Centralno i etazno grejanje.

Heheh
Hitno je.
A to je već drugi kotao, ojačan. Prošli je isto tako progorevao pa smo ga krpili i na kraju ga napravili matori i ja od nule sa debljim limom. Problem je što se matori ne seća a ja sam tada bio manji pa se ni ja ne sećam. Ništa... Sečem pa na šta naiđem... Moraću prebaciti na gasnu varijantu jer imam i gasni kotao koji ne koristim zbog cene koštanja.
 
On ako je procurio - procurio je na donjem delu vertikalnog zida u dimovodnom kanalu. A tamo je prilično teško prići za varenje...
 
Ni kod čeličnih ne dolazi do progorevanja, već do propadanja usled dejstva kondezata. Ako se spreči stvaranje kondezata onda i čelični traju dugo.

Na jednom drugom forumu sam pročitao zanimljivu opasku za livene kotlove, parafraziraću: "Jebeš kotao kod koga se kroz otvor za loženje vidi otvor za dimnjak..."
 
Od sadasnji celicnih kotlova bezite sto dalje jer su to sad sve hostaplerski uradjeni kotlovi koji traju koliko i garancija .Najgori od svih je Centrometal i kod mene su progorela njihova dva kotla oba u garanciji i posle zucnih svadja i pretnji jedva sam uspeo da ih se kurtalisem.Pre njih sam imao Tam stadler kotao koji je izdrzao 27 godina a pre pet godina sam kupio polovan zrenjaninac tucani i nema zime taj ce da traje do sudnjeg dana.
 
Ni kod čeličnih ne dolazi do progorevanja, već do propadanja usled dejstva kondezata. Ako se spreči stvaranje kondezata onda i čelični traju dugo.

Na jednom drugom forumu sam pročitao zanimljivu opasku za livene kotlove, parafraziraću: "Jebeš kotao kod koga se kroz otvor za loženje vidi otvor za dimnjak..."
Zbog ovoga nisam uzeo viadrus, nije mi jasno kako može da bude ekonomičan kad sav dim i topao vazduh ide direktno u dimnjaču i dimnjak. Kupio sam radijator k 25 , grejem 130 kvadrata . Valjda je neko merilo iskorišćenosti i to da je u toku rada kotla dimnjača mlaka a ne usijana ?
Problem sa kondenzacijom je rešen postavljanjem termoglave sa sondom koja spaja odlazni i povratni vod na kojem je pričvršćena sonda obmotana izolacijom, podešena je na 45 stepeni i dok se ne postigne ta temperatura voda kruži oko kotla, tek preko toga ide u sistem. Nije mi se ni u jednom trenutku pojavljivao kondenz sa spoljašnje strane a neće ni unutar kotla ako je temp. vode 50 stepeni i više.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Ja imam dva tucana ,sime solid dvopromajni italijanski,i solid term(bukvalno kopija bosa) tropromajni turski,i mogu reci da je ovaj dvopromajni sto se vidi otvor za dimnjak puno ekonomicniji ,dal zbog manjeg precnika dimne cevi ili zbog neceg drugog neznam.Ali u toku rada kotla i kod jednog i drugog bude dimna cev mlaka,sem ujutro kod prvog lozenja.Ma odabrati pravi kotao za kucu je vec stvar ozbiljni proracuna,ranije su majstori praktikovali da se uzme malo jaci neg sto treba ,sad prepuruciju da se uzme tacno u dlaku snaga kotla i snaga radijatora.A pre njih sam imao tam stadler celicni,i nevidim ja neku razliku u potrosnji.Odustao sam od celicni samo zbog veka trajanja,kod nas bar, svi prelaze na tucane.Al svako zna svoje,i ima svoje razmisljanje.
 
Nesko ja sam prosle godine pokusavao da izvarim kotao, odusta jel je nehzahvalno. Tu gde je procurio je najvise stradao a kada pocnes da varis vidis da je prilicno sav truo. Kupio drugi.
 
Nešto kontam kad bi pumpu prebacio na dvicu i voda brže kruži kroz sistem da bi bolje grijalo i održavala bi se lakše temperatura sistema.Cjevovod mi je dug i kontam da na jedinici sporo kruži i time se više hladi.Ima li tu logike?Majstor je postavio na jedinicu i kaže nema potrebe na dvicu a meni to baš i nije ok.
 
Nešto kontam kad bi pumpu prebacio na dvicu i voda brže kruži kroz sistem da bi bolje grijalo i održavala bi se lakše temperatura sistema.Cjevovod mi je dug i kontam da na jedinici sporo kruži i time se više hladi.Ima li tu logike?Majstor je postavio na jedinicu i kaže nema potrebe na dvicu a meni to baš i nije ok.

Ima logike,zbog toga su i stavljene 2 brzine.

Mihailo-kada ti je temperatura vode u kotlu na čvrsto gorivo 60 nema kondenzovanja.
 
Nešto kontam kad bi pumpu prebacio na dvicu i voda brže kruži kroz sistem da bi bolje grijalo i održavala bi se lakše temperatura sistema.Cjevovod mi je dug i kontam da na jedinici sporo kruži i time se više hladi.Ima li tu logike?Majstor je postavio na jedinicu i kaže nema potrebe na dvicu a meni to baš i nije ok.
Kod mene pumpa uvek stoji na trojku sve sto topliju vodu vrati u kotao treba mu manje energije da je zagreje. Inace imam Viadrus U22 mozda ima manje iskoristenje ali je vecita stvar za200m2 potrosim oko 4t brketa 10m drva drzim temperaturu kostantno na60 i zadovoljan sam njime.
 
Kod mene je sporet u kuhinji koji ima kotao u sebi,marka Bugarski Plamik,nemoze da nagura 50 stepeni na tri radijatora(metarska)obicno je na 40 stepeni.Kotao(3mm debljina) u njemu je oko lozista kao i veliki kotlovi za CG,staje 15 litara vode,tako pise u upustvu.
Ne kuvamo na njemu jer nemoze da zagreje plocu kako treba,nece ni kafa da provri,a rerna je samo za ukras.
 
Kod mene je sporet u kuhinji koji ima kotao u sebi,marka Bugarski Plamik,nemoze da nagura 50 stepeni na tri radijatora(metarska)obicno je na 40 stepeni.Kotao(3mm debljina) u njemu je oko lozista kao i veliki kotlovi za CG,staje 15 litara vode,tako pise u upustvu.
Ne kuvamo na njemu jer nemoze da zagreje plocu kako treba,nece ni kafa da provri,a rerna je samo za ukras.
Mirko alfa term 20, ja imam nju i bez problema bije 60-70 temp, na 3 rad od po 1.8m, 1 rad od 1,20m, susac u kupatilu, i plus bojler . ja sam zadovoljan a placen je 620eura. moze se peci u rerni bez problema, a za kuvanje na toj temp koju ja odrzavam i kuvanje ide bez greske.
 
Moze li ovaj sporet-kotao da radi samo kao sporet, kad ne treba centralno? Kako je to reseno?
 
Kod mene je sporet u kuhinji koji ima kotao u sebi,marka Bugarski Plamik,nemoze da nagura 50 stepeni na tri radijatora(metarska)obicno je na 40 stepeni.Kotao(3mm debljina) u njemu je oko lozista kao i veliki kotlovi za CG,staje 15 litara vode,tako pise u upustvu.
Ne kuvamo na njemu jer nemoze da zagreje plocu kako treba,nece ni kafa da provri,a rerna je samo za ukras.
Moš ga j kad mu je slab cug u peći,mali mu je prostor od ložišta ka izlazu za roru i nema kapacitet da povuče.
 
mirko 015
Malo je vode 15lit,zato ti slabo greje. Imam šporet-kamin ABC Užice sa 32lit vode četiri alu.radijatora (ukupno 64 rebra) +sušač u kupatilu . Na ovim minusima držim ga na 50-60 temperatura u prostorijama 22-23stepena,i ne treba više:osmeh:
evo koja slika
img0145.jpg
img0147.jpg
img0146.jpg
 
Poslednja izmena:
Pitanje za Gorana G., Saleta ratara, Radoslava78 pošto grejete nešto preko 100 kvadrata koliko ogreva potrošite u toku zime prosečno? Može i neko drugi da odgovori, njih sam naveo jer su se izjašnjavali na kraju teme o cg na čvrsto gorivo.
 
Nazad
Vrh