Šljiva

Evo kako sam ja to radio na trešnji i koji su rezultati bili.

[video=youtube_share;Urns8A1Be2E]http://youtu.be/Urns8A1Be2E[/video]

[video=youtube_share;G4_H6CZGYsk]http://youtu.be/G4_H6CZGYsk[/video]
 
Oktopod, u vezi objasnjenja datog na snimku Formiranje vaze i piramide: U jesen 2013 sam posadio nekoliko jabuka i sljiva, u prolece 2014. sam ih samo skratio na visinu oko 80 ali nisam nista drugo dirao, u toku leta formirano je bar po 4-5 lepe , jake grane . Ja bih hteo i jabuku i sljivu da formiram po principu vaze, dakle da ostavim 3-4 grane koje lepo formiraju krug. Da li mogu sada da uradim povijanje tih grana koje ostavljam, da li ih kratim i koliko, i da li totalno secem one koje ne ostavljam? Znam da je ovo tema za sljivu, ali princip je valjda isti vezano za povijanje...
 
Ostaviš 3 ili 4, prekratiš ih na oko pola metra, najbolje bi bilo kad bi mogao da ti donje budu duže a gornje kraće tako da kad čučneš i gledaš sa strane sve završavaju na istoj visini, što ja volim da kažem, kao da možeš da staviš na njih poslužavnik, kao prsti od kelnera, svi različite dužine a završavaju na istoj površini - poslužavniku.

Pupoljak iznad kog kratiš da bude na spolja. Krati tačno iznad njega, ne ostavljaj velike patrljke.

Grane povi na 45-50 stepeni ali sačekaj malo da prolista, sada su krtije, recimo u aprilu počni sa akcijom a možeš i malo kasnije komotno. Savi ih da budu ravne a ne kao štap za pecanje kad se nešto upeca. Dovoljno je mesec i po - dva da ostanu u toj pozi, pazi da se kanap ne useče do tad!
 
mali savet ako neko moze i zeli da pomogne

u mladom vocnjaku imam dosta mahovine da ne kazem vise nego dosta, sljive dobro radjaju za nase potrebe ali bi mogle mnogo vise pa bi cak bilo i lepe rakije. komsije u selu me stalno napadaju da uzmem kreozan negde ispod ruke, kako to u beogradu obicno biva, i kazu da je kreozan zabranjen ali naj bolji lek za mahovinu. da li neko zna gde se moze nabaviti kreozan ili neka zamena.

unapred hvala
 
mali savet ako neko moze i zeli da pomogne

u mladom vocnjaku imam dosta mahovine da ne kazem vise nego dosta, sljive dobro radjaju za nase potrebe ali bi mogle mnogo vise pa bi cak bilo i lepe rakije. komsije u selu me stalno napadaju da uzmem kreozan negde ispod ruke, kako to u beogradu obicno biva, i kazu da je kreozan zabranjen ali naj bolji lek za mahovinu. da li neko zna gde se moze nabaviti kreozan ili neka zamena.

unapred hvala
Sta ce ti bre prijatelju kreozan?!
 
Preostali vocnjaci,stenlej jos malo pa pune dve godine.Prosecan precnik stabla 5cm.
30m8x8h.jpg
103zq7r.jpg
103zq7r.jpg
 
Креозан убија све живо и неживо и више од тога.

ajmo onda mali savet kako da se resim mahovine, to jest kako se vi borite protiv mahovine, kojim sredstvom da prskam i kad
kod mene u selu odavno nisu videli kreozan ali jos se kunu u njega za borbu protiv mahovine, imaju neki preprodavci iz bosne i kosova ali posto je zabranjen nema deklaracije i niko nesme da se usudi da kupi nesto bez deklaracije

a mahovina se bas odomacali na mojim sljivama, sve ostalo je da kazem ok za jednu prosecnu domacu seosku trnovacu
 
Danas odrzano Trece savjetovanje vocara Republike Srpske. Sto se tice sljive, prof. Keserovic napomenuo da se sljiva TopTaste , pokazala kao odlicna za susenje. Takodje, spomenuta i sorta Top Hit kao jako perspektivna.
Sve u svemu, poucno i korisno.
 
Ako ti nije problem,ako imas iskustva objasni nam nacin primene negasenog kreca.

Oktopod ti je već odgovorio, a ja sam mazao samo sa krečom i sve je nestalo. Zagasiš kreč i čim se prohladi procediš i mažeš šajbnom.
Pitanje je da li i to uopšte treba raditi. Jer osim nedovoljno proverene informacije da se tu zadržavaju štetni insekti ne postoji drugog razloga za skidanje lišaja i mahovine. Čak ima i prednost izolacije stabla zbog čega se pre svega i radi krečenje. Pa sad ti budi pametan...
Meni ovo Saletovo komšijsko savetovanje izgleda skroz zlonamerno pa sam zato i tako odreagovao.
 
cacansku rodnu,ono sto je prezrelo i zrelo opadne a ono sto je poluzrelo omlatis i umeljas za rakiju sve zajedno,jedino tako mozes obrati sve u jednom danu samo sljivu za rakiju,sto se konzumne tice nece moci tako
 
Nazad
Vrh