Centralno i etazno grejanje.

Pitanje za Gorana G., Saleta ratara, Radoslava78 pošto grejete nešto preko 100 kvadrata koliko ogreva potrošite u toku zime prosečno? Može i neko drugi da odgovori, njih sam naveo jer su se izjašnjavali na kraju teme o cg na čvrsto gorivo.
Ja imam pribliznu kvadraturu,spremljeno je nesto vise od 13m3 bukovine,graba i hrasta i zmajevka cukanjica.
 
Moze li ovaj sporet-kotao da radi samo kao sporet, kad ne treba centralno? Kako je to reseno?[/QUOT
Ne moze da radi ako nije vezan bar za 1 radijator.

- - - - - - - - - -

Pitanje za Gorana G., Saleta ratara, Radoslava78 pošto grejete nešto preko 100 kvadrata koliko ogreva potrošite u toku zime prosečno? Može i neko drugi da odgovori, njih sam naveo jer su se izjašnjavali na kraju teme o cg na čvrsto gorivo.

Ja imam slicnu kvadraturu(120 kvadrata) spremnjeno 15 m drvo i 4 m ugalj. mislim da ce i ostati, ali mi je prva god pa sam morao vise, nisam smeo rizikovati. po meni 10 m drva i 5m uglja puna kapa.
 
milos539, kakva ti je to oznaka za količinu uglja?
Goran G. koliki je vremenski razmak između loženja?
 
Razmišljam se sada da pređem na varijantu sa sojinom slamom pošto od krpljenja nema vajde. Imam dobar tavan gde je nekada stojala detelina balirana, soju sejem... Imam par pitanje:
Koliko su otprilike dimenzije tih peci na bale?
Da li je istina to što mi dosta njih govori da se u njih ne može ložiti drvo jer iskoristivost drveta kao goriva u takvim pecima je jako mala?
Kuća je nekih 120-130kvadrata
 
Razmišljam se sada da pređem na varijantu sa sojinom slamom pošto od krpljenja nema vajde. Imam dobar tavan gde je nekada stojala detelina balirana, soju sejem... Imam par pitanje:
Koliko su otprilike dimenzije tih peci na bale?
Da li je istina to što mi dosta njih govori da se u njih ne može ložiti drvo jer iskoristivost drveta kao goriva u takvim pecima je jako mala?
Kuća je nekih 120-130kvadrata
Ja imam ložište 500x500x1300,i tu se loži sve što gori pored bala sojine slame,i drva i plastiku i sve živo
 
Boki ja grejem 100kvadrata i trošim 12-13 kubika bukovine i zmajevku šapurika, e sad kad bi bilo hladno kao što je sad (-15) malo duži period (mesec dana) onda bi otišlo i 15 kubika stim da se loži oko 7 meseci u godini, nekad samo uveče se malo loži kad je početak i kraj sezone, potrošnja ogreva jako zavisi od spoljne temperature i izolacije kuće a kod mene je temperatura od 22-25 stepeni u prostorijama.
 
Ja imam pribliznu kvadraturu,spremljeno je nesto vise od 13m3 bukovine,graba i hrasta i zmajevka cukanjica.
E vidis to kosta oko 55000 din. Da imas kotao na biomasu i posto imas svoju presu to uz odgovarajuci kotao bi kostalo najvise 10000 din. Kotlovi u samogradnji znaci napravis crtez sa dimenzijama iseku ti i saviju na meru tebi ostaje varenje i izolacija takav kotao u samogradnji do 120 kv grejne povrsine i sa pristojnom izolaciji kosta do 400 evra.
Znaci tebi se u jednoj grejnoj sezoni isplati.
 
E vidis to kosta oko 55000 din. Da imas kotao na biomasu i posto imas svoju presu to uz odgovarajuci kotao bi kostalo najvise 10000 din. Kotlovi u samogradnji znaci napravis crtez sa dimenzijama iseku ti i saviju na meru tebi ostaje varenje i izolacija takav kotao u samogradnji do 120 kv grejne povrsine i sa pristojnom izolaciji kosta do 400 evra.
Znaci tebi se u jednoj grejnoj sezoni isplati.
Da se upustim sam u tu avanturu,uopste mi ne treba.
Sve na prvi pogled izgleda jednostavno,medjutim i nije to tako.
Prvo,kad bi i namestio taj kotao,takav kotao mene nikada ne bi izneo jeftinije nego neka radionica sto pravi.
Drugo,ja imam smestajnog kapaciteta za nekih 1000 bala,da ne kisne,ako kisne,to vec nije to to.Upitno je da li je meni 1000bala dosta.Kod nas je 90%ljudi koji su u pocetku se grejali na bale,presli na drvo.
Trece,kod nas je u 2014 bilo jako puno soje nasejano,bila je odlicna,bice je i ove godine nasejano,samo neka zasusi i ne bude bilo slame za presovanje,tada se mora za Backu bezati i tamo presovati.A tek to mi se ne radi.
Cetvrto presu nemam,prodao sam.A i dok sam je imao,njoj je bio problem presovanje sojine slame.
 
Prvi puta grejem ove god. Sve novo ugradio .Imam nekoliko pitanja.
Dali skodi peci ako radi na temp oko 40 45c jer u protivnom nemos ziviti u kuci moras otvarati prozore. Javlja se ona vlaga u lozistu.
To se desava kada su npr. djeca B. Luci i zatvorim gornji sprat .Ja i zena zivimo dole cak i jedna spavaca soba je zatvorena .Znaci oko 80 m2 .Kada lozite ugalj dali prvo ide ugalj pa gore drva ili prvo nalozite pa posle dodajete ugalj.??
Dali je pogresno neloziti u jednoj sobi npr.u prizemlju ako nikada ne ulazim u nju i ne koristim je, misli na ustedu energije ,dali sam ustedio . Logicno da jesam mislim.
Kuca je 200m2 korisnog prostora
pec je Ceska Vijagra, kako joj ja tepam u7 ,sedam clanaka oko 43 kw. Rdijatori Daikin Airfel Turski.

Kako vlazite vazduh u prostoriji? .Jako se susi.Koji je najbolji nacin???
 
Poslednja izmena:
Pa što se čudiš što grije ko luda kad ti je peć VIJAGRA :osmeh:.Malo otvori ventile i u ostalim prostorijama.Kod mene je etažno sa alfinom peći i temperatura je oko 45-50 a u prostorijama oko 22 do 25 stepeni a imam 9 radijatora.
 
Pa ako otvori ventile nece podici temperaturu u peci,nego treba prigusiti ventile tu gde greje i i podice se temperatura u peci,a bice unutra normalno.Imas Spasoje ovlazivace vazduha da kupis u svakoj bolje opremljenoj prodavnici
293zj1z.jpg
ovaj ti je primer oko 8 evra.Po nekim pravilima prvo se nalozi ugalj i upali od gore,ali to nevazi sa sve vrste uglja,uostalom ekserimentisi malo nista te nekosta.
 
Poslednja izmena:
Bokibole grejem stan od 64m2 prošle god.sam se uselio i spremio 6m bagrema i bukve,potrošeno nepuna 3m, 5t uglja potrošeno 2t i otišla je petotonka šapurika.Da je bila jača zima verovatno bi otišlo više ali videćemo kako će biti ove godine.Ložim preko celog dana noću kad je jako hladno kao ovih dana držim tem.na nekih 19C preko dana 22-23C,ove godine ložim drva i ugalj od prošle jer mi je ostalo:osmeh: s tim da sam uzeo peć koja može da greje prostor od 100+m2 pa nemam potrebe da forsiram a stavio sam i deblje bakarne cevi 0,9mm (standard je 0.7mm) i kvalitetne alu.radijatore.
 
Nazad
Vrh