Toplotna izolacija kuce

Manjak ventilacije u kupatilu ti ne rešava paropropusna folija nego jedan manji ventilator što se spoji svetlom i automatom, pa radi još par minuta posle gašenja svetla.

Danas se u sve više novih objekata ugrađuje centralnu ventilaciju s rekuperacijom topline i vlage. Znači iz kuće se obično uzima vazduh u vlažnim i 'mirisnim' prostorijama ko kuhinja, kupatilo, toalete, a ulazi sveži vazduh u spavaće sove i dnevni boravak. Izlazni i ulazni vazduh prolaze kroz izmenjivać, da ulazni vazduh uzme izlaznom što više topline i vlage.

A folija je baš zbog toga da vlažan vazduh ne 'dođe u priliku' da se ohladi i time se u izolaciji kondenzira višak vlage.
U nekom stiroporu to po meni nije baš faktor, ali ako se nakvasi staklena/kamena vuna, to je već drugo.

Nemaš problema s kondenzom u kupatilu kad nema izolacije iznad?

Postoje na netu programi, koji ti na bazi sastava zida, ploće, krova... izračunaju izolativnu vrednost ko i tačku kondenza.
 
Poslednja izmena:
Kuca je izolovana sa 12 cm grafitnog storopora,stolarija pvc e sada jos tavan tj ploca ostaje.Sta predlazete,tavan se ne koristi?Nemam centralno grejanje temperaturu ne merim lozim na jednom mestu pec na drva,i nikad toplije nije bilo u kuci.
 
Ja sam poredjao stirodur 5cm ali sa najvećom gramažom, malo lepka oddole da ne šeta, nemabudji i sprat je uvek malo topliji od prizemlja.
 
Po tavanu(spolja) a kuća je izolovana 5 cm-30g stiroporom.Tako da ispada skroz zatvorena,gore je stirodur da se može po potrebi šetati po njemu.
 
65a17123d73306b4cba449d28f7958d3.jpg
cba6996e84646067de7588c762a2e03d.jpg

2c2a6577fae83b3b73f8b7af7c21e92b.jpg


Овако сам ја урадио тавански простор : стиродур 5 цм. преко њега 5 цм. кошуљица,са десне стране види се зид од собе у поткровљу,исто стиродур 5 цм. преко њега мрежица и лепак.рогови (кров) опшивени паропропусном фолијом и водо отпорним гипс плочама.
Колика је уштеда у грејању не знам али видим да снег остаје на крову док непочне да се топи и на тлу.
 
@tine

Nikako da mi konkretno odgovoriš. Ako sam te dobro shvatio, ti kažeš da onda na beton raširi (taj moj drugar) običnu foliju a ne paropropusnu? (naravno na foliju onda dalje ide izolacija (staklena vuna) i preko nje opet obična folija)

Što se tiče mog kupatila u potkrovlju i kondeza, to kupatilo se jako slabo koristi pa onda nema nekih problema sa kondezom. Uglavnom se koristi za vešmašinu i u slučajevima kad se nema vremena a kupatilo u prizemlju je zauzeto... :osmeh:
 
@nikt- iznutra lepio stiropor? Ja se tako zeznuh u jednoj sobi, sad vlagu ne mogu da resim... Uzas... Moooora od spolja izolacija. A ja inace skoro izolovao tavan, bukvalno sam odozgo samo naredjao stiropor, nista kosuljica, nista lepak, jbt, odusevio sam se, 3 stepena toplije u kuci, a manje lozim
 
@nikt- iznutra lepio stiropor? Ja se tako zeznuh u jednoj sobi, sad vlagu ne mogu da resim... Uzas... Moooora od spolja izolacija. A ja inace skoro izolovao tavan, bukvalno sam odozgo samo naredjao stiropor, nista kosuljica, nista lepak, jbt, odusevio sam se, 3 stepena toplije u kuci, a manje lozim

Ja sam polijepio jednu sobu iznutra i tu je definitivno toplije al nije prakticno zbog ljeta pa to nebi nikom preporucio
 
Ja sam letnju kuhinju izolovao izunutra,prednosti što se brzo zagreje,pustiš radijator i za 15 je toplo unutra ,takođe se brzo hladi.Moj savet je da se tako urade samo prostorije koje nije praktično uraditi spolja i koje se u toku dana samo povremeno koriste.
 
Cime bi bilo dobro lepiti stiropor iznutra na plafon? Debljina 5cm, manja povrsina, nije u planu postavljanje tipli jer ne znam kuda idu strujne instalacije, po radnjama mi nude ono sto imaju na stanju od lepkova, i po pravilu to je bas ono sto mi treba i najbolje je.
 
Slazem se. Najveci problem je sto takva izolacija ne dozvoljava da se zidovi zagreju, tako da imate hladan zid spolja, topao vazduh unutra i stvara se ozbiljna kondenzacija. Nije za dzaba previdjeno da se izolacija stavlja od spolja.
Ja sam letnju kuhinju izolovao izunutra,prednosti što se brzo zagreje,pustiš radijator i za 15 je toplo unutra ,takođe se brzo hladi.Moj savet je da se tako urade samo prostorije koje nije praktično uraditi spolja i koje se u toku dana samo povremeno koriste.
 
Proletos smo uradili samo spoljne zidove dnevne sobe sa kuhinjom i trpezarijom sa stiroporom od 2 cm iznutra, ukupne povrsine od oko 65 m2. Na prozorima Slovenijales sa duplim staklom koji nisu vakumirani postavio sam silikon ispod lajsni koja drzi staklo i postavili samolepljive zaptivne gume. Gore na ladicama od roletni sa unutrasnje strane postavljen je isto stiropor.
Kondenzacija na zidovima nije se pojavila a tempetatura je porasla za nekoliko stepeni. Na radijatorima imam termo glave a radijator koji je manji u kuhinji ne koristim nikad!
Ne kazem da je bolje sa izolacijom iznutra kao sto je kod mene ali sam siguran da je jeftinija varijanta a mnogo znaci sto se tice toplote!
 
Daj boze da tako ostane, ja imam losa iskustva... na prvu sam bio zadovoljan, medjutim kasnije sam imao velike probleme.
 
Najbolja izolacija zidova je prilikom gradnje napraviti sendvič zid. Sve ostalo će uvek praviti neke probleme.
Tavan i pod se uvek može presvući nekom košuljicom, kao što je to Nikt uradio.
 
Kod mene je na tavanu vuna pa preko betonska kosuljica,zidovi spolja vuna pa fasadna cigla unutra je lamperija.Po mom iskustvu vuna je zakon za izolaciju,brat od strica je stavio
stirodur spolja ima u ploci isto vunu i pocinje sa lozenjem dosta pre mene.Obe kuce su prizemne i slicne kvadrature.
 
@dukej

Izvini, sad vidim, da sam na tvoje pitanje odgovorio sa romanom bez da ti dam odgovor.

Obavezno ide paronepropusna folija s tople, a paropropusna folija s hladne strane izolacije (ta ne mora i ne koristi se uvek).


S tople strane se sprečava da bi u izolaciju ušao topao vazduh, iz kog bi se prilikom hlađenja mogla kondenzirat vlaga.
A s hladne strane se stavlja propusna folija da omogučava sušenje izolaciji, ako bi bilo kojim uzrokom u nju ušla vlaga.
Da se razumemo, propusno mora bit u pravcu van izolacije.

A može sa zaštitit izolacija s hladne strane i sa starim podnim oblogama itd., koje 'dišu', raznim tepisima, tapisonom itd.. To je bitnije kod recimo vune, čvrsta izolcija ko stiropor i stirodur nisu toliko osetljivi na to, jer ne 'piju' vodu.
 
Nazad
Vrh