Šljiva

Planiram da sadim jos sljiva i tresanja pa me zanima uzgojni oblik piramida i vreteno.Pa sam mislio da sadnice (prut)ne kratim na standardnih 80 do 110 cm nego da ih ostavim i izaberem pupoljke koji su najbolje resporedjeni a ostale poskidam i tako dobijem najbolji respored buducih grana.A u kasnijem periodu skratim na visinu koja mi bude najbilje odgovarala.Ovim sam mislio da skratim vreme formiranja stabla.
Mislio sam na nesto slicno kao sto je kolega vasovac uradio .slika na postu 1318 ili post 591 srdjan zorz koju je postavio

http://poljoinfo.com/showthread.php?173-Leska-opšta-tema/page30

http://poljoinfo.com/showthread.php?1372-Trešnja/page66

Nadam se da sam uspeo da objasnim moje namere.
Hvala za komentare i sugestije.

Orezivanje sljive koje sadis i leske i tresnje na koltu se razlikuje dosta. Tako da teska posla od onog sto si planirao. Ja bih ti preporucio da uzmes iskusnog rezaca za sljivu jer i rerzaci ne rezu sve vocne vrste uspesno, ima ih ali su retki. Tako da orezivanje posmatras kao jednu malo vecu nauku od skidanja pupoljaka i pomisli da ce svaka grana rasti tamo gde si pomislio i intenzitetom kojim si zamislio i sve ce biti uredu.:osmeh:
 
Što se tiče šljive ne možeš baš bukvalno da dobiješ uzgojni oblik bez ikakvog prekraćivanja, ali se i to može malo ubrzati tj. može se uraditi sa 1 prekraćivanjem. S obzirom da hoćeš da ideš na vreteno, neka gusta sadnja je verovatno u pitanju, moraš da nabaviš sadnice šljive koje imaju dobre prevremene grane ( recimo nekih 4 do 5 komada na visini od 70 cm do 120 cm visine) i da imaju zdrave pupoljke iznad te visine. U tom slučaju, ako ih posadiš u jesen ( proleće ti nikako ne preporučujem), onda u proleće prekratiš provodnicu na nekih 50 do 60cm iznad poslednje grane, ali da to ne bude recimo preko 180cm (poželjno na nekih 160cm). Donje prevremene grane skratiš za pola ili na 4 do 5 pupoljaka, a na onom golom delu možeš blago rovašiti a i ne moraš. U tom slučaju ćeš u prvoj vegetaciji moći da dobiješ cela 2 sprata vegetacije tj. nekih 7 do 10 grana, s tim naravno da odma u letnjoj rezidbi pokratiš te gornje na par pupoljaka da bi stablo moglo da preživi. Prekraćuješ provodnicu tako da ispod seka na nekih 1cm ostane jedan dobar pupoljak i tu će ti nastaviti da raste produžnica naviše, a ako pusti 2 ili 3 iz istog pupoljka, odaberi samo 1 i ostale skrati, i to uradi čim pre jer je cela stvar u tome da ovakvo formiranje za 1 sezonu možeš da dobiješ samo ako sadnica ima baš dobre prevremen grane, jako dobre žile pri sadnji, da je dobro radiš (đubriš, obrađuješ, zalevaš) i na kraju će biti i rezultata.
 
Prekraćivanje je potrebno i zato što natera sadnicu da jače buja...sve što se skrati, to krene da buja, što se više skrati, više bujno bude.
 
Današnji prelep dan sam iskoristio da počnem da orezujem šljive, inače one imaju 11 godina i u poslednje vreme smo ih malo zapustili (nedostatak vremena) tako da su otišle mnogo u visinu. Sada sam rešio da to koliko je to moguće dovedem u red pa mi treba savet i od vas. Dosta sam čitao o orezivanju, gledao priloge ali kad staneš pred voćku to je sasvim druga situacija. Orezao sam danas 5-6 komada, uglavnom sam prekraćivao grane koje su otišle u vis, oko 5 metara i vadio suve, oštećene i one koje idu unutar krošnje. Na slici je jedna šljiva posle "intervencije", moje pitanje je da li može ovako i sa ostalima ili treba još oštrije rezati?

 
U principu nije ti to tako loše, samo bih izneo svoje mišljenje pa nek i ostali daju svoje.

Ja bih sa ciljem da ne rastu više u vis skinuo tu još malo. Uradiš tkz prevođenje na neku bočnu tako što ove račve debele na vrhu odsečeš testerom i ostaviš samo jednu do dve koje idu u polje. To sam ti označio crvenom bojom.

Žutom sam ti označio one koje mislim da su predugačke i da će se možda od roda previše saviti, otkinuti ili postati još duže. Kada ih prekraćuješ, kao i sve ostalo, seci iznad neke grane ili pupoljka gledajući sa koje strane grane je on, tako da opet raste u polje, a ne na unutra ni na gore.

Verovatno ti nisam sve označio, ali samo da shvatiš ideju. Još nešto, ne moraš sad ovo da shvatiš tako da treba baš svaku granu prekratiti, slobodno ostavljaj neke neprekraćene.

 
@oktopod

Mislim da si u pravu, to sada vidim i Ja što si obeležio, mislim da ću posle završenog rezanja imati "još jedan prolaz" sa testerom na ovim višim granama jer nisam uspeo da ih odsečem sa teleskopskim makazama.
Hvala :ppozdrav:
 
@Rile75
Nisam ekspert ali koliko sam čitao mislim da nije rano, a gledajući i prognozu da kraja Janaura se ne predviđa neko veće zahlađenje. Problem kod mene je što nemam baš mnogo slobodnog vremena pa rekoh da na vreme počnem
 
Nije li rano za orezivanje za slucaj da, ne daj Boze, bude opet nekog mraza preko -10?

Sta ce da im fali ako bude -10? NISTA! Ja sam svoje orezao u decembru.

@Sremac67
Mozemo ovde da crtamo po slikama koliko hocemo situacija je potpuno drugacija kad se stane ispred drveta, a i svako drvo je prica za sebe. Necu ti crtati sta treba da seces, obelezicu ti samo na sta da obratis paznju.
-Sto se tice leve strane ovako se vrhovi ne rezu. Ovde ce da ti izbuja buket grana koji ces sledece godine morati da seces jer nece sluziti nicemu. Iseci ovu guzvu i prevedi na prvu prikladnu spoljnu granu. Nije dobro prevoditi sa debele grane na tanku granu ali ovde nemas neki izbor (propust u rezidbi iz prethodnih godina).

-Sto se tice desne strane ovde si vrh preveo na unutra a to nije dobro, prevedi ga na prvu prikladnu spoljnu granu. Ostalo nije lose.

scdsddd.jpg



Koji je razmak izmedju stabala?
 
Poslednja izmena:
@gorski Car
Hvala na sugestijama, napomenuo sam da ću imati "još jedan prolaz" sa testerom jer ovo što si obeležio nisam mogao da isečem teleskopskim makazama, trebaće mi merdevine. Šljive ranijih godina nisu rezane kako bi trebalo i Ja sada pokušavam da to nekako ispravim, trebaće mi dosta vremena ali planiram da ovih 60-ak stabala sredim najkasnije do sredine Februara, slobodan sam samo vikendom pa treba da se "ubode" i lepo vreme.
Šlive su sađene na 4x4 a u krajnjem desnom redu imam i 20-ak krušaka, razne vrste isključivo za jelo, mada se nadam da će ove godine biti bar neki litar rakije :veseljak::
 
Tvoj sljivik 4x4m je odlican primer da je medjuredni razmak od 4m mali. Ovde je vec pretesno za rad traktorom.

- - - - - - - - - -

Grossa di Felisio nije rakijska sorta, daje rakiji neprijatan ukus gume i generalno ukus koji ni jedan ljubitelj šljivovice sa ovih prostora ne povezuje sa rakijom. Kako bi rekao jedan prijatelj, Ukus na koji nisi navikao, onaj koji ne asocira na našu rakijsku tradiciju. Uz dužno poštovanje, ako sadite strane sorte, onda budite elementarno pošteni i recite, ovo sadim da zaradim i tačka. Probao sam solidan broj rakija sa tom sortom i svaki put mi je na pamet pala ona pesma Da bog da crk'o rok'n'rol, kad ga svako svira, tako i ovo Dabogda crkla rakija kad se od svega peče.


Koliko si siguran u ovo sto si napisao? Da li imas iskustva sa Grose Felicijom i pecenjem rakije od te sorte? Ili si ovo samo cuo od nekog?
Zanimaju me ovi podaci, mozda bi posadio Grose Feliciju ali nisam do sad sadio sorte od kojih ne moze da se ispece dobra rakija, niti bih. U mom kraju je niko nema tako da nemam nikakve podatke ni iz prve, ni iz druge ruke...
 
Yugi. Zemljače, ne znam gde je nađe, to je jedna od mojih šljiva iz 2010 godine kada san imao rekordni rod, Stenlej, iako je "katastrofalno " formirana. Svako stablo u rezidbi ti samo kaže kako da ga orežeš i šta treba da očekuješ od njega. Pravila postoje u načelu. Predlažem ti da pogledaš i ostale slike iz tog voćnjaka,
Pozdrav iz Niša.
Meni se cini druze da je ovdje kod tebe veci razmak od 4 metra ...i nesto si dodavo od voce po sredini ako me oci ne varaju..
 
Dragi Gorski care,

Već sam u jednom postu napisao da nisam voćar i da ne živim od voćarstva. Ono što sam ja moglo bi se grubo nazvati Rakijski entuzijasta, mislim da nije ni tajna da sam urednik Bloga http://rakija-uglavnom.blogspot.com/. Ovde pišem kao konzument, neko ko je probao veliki broj, što registrovanih, što ne registrovanih rakija. Samo u prošloj godini nas dvojica smo obišli skoro sve sajmove, desetine destilerija, gazdinstava, voćnjaka. Od svih probanih rakija, tvoje je da veruješ ili ne, najgore su se pokazale rakije od ove sorte. Sladunjavo, šerbetasto, gumasto i sluzavo, to su neke zajedničke note. Kada bi rakiju od ove sorte, ne gledajući, probao neko ko nema iskustva sa šljivovicama, pitanje je da li bi pogodio od kog voća je rakija. Podsetiću te na pravilo naših dedova, što sitnija šljiva to bolja rakija. Ova šljiva može da dobaci 130 grama, čak kažu i više. Što više pijem rakije od stranih sorti, sve mi je više žao naših fantastičnih šljiva.
 
Poslednja izmena:
Ako je toliko krupna onda će se sve lako prodati,a za rakiju ima naših sorti od kojih smo i dosad pekli.
 
nece se lako prodati u konzumnu jer sazreva u periodu posle stenleja kada nema izvoza niti bilo cega,a i da neko zeli da je izveze treba imati u velikoj kolicini konstantno,jer ko ce da dodje za par tona sljive
 
Mislio sam da ako je krupna ,otići ce kod nas veleprodajama.

- - - - - - - - - -

Ima li ko informacija o šljivama Rutgeršteter i Prezident?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh