Centralno i etazno grejanje.

Kad se lozi treba obratiti paznju i da ne upadne nesto da ne zaglavi vrata klapne , Meni je npr keva lozila i slamka soje upadne i zaglavi klapnu ,ona nije gledala ,klapna nije mogla da se zatvori skroz, sreca stavih digitalni termostat koji pisti kad predje temp 5 stepeni preko zadate. I meni eto sve ispravno al ljudski faktor zatajio .Od tad im redovno drzim predavanje o lozenju :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ali nije kod mene nista zatajilo niti se pokvarilo,to je bilo prve godine,evo od tad proslo 4 godine i sve radi perfektno. Ja sam nalozio oko 23h i otisao na spavanje,i oko 2 ujutru cujem udarce kao da neko bije cekicem po cevima,strcim dole a kotao presao 120 C i 3 bara,otvorim sve glave na 6 i pootvaram sve prozore i vrata i zovew majstora koji mi je radio grejanje,bukvalno se covek stvorio za 5min u pola noci,odvrnuo sraf video pumpa vrti,klapna ispravna i odma otvorio vrata kotla,kad ono usijan zar kao lava. Odmah me je upitao da li sam mozda smanjivao radijatore i kad je cuo sta sam uradio,rekao mi je da ne smem toliko radijatora da zatvorim tj.smanjim. inace covek radi 30 godina kao glavni majstor u toplani,a privatno je stavio kotlova ne zna ni on sam.
Da li je sigurnosni ventil odreagovao?
 
Čitam danima postove.Te ovakvi ventili te glave....te zatvaranja...Moj kotao na drva(solida 5) ako stavim da voda u njemu bude 60C biće samo toliko bez obzira da i sve radijatore zatvorim.Možda da ode samo par stepeni gore ali to je to i to samo ako je ugalj u pitanju.Termodavac radi(zaboden u kotao)-klapna dihtuje i to je to.
Izkomplikovaste vi to grejanje jako.
 
Riklauf...tako je kod mene spojeno.
Nemam pojma ni ja,ali kad sam kupio kotao,2013 uslov da mi priznaju garanciju,je bio da imam namontiran 4 kraki mesni ventil,po njihovoj semi,i ovako radi bez greske,
 
Verujem da bi radio bez greske i bez njega.
Jedina logika je da se drzi kotao na vecoj radnoj temperaturi , ni meni nisu hteli dati garanciju bez cetvorokrakog ventila.
Sve ispod 72 stepena je stetno za kotao isto kao i za sus motor. Sto i oni svi rade na 90 ili sto vise ako je moguce? Tako isto i kotao. Da nemas cetvorokraki gruvao bi i radijatore sa velikom temperaturom non stop



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Pa kolika vam je onda razlika izmedju odlazne (tople) i povratne (hladne) vode u peci.Ja imam grejanje od 1989. i nikad ga nisam imao ,stim da je razlika u temperaturi kod mene nekih 5-10 stepeni tako da nevidim njegovu svrhu (bar kod mene).
 
I moje je iz iste godine al evo druga pec napravljena i zeleo bih da joj produzim vek.
Ta tvoja razlika od 10tak stepeni je samo u momentu kada vatra gori punim zarom a probaj da izmeris kolika je temperatura ujutru kad krenes da lozis. Takodje, koja je temperatura pre nego sto ponovo nalozis vatru.
Taj ventil je odlicna stvar i zbog boljeg i lakseg iskoristenja ogreva kao i zbog same ustede i naravno dugovecnosti sistema grejanja.
 
Ja postizem radnu tem. za pola sata tako da nevidim da tu nesto mnogo " trpi ".Posto se grejem na bale palim pec i po 4 puta na dan jel kad bih lozio balu na balu tacno bih se iselio iz kuce od tem. , a voda padne i na 30 st. do drugog lozenja posle jedno 3 sata.
 
Čitam danima postove.Te ovakvi ventili te glave....te zatvaranja...Moj kotao na drva(solida 5) ako stavim da voda u njemu bude 60C biće samo toliko bez obzira da i sve radijatore zatvorim.Možda da ode samo par stepeni gore ali to je to i to samo ako je ugalj u pitanju.Termodavac radi(zaboden u kotao)-klapna dihtuje i to je to.
Izkomplikovaste vi to grejanje jako.

Problem je kad vatra dobro uhvati,kad je usijan zar,ti zadas temp na kotlu 70C i tad klapna zatvara,a pumpa radi normalno prostorije u kuci tople i kako trose energiju,pada i temp vode u sistemu i klapna se polako podize. E sad zamisli sve to sa zatvorenim ventilima,gde ce tu temperaturu da odnese pumpa? Ja sam samo coveku preneo licno iskustvo,da se ne bi i njemu desilo. Kod mene je to dokazano i diskutovano o tome sa vise majstora.
 
Jedina logika je da se drzi kotao na vecoj radnoj temperaturi , ni meni nisu hteli dati garanciju bez cetvorokrakog ventila.
Sve ispod 72 stepena je stetno za kotao isto kao i za sus motor. Sto i oni svi rade na 90 ili sto vise ako je moguce? Tako isto i kotao. Da nemas cetvorokraki gruvao bi i radijatore sa velikom temperaturom non stop



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

To nema veze,ja ni na najvecem minusu ne prelazim 48 c u kotlu,a kad nagura 80,kotao se sam gasi,alarmira,pisti,dok ne temperatura ne padne na 78,9c.
 
To nema veze,ja ni na najvecem minusu ne prelazim 48 c u kotlu,a kad nagura 80,kotao se sam gasi,alarmira,pisti,dok ne temperatura ne padne na 78,9c.
Aj sad ovako svi pametni , a inzinjeri kazeu drugacije.Sto meni nisu hteli dati garanciju za kotao ako radi ispod 70?
Sto drzite termostat na kolima ,traktoru itd ? Sto radna treba da bude 90? Pa skinite ga pa nek vam radna temp bude 40

Udjite malo dublje u materiju a ne meni je ovako i to je savrseno .

Voda ni na 100 stepeni nece prokuvati tek na 107-108

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Problem je kad vatra dobro uhvati,kad je usijan zar,ti zadas temp na kotlu 70C i tad klapna zatvara,a pumpa radi normalno prostorije u kuci tople i kako trose energiju,pada i temp vode u sistemu i klapna se polako podize. E sad zamisli sve to sa zatvorenim ventilima,gde ce tu temperaturu da odnese pumpa? Ja sam samo coveku preneo licno iskustvo,da se ne bi i njemu desilo. Kod mene je to dokazano i diskutovano o tome sa vise majstora.
Ja se u potpunosti slazem sa ovom tvojom teorijom. Ne bi se usudio nikako da zatvorim sve radijatore tada kad je temperatura u kotlu na 70 stepeni, mada klapna je skroz zatvorena. Bas iz tog razloga akumulacija tog zara od uglja i drva dovela bi do toga da podigne veliku temperaturu u kotlu.
Kad su zatvoreni svi radijatori je slicno kao kad bi ugasili pumpu. Ne vidim zasto se ne bi podigla jos veca i to za kratko vreme temperatura u kotlu iako je klapna skroz zatvorena.
Koristim svo vreme i pretvarac koji u slucaju nestanka struje prebaci na akumulator koji pokrece pumpu.
Vama nekima izgleda da vam nije potreban taj pretvarac jer posao zavrsi zatvorena klapna.
Ja ne bi smeo da se igram, sto je sigurno sigurno je!
 
Ko nije doziveo ne zna. Uzareni ugalj sa temperature 70 do 100 stepeni, kad prekine cirkulacija vode znaci ostaje samo voda koja je u kotlu (50, 60, 70) litara ne bitno, do 100 stepeni stize za veoma kratko vreme. Naravno ne bilo koji ogrev.
 
Aj sad ovako svi pametni , a inzinjeri kazeu drugacije.Sto meni nisu hteli dati garanciju za kotao ako radi ispod 70?
Sto drzite termostat na kolima ,traktoru itd ? Sto radna treba da bude 90? Pa skinite ga pa nek vam radna temp bude 40

Udjite malo dublje u materiju a ne meni je ovako i to je savrseno .

Voda ni na 100 stepeni nece prokuvati tek na 107-108

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Alo druze,pa jebote nisi popio su pamet sveta!pa zasto da ga drzim na tako velikoj temperaturi kad nema potrebe...ja da ga sad pustim na 50,ne bi mogao da sedim u sobi,ili bi morao da provetravam,drugaciji je kotao na bale,znam,ima drugar,a kazi mi gde pise da vise izdrzi kotao na 90stepeni?u svetom pismu?gde?pa sta moze da mu fali ako je manja a ne kondenzuje,nema radilicu ,pumpu ,klipove ulje da ga poredis sa motorima sus.
 
Мени није јасно једно....што људи мешају моторе СУС са котловима, шта је њима заједничко? Ни сврха им није иста

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Nazad
Vrh