grose Felicia odbacila list još pre 7-8 dana.
 
Zavisi od vremena, koji sat bitno je da se prosuši. Nego čuo sam da bi na svakih 50-tak litara padavina trebalo ponoviti zimsko prskanje... dali neko praktikuje tako nešto?

- - - - - - - - - -



Onda je pitanje dali je Stenlej, ja ga nemam ali bi trebalo da zri u isto vreme( po čemu je to onda Stenlej... različito vreme zrenja, različit ukus...). U ovoj temi je neko ranije pisao da na odkupu sreću takav Stenlej znači da dolazi kad i običan.
Pa stenlej je zato sto je kupljen pod stenlej.A nalozicu ga zato sto mi ne odgovara momenat berbe iliti kupljenja.Ocu ja za 4 stabla praviti razliku u prodaji sljive ili komljenju rakije 20 dana.Ice u furunu.Ko oce da kalemi nasecu mu naramak..
 
OK čisto da znamo razlog, znači plod je dobar ali tebi lično ne odgovara zbog vremena berbe.
 
Ja sam uzeo 250 tog 'stenlej-a' pa cemo videti na sta lici. Ja sam prvenstveno zbog susenja uzeo, ali kako stoji situacija na svetskoj berzi, losa prica. Mongolci izvezli suvu rusima za dzabe, nacuo sam tako da je nase mnogo ostalo na lageru.
 
Pozdrav drustvo nakon nekog vremena. Zelim se pohvaliti sa oko tonu i 500 kila od cacanke rodne u cetvrtom listu u vocnjaku sa 114 stabala. Sljiva pretvorena u rakiju a obrana u potpunoj zrelosti oko 10.09. Ispeceno oko 180 litara rakije koja mirise kao kompot. Prezadovoljan.

- - - - - - - - - -

Ustvari, tocno 151 litar prepecenice od 62 posto alkohola,pa ce biti potrebno dodati destilovanu vodu pa cijenim da ce biti oko 180 ukupno.
 
Koliki razmak je potrebno ostaviti od medje prilikom sadnje sljive, da bi moglo da se prolazi traktorom nakon 10-15 god.?
 
Kako i da li tretirate smolu na sljivi? Na cacanskoj lepotici, staroj 3 godine, danas pri riljanju primetih smolu koja je cvrsta, precnika oko 2cm na jednoj od skeletnih grana...?
 
Koliki razmak je potrebno ostaviti od medje prilikom sadnje sljive, da bi moglo da se prolazi traktorom nakon 10-15 god.?

Zavisi sta ti je pored parcele. Ako je obicna njiva 3m je dovoljno, ako ti je pored parcele bagremar i sl. Onda moras vise da povuces...

- - - - - - - - - -

Kako i da li tretirate smolu na sljivi? Na cacanskoj lepotici, staroj 3 godine, danas pri riljanju primetih smolu koja je cvrsta, precnika oko 2cm na jednoj od skeletnih grana...?

Lepotica ima najgore moguce stablo sljive koje postoji, jedino plod sto je kvalitetan. Stalno joj nesto fali, pucanje kore, susenje stabla to je za nju kao "dobar dan" mislim da nema bolesti koja nju ne napada...

Ako nije nesto puno smole, ocisti smolu isprskaj bakrom pa okreci. Ako ima mnogo smole razgovaraj sa nekim zastitarom... Smola je inace posledica nekog ostecenja, da li od grada, rezanja, parazita itd, mislim da ne postoji parazit koji lepoticu ne napada...
 
Nazad
Vrh