Pčelarstvo za početnike

Koja Kosnica ,matica , kad je zavrsena jesenja prihrana , jesili stavljao zimsku pogacu , jesilije utoplio.

Sigurno je doslo do prehlade legla , al tek da se manifestuje jer uovom mesecu treba obezbediti mir i odmor matici, To jest sada nebi trebao da imas legla u kosnici.
TRI pcele zimske hraniteljice sada treba da bise izlegla 1 mlada pcela a smena generacija pcela treba da je u martu .

- - - - - - - - - -

Sutra bi pomeni trebao da je idealan dan da se dodaju pogace i utople drustva , nakon dugog hladnog perioda nagadjam da je oko klubeta potrosena hrana i da se to treba nadoknaditi i utoplitimalo drustva da polako matice krenu da zalezu , pcele da bi uzimale pogacu treba da dizu temperaturu u kosnici takodasestvaraju uslovi za leglo .
 
Ja gledam da mi sto vise miruju matice , moje kosnice su tek danas utopljene i prihranjene i prebrojane .
Sada ovim potezom ocekujem da zbog prihrane pogacom pcele podignu temperaturu i aktiviraju maticu .
 
Ljudi pozdrav. Inetresuje me par stvari, pa ako moze mala pomoc. Brat moj je poceo da drzi pcele, nabavio je 17 kosnica, i planira na prolece da nabavi jos 33, da zaokruzi na 50. Planira da kupi neki kamion i kontejner za pcele, jel to dobra stvar? Ako zna nekoga ko prodaje to, neka nam javi. I gde su dobre pase? On drzi pcele u Jabuci kod Panceva.
 
Nekad je važila izreka. Med na osovini rodi.
Ozbiljan je to posao jer ima troškova selenja, obilaska i sl. Prihod je veći ako je sve odrađeno kako treba. Ako nije onda umjesto meda ima samo problema.
Navešću samo par bitnih stvari.
Seliti samo jaka društva.
Ovo vrijedi i za stacionarno držanje pčela ali seliti slabo društvo zaista nema smisla. To znači da, osim tih koja se sele, treba imati i pomoćna društva dabi po potrebi intervenisali.
Vrijeme seobe je bitno. Nesmije se zakasniti a nevalja ni poraniti.
Mjesto na koje se planiraju postaviti pčele.
Na nekim područjima pčelarska društva određuju za svoje područje gdje se mogu postaviti košnice. Zato treba provjeriti dali to važi za planirano područje.
Postoje propisi gdje se mogu smjestiti u odnosu na put, objekte i sl. Ako pčele nikog ne bocnu nema problema ali ako se to dogodi a nisu preduzete sve zakonom propisane mjere može biti velikih problema. Imao sam jedan slučaj gdje sam selio na uljanu repicu. Pčele sam u dogovoru sa tim PIK-om postavio na njihovoj parceli. To je bio neki pristupni put koji se rijetko koristio. Trajalo je nekih 10-tak dana a onda izbodu nekog 12god klinca. Mali je doveo kozu da napasa na tom putu. Po nekom prutu koji je ostao kod košnica može se pretpostaviti da ih je dirao ali to se nemože dokazati. Sreća je da nije bio alergičan pa sam mogao izbjeći parnični postupak. Da je bilo nekih posledica mogla je to biti skupa selidba.
Ovo pišem da znate da se može svašta dogoditi i obavezno se raspitajte u pčelarskom društvu u mjestu na koje selite , gdje postaviti i na koji način. Ako je to privatni posjed uradite po zakonu i mirno spavajte.
 
Pozdrav pcelari, ja sam danas kupio moje prve kosnice 3 komada LR sa 3 nastavka pcele stizu u maju. Do tada treba da ih prefarbam i da spremim ramove i ... bice dosta pitanja.
 
Pozdrav pcelari,ne mogu reci kolege jer tek planiram da vam se pridruzim :osmeh:. Narucio sam kosnice DB10 i sad sam u dilemi sta dalje.Je li bolje uzeti paketni roj i krenuti od nule ili drustvo na 5 ramova spakovati u nove kosnice?
 
Pozdrav pcelari,ne mogu reci kolege jer tek planiram da vam se pridruzim :osmeh:. Narucio sam kosnice DB10 i sad sam u dilemi sta dalje.Je li bolje uzeti paketni roj i krenuti od nule ili drustvo na 5 ramova spakovati u nove kosnice?

Obavezno roj na 5 rama , jer preporucljivo je paketnomroju dodati ram ili 2 otvoreng legla da nebi napustili kosnicu ........ paketni roj je losa prica laka prevara itd .
SAVETUJEM obidji svoje udruzenje pcelara , pcelare u okolini , kupi od ljudi koje ces sresti cesce a nacicese neko i da pokloni
 
Da li ima neke koristi drzati jednu kosnicu? Totalni smo pocetnici, na kucu je dosao roj koji smo uhvatili i istresli u kosnicu koju nam je dao rodjak. Za sada lepo rade. Hteli bi da imamo domaci med za nase potrebe, nekih 10-15 tegli. Zanime me, da li uzalud gubimo vreme na nju jednu ili ako vec brinemo o njoj, da li dodati jos 2-3 kosnice i nadati se necemu od njih? Da napomenem, da nemamo bas puno vremena da im posvetimo, ali' brinemo o ovoj jednoj sa zadovoljstvom.
 
Da li ima neke koristi drzati jednu kosnicu? Totalni smo pocetnici, na kucu je dosao roj koji smo uhvatili i istresli u kosnicu koju nam je dao rodjak. Za sada lepo rade. Hteli bi da imamo domaci med za nase potrebe, nekih 10-15 tegli. Zanime me, da li uzalud gubimo vreme na nju jednu ili ako vec brinemo o njoj, da li dodati jos 2-3 kosnice i nadati se necemu od njih? Da napomenem, da nemamo bas puno vremena da im posvetimo, ali' brinemo o ovoj jednoj sa zadovoljstvom.
Držati manji broj košnica nema ekonomske računice.
U svakom slučaju bolje je tri.
Nadji nekog pčelara u tvom kraju da ti pripomogne da te pčele kvalitetno zazimiš.
Poslovi u pčelarstvu se moraju raditi kad treba a ne kad imamo vremena e sad na tebi je da odlučiš.
Ako nemaš volje i vremena da im se posvetiš,dosta toga da naučiš,na brzinu ćeš da se razočaraš.
Pre svega vidi da nisi alergičan na pčelinji ubod.
 
I ne treba mi racunica, naveo sam da je to samo za nase potrebe, da znamo da je prirodan i pravi med. Volje ima dosta, a i vremena za neki manji broj kosnica, zato sam naveo maksimalno jos 2-3 da dodamo i da se o njima brinemo kako treba. Rodjak je pcelar, pa cemo videti sa njim za zimu i dalji rad. Bitno mi je samo da u startu znam, da li je to gubljenje vremena ili ce ipak biti neke koristi, s obzirom da je mali broj kosnica.
 
Pozdrav kolege,da obrazlozim pa ako je neko voljan da me malo usmeri. Ubacio sam cetiri paketna roja u RV pre dve nedelje,u dve su izgradile svih deset ramova a u dve po sest,doslo je do preleta pcela iz ove dve u druge. Sta je ispravno,dodati drugi nastavak na ove jace ili zatvorenim leglom pojacati ova dva slabija,pa kasnije prosirivati?
 
Poslednja izmena:
Molim Vas za pomoć pošto imam problem. U dvorištu imam stari ogromni dud u čije stablo su se naselile pčele. Moram proći pored duda da bih došao do bašte. Juče sam rušio deo šupe u blizini duda i pčela me je ujela iz čista mira. Pričao sam sa pčelarom iz sela da li postoji mogućnost da uhvati te pčele i on mi kaže da se to ne može uraditi. E sada da li se stvarno ne može ili on neće ne znam? Na zimu, kada opadnu listovi planiram da srušim taj dud. Pošto imam još posla oko šupe i treba oluk da stavljam na nju po malo me je strah da se radim tamo u blizini pčela. Šta da radim?
 
Ako već sečeš dud probaj zatvoriti ulaz u "košnicu" i seci gor i dole a zatim pokloni nekom taj roj . Pčela će se po nagonu vraćati na staro mesto tako da nije zahvalno da ih iseljavaš iz duda.
Pošto i sam pčelarim neću ti savetovati kako da ih ukloniš onim drugim metodama ali na žalost možda moraju da budu kolateralna šteta.
P.S pčela ne ujeda (nema zube) nego bode:ppozdrav:
 
Da li mogu u tu njihovu rupu u stablu da stavim purpen i da budem siguran da se nece pojaviti prilikom rusenja stabla?
 
Nazad
Vrh