Ishrana maticnog jata

Uvijek se adje neki padobranac koji ulijece sa svojim nacino misljenja , mnogi ovdje drze kunice zabog ljubavi kao i da ih iznose na izlozbe , znam zamo za 2 uzgaivaca da ih prodaju za meso i to vrlo u malim kolicinama , kao prvo mladi kunici na granulama postizu maximalne rezultate , ja svoja hranim i sa granulama uz ostalu hranu i to meso jedem naravno i ne vidim nista lose, sta vise imam odlicne rezultate i izlozbene primjerke koji bi vjerovatno losije izgledali i bili u goroj kondiciji da kristim u ishrani samo travu , mislim da bi trebao da procita prvestveno nacin ishrane kunica za sto bolje rezultate ako se vec bavi uzgojem kao i sastav granula koje u sebi imaju uglavnom sve sto inace dajemo kunicima, ja obavezno mladim kunicima dajem granuliranu hranu makar 1 obrok dnevno mislim na kunice u razvoju i ostacu pri tome , nekada sam uzgajao kunice bez granula sa losijim rezultatima tako da iz iskustva pricam . pred konzumaciju kunica drzim 15 dana na zitaricama i sijenu i nikada nema greske . a inace imaju uvijek zitarica 1 obrao i sijena kao i obavezno zelenila zbog vitamina ...
 
Sram vas bilo vi koji za proizvodnju koristite koncentrate. A jel vi jedete to meso dobijeno od koncentrata? Naravno da ne vi jedete meso dobijeno travom a ovamo tudju decu ko sisa neka se truju.
.Evo posto sam dosta mlad u ovom sportu i svi kunicari dok smo zivi ucimo sta to ima u granulama za kunice sto kunic skladisti u svom organizmu sto kasnijem preradom (kuvanjem,pecenjem..itd)ostaje u mesu sto nama stetno.Unapred hvala veliki pozdrav
 
Neke vrste granula sadrze u sebi antibiotike kako bi zastitili mlade kunice od bolesti , kao i obagacenje mineralima i vitaminima , sve se to izgui u roku od 7 dana najvise kod kunica ja drzaim 15 do 20 dana odvojene za tov na sijenu i zitu kao i svjezoj travi prije nego ih spremim u zamrzivac , kao sto mnogi rade .
 
Nego dal ste razmišljali koliko će biti cena kukuruza i ostale hrane zbog ove suše. Dali će vredeti držati i dalje kuniće. Danas sam kupio koncentrat za mlade 10kg-386din , za 50 din skuplje od prošlog puta.
 
Ja svake druge nedelje kupujem po 40-50 kg granulata i svaki put je skuplje za desetak dinara.O tome ne razmišljam koliko će koštati sledeći put jer se ja ovim bavim prvenstveno iz hobija i jedemo ih u baš lepim količinama.Da mi nije ljubav držanje kunića i da stavim na papir sve rashode i prihode,odmah bi prestao sa gajenjem. Svako ih drži iz njemu poznatih razloga pa ko ho hoće da računa nek izvoli.
 
Evo jedna tablica ishrane za maticne zenke kada su u fazi skotnosti,radi povecanja mlecnosti ("Zov" 8.jun.2007. god.):
Dnevni obrok za skotne zenke sastoji se iz lako svarljivih i strogo kontrolisanih kolicina visokokaloricnih hraniva.Vrlo je vazno da se zenka u tom periodu ne ugoji.Nakon kocenja dnevni obrok se povecava (postupno) i do 2,5 puta u odnosu na prethodni i dopunjuje hranivima koja povecavaju mlecnost: Zimi: seno,peletirana hrana,ovas,kukuruz,grasak i psenicne mekinje. Leti: u prvoj polovini laktacije svakoj zenki sleduje 70-120g peletirane hrane+1000~1200g zelene mase.U drugoj polovini laktacije kolicine se povecavaju,otprilike za 10%. Pogace od kuvanog krompira,kuvane bundeve i psenicnih mekinja: Krompir se kuva dok ne omeksa.Sa proklijalog krompira prethodno odstraniti klice a vodu u kojoj je krompir kuvan baciti.Mekinje se dodaju u vlaznu masu koju cine kuvani krompir i kuvana bundeva.Pre davanja pomenutu mesavinu treba zaliti vrucom vodom,poklopiti i ostaviti da se ohladi.Hladnu smesu procediti (staviti u krpu i ostaviti da se prirodno ocedi),stiskati u pogacice i dodavati ishrani.:ppozdrav::ppozdrav:
 
Ja svake druge nedelje kupujem po 40-50 kg granulata i svaki put je skuplje za desetak dinara.O tome ne razmišljam koliko će koštati sledeći put jer se ja ovim bavim prvenstveno iz hobija i jedemo ih u baš lepim količinama.Da mi nije ljubav držanje kunića i da stavim na papir sve rashode i prihode,odmah bi prestao sa gajenjem. Svako ih drži iz njemu poznatih razloga pa ko ho hoće da računa nek izvoli.
Tako je szeki kad zeka izadje iz rerne uopšte ne razmišljam o rashodima, ma koliko da košta za zeke će uvek biti.:ppozdrav:
 
Ja svake druge nedelje kupujem po 40-50 kg granulata i svaki put je skuplje za desetak dinara.O tome ne razmišljam koliko će koštati sledeći put jer se ja ovim bavim prvenstveno iz hobija i jedemo ih u baš lepim količinama.Da mi nije ljubav držanje kunića i da stavim na papir sve rashode i prihode,odmah bi prestao sa gajenjem. Svako ih drži iz njemu poznatih razloga pa ko ho hoće da računa nek izvoli.
Tako je kolega,ne vredi stavljati na papir,ako nesto radis iz hobija i naravno radi mesa koje je jako zdravo,to ne treba da se meri sa cenom koliko sta kosta,a kada ti lepo imas zekane u zamrzivacu i kada pravis malo veci rucak pa stavis celog zekana na trpezu i cela poradica se najede,e to nema cenu!a ko hoce neka racuna koliko bi ih kostalo da kupe 1.5 do 2 kg mesa od svinje ili nekih drugis zivotinja pa kada treba da kesiraju samo za meso skoro jednu crvenu eee to je onda jako skupo,a mi ovako malo po malo ali znamo sta jedemo,i necemo ostati gladni:osmeh:a bome ni zedni jer se uvek nadje koja flasa :ppozdrav:ili::vino::!!!
 
I ja mislim da nije toliko vazno dal se isplati ili ne, kad nesto volis ne gledas mnogo,na kraju i kutija cigareta je 150 din, ovo bar znas sta jedes,da ne izletimo iz teme. Ja dajem pomalo granulata uz tritikal,jecam,kukuruz isuncukret,mix svega po malo prekidam pre klanja dve nedelje sagranulatom[to je jedan obrok] a drugi samo seno,ne naduvavam ih,malo duze se tove ali meni ne smeta.
 
Da li je kod vas u Srbiji trenutno dostupan granulat? Kod nas u Crnoj Gori su povukli sve prozivode inberga, gebija, jabuke i jos par firmi, jer su nasli aflatoksin u kolicini vecoj nego sto je dozvoljeno...Pa se sad mucimo bez granula, kombinujemo i nadamo se brzom povratku...
 
Pozdrav
Imam 3 kunica mjesanca stari su otprilike od 4 do 6 mjeseci i prilicno su veliki drzim ih iz hobija i planiram nabavljati jos nesto rasnih kunica pa me interesuje ishrana zitaricama mislio sam sebi napraviti neku smjesu od kukuruza jecma i zobi ako uspijem naci i suncokret
odmah da kazem da ih ne planiram toviti ali bi ipak volio da su veliki i debeli pa ako neko ima neki predlog recimo za 10 kg smjese koji bi to bio omjer po zitarici i dali se smije u tu smjesu dodavati neki granulat moram reci da ih sada hranim samo kukuruzom i dijetelinom veliki pozdrav i hvala
 
Cuo sam da je zenkama koje doje dobro davati granule sa 18% proteina pa me zanima da li neko koristi te granule i od kojeg su proizvodjaca.ja ih nikada nisam koristio jer ih nemogu nabaviti ima jedino za jagnjad sa 18%p slican im je sastav kao za kunice ali neznam da li da se upustim u taj eksperiment.
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li je kod vas u Srbiji trenutno dostupan granulat? Kod nas u Crnoj Gori su povukli sve prozivode inberga, gebija, jabuke i jos par firmi, jer su nasli aflatoksin u kolicini vecoj nego sto je dozvoljeno...Pa se sad mucimo bez granula, kombinujemo i nadamo se brzom povratku...
Gogink kod nas granula normalno ima u prodaji. a da ima aflatoksina u granulama sad prvi put čitam a ako su kod vas granule povučene iz prodaje onda nešta tu smrdi kad nas ovde niko ne obaveštava bitno je da prodaja ide a što se mi i zeke trujemo to uopšte nije važno.Tako je bilo i sa mlekom uzbuna par dana i narode slobodno pijte mleko dok ne crknete , tako je izgleda i sa granulama.Sve je u pitanju ::novac::
 
Ne znam dali ima alfatoksina i granulama,ali se pitam gde nestade onaj losi kukuruz.Sad mi je jasno zasto slabije jedu kocentrat i losiji prirast tovnih i sto poneki odapne za cas bez znaka oboljenja.Eh da su izbori sigurno bi se neko javio da nas upozori.No sto je toje nadaj mo se boljem?
 
Definitivno granulirana hrana nije istog kvaliteta kao prethodnih godina ali sta je tu je,moramo se adaptirati na tu situaciju. Ja u poslednje vreme moje usate hranim granulom za jagnjad II/ 16 % proteina (20 kg= 920 din)/Nije skupo a dobro mi napreduju kunici.Istu granulu dajem i priplodnim jedinkama s'tim sto njima uz granulu dodajem i zob,jecam,psenicu i malo kukuruza (cisto da trose zube).
 
Koliku kilazu dostizu za 3 meseca sa tim granulama za jagnjad.sastav je vrlo slican kao kod granula za kunice jedino je vece odstupanje u celulozi sto se moze nadohnaditi senom i detelinom.
 
Danas sam probao nesto novo... Sojina pogaca smanjena masnoca u odnosu na sacmu. Suncokretova sacma smanjena masnoca u odnosu na ceo suncokret. Imao sam veliki problem kako da im to ubacim u jelovnik jer je jako sitno pa da ne udahnuo i da ne dodje do komplikacija. I danas sam probao ovo> Psenicnu slamu malo usitnjenu pomesam sa sojinom pogacom i suncokretovom sacmom ( ne puno jer suncokret i soja imaju oko 36% proteina) i dodam vode u koju sam dodao aminokiseline i vitamine za kunice.. i onda malo ocedim i dam im tu smesu ``kasu`` da jedu. Ima prijatan miris i lepo jedu. Sta vi mislite o ovome? Ovo bih dodao u ishranu u sredini dana. A glavni obrok dorucak i vecera Granule psenica jecam zob da bude ujutro i navece. U tu kasu bih mogao da dodam listove deteline koji otpadnu takodje... I morao bih da pravim svaki dan po malo da ne stoji tako vlazno.
 
Nazad
Vrh