Bolesti ovaca

Pa da na krajevima usta se pojavljuju pa se sire kao groznica se stvore u grozd,ovce pocnu da balave i to vremenom zasusi kao krasta. Tako mi je bilo na prvom slucaju,u pitanju je bilo jagnje starosti oko nedelju dana. Mislila sam da je to nesto bezazleno a onda nakon par dana sam primetila da se siri i sada ima skoro celo stado od oko 40ak brava
 
Pa da javlja se na krajevima usta a onda se siri u grozd se formira kao groznica. Prvi slucaj je bio kod jagnjeta starosti oko nedelju dana i mislila sam da je to bezazleno ali sam nakon par dana primetila da se siri i sada je taj virus zahvatio skoro celo stado. Kod jagnjeta je zasusilo nakon par dana i formirale su se kraste.

- - - - - - - - - -

Znaci nije nista opasno da treba da se daju neki lekovi ?
 
Da veterinar nije pominjao metilj,samo da je virus u pitanju. Ali opet sam htela da pitam i vas da li ste imali takvih problema posto ne verujem mnogo veterinarima koji drze nase podrucje jer su mi 3 ovce upropastili i 10ak jagnjeta,za sta god su dosli i kakvi god simptomi bili njihova dijagnostika je bila da su se prejeli i blokirao zeludac. Ovca sjagnjasta bila jedna i imala je mrtvo jagnje u sebi nije mogla da se sama ojagnji on konstatuje da se prejela pa posle 2-3 dana kad nije mogla da stoji na nogama dosao da je ojagnji
 
Pa da javlja se na krajevima usta a onda se siri u grozd se formira kao groznica. Prvi slucaj je bio kod jagnjeta starosti oko nedelju dana i mislila sam da je to bezazleno ali sam nakon par dana primetila da se siri i sada je taj virus zahvatio skoro celo stado. Kod jagnjeta je zasusilo nakon par dana i formirale su se kraste.

- - - - - - - - - -

Znaci nije nista opasno da treba da se daju neki lekovi ?


To je zarazni ektim ili ekcem ovaca koji uzrokuje virus iz grupe boginja. Bolest se obično javlja sezonski, od 6.-10. meseca, a očituje se bubuljičavim osipom po unama, licu i vimenu. Prenosi se na čoveka pa se ubraja u zoonoze. Od te zarazne bolesti oboleva pretežno mlade životinje i jagnjad na sisi.
Izvori zaraze su bolesne životinje, otkinute kraste s kože (u krasti virus može preživeti od zime do proleća pa i više godina), meso i koža zaraženih životinja, zaraženi predmeti, hrana ...
Bolest se širi dodirom, zrakom u obliku kapljične infekcije i prašine. Zdrave životinje se zaraze napasanjem na pašnjaku na kojem su boravile bolesne životinje ili prolaskom po putu kojim su prolazile bolesne ovce.
Simptomi Inkubacija traje 6-8 dana. Prvi znak bolesti je pojava crvenila oko nosnih otvora i usana, crvenilo potom prelazi u čvoriće, koji pucaju, njihov se sadržaj brzo okori i pretvori u krastu. Kraste mogu prekriti celo područje usana. Zbog krasti životinja može imati poteškoće pri uzimanju hrane, naročito mlade životinje na sisi. Kraste otpadaju od 10.-14. dana bolesti. Pojavom crvenila nešto se povisi i temperatura životinja (40,5 °c). Ako se životinja naknadno preko raspucanih čvorića zarazi bakterijama, nastaju duboki čirevi, a nakon njihovog zarastanja ostaju ožiljci.
Lečenje Bolest se lokalno leči pomoću blagih otopina dezinficijensa, kalijevog permanganata, jodne otopine, otopine jodoforma, jod-glicerina i sl. dobre su i uljne otopine dezinficijensa. Bolest se može lečiti i antibioticima i to u obliku inekcija i lokalno, u obliku antibiotskih otopina, kojima se kao i otopinama dezinficijensa ispire rana.
Preventiva Pojavu bolesti sprečavamo cepljenjem zdravih ovaca i koza. Imunitet se razvije do 15 dana nakon cepljenja i traje 6-12 meseci. Cepljene ovce kolostrumom prenose imunitet na jaganjce. Prirodno prebolela bolest ostavlja imunitet do godinu dana. Širenje bolesti sprečava se zabranom prodaje životinja iz zaraženog stada i ne napasanjem ovaca neko vreme na pašnjacima na kojim su boravile bolesne ovce.

Izvor: Veterinar u kući, V. Rupić (1988 )

I ja sam imao taj problem prije 7-8 godina, pa nisam znao šta je. Kao što kaže i Vojvođanin, ni ja nisam imao nikakvih problema što se tiče bolesti, a i ovce su nakon određenog vremena same prebolele i posle toga više nisam imao pojavu bolesti.
- - - - - - - - - -
 
Pa da na krajevima usta se pojavljuju pa se sire kao groznica se stvore u grozd,ovce pocnu da balave i to vremenom zasusi kao krasta. Tako mi je bilo na prvom slucaju,u pitanju je bilo jagnje starosti oko nedelju dana. Mislila sam da je to nesto bezazleno a onda nakon par dana sam primetila da se siri i sada ima skoro celo stado od oko 40ak brava

Nisam ranije video ovaj post. Reč je o virusnoj bolesti koja se zove zarazni ektim ili Contagious Ecthyma. To je varijanta boginja. Jako je zarazna i prenosi se na ljude. Sama bolest nije jako opasna ali su opasne sekundarne infekcije. Ako ne dođe do sekundarnih, bakterijskih infekcija, a životinja je u dobroj kondiciji bolest prolazi relativno brzo bez posledica a životinja stiče trajni imunitet. Kod težih infekcija koje se po pravilu javljaju kod životinja sa slabijim imunitetom problem je što ovca ili koza ne može da jede pa može da ugine od gladi. Da bi se sprečile sekundarne bakterijske infekcije mesto infekcije se maže jod-glicerinom koji odgajivač može sam da napravi mešjući jod i glicerin...Grla koja pasu ili brste na mestima koje posećuju divlje životinje verovatno će se inficirati . Izgleda da je ova bolest prisutnija u poslednje vreme.
Moje koze su se tako inficirale, na terenu koji posećuju srne, zečevi ...Pošto u okruženuju ima infekcije bilo je jasno da će se sve životinje pre ili kasnije inficirati pa sam mladog jarca u odličnoj kondiciji odveo na taj teren da bi prebrodili ovaj problem pre sezone parenja. Nešto slično radile su majke sa svojom muškom decom ranije. Potrudile bi se da im muško dete preleži zauške na vreme kada ta bolest ne ostavlja posledice...
 
Pre par dana kod ovna i 2 ovce se pojavila na vrhu njuske narannjasta sliz(izmadju nozdrva).Sta bi to moglo da bude?Inace ne kaslju i ne primacujem da ubrzano disu.Unapred hvala.
 
Pozdrav za sve ovčare ja sam zalutari kunićar i amater sto se tice ovaca imam par sjeničanki.
Nego da vas nesto pitam kod mog jednog komsije ovan poceo da mu se tetura i slabije jede svi simptomi su se javili i trajali su 4 dana on ga je 5 dan zaklao.Imao je normalnu stolicu.Valjali meso da se jede.
 
Pozdrav svima! Imam jedan problem pa molim za bilo kakav savet.Naime, od juče jedna ovca pokazuje znake jagnjenja, odvaja se od drugih ovaca, uznemirena je, ima napone ali nije "otvorena" i nema mleka u vimenu. Pošto sve to dugo traje pozvali smo veterinara koji je prvo pregledao i rekao da ovca nije za jagnjenje a zatim i da ima uvrnutu matericu, dao joj neke inekcije i rekao da proveravamo kako se ponaša. Ona je i danas kao i juče, ali počinje da malaksava i nema snage, jede po malo. Napominjem da se radi o veoma staroj ovci. Ako iko zna o čemu se radi...unapred hvala.
 
Imao sam sličan slučaj pre 3-4 godine.Jagnje uginulo u ovci, treći dan ga je izbacila,ali nije preživela.Nadam se da će te biti srećniji od mene.
 
Pozdrav svima! Imam jedan problem pa molim za bilo kakav savet.Naime, od juče jedna ovca pokazuje znake jagnjenja, odvaja se od drugih ovaca, uznemirena je, ima napone ali nije "otvorena" i nema mleka u vimenu. Pošto sve to dugo traje pozvali smo veterinara koji je prvo pregledao i rekao da ovca nije za jagnjenje a zatim i da ima uvrnutu matericu, dao joj neke inekcije i rekao da proveravamo kako se ponaša. Ona je i danas kao i juče, ali počinje da malaksava i nema snage, jede po malo. Napominjem da se radi o veoma staroj ovci. Ako iko zna o čemu se radi...unapred hvala.

I ja sam imao nešto slično jedina razlika je što moja nije imala napone ili bar ja nisam video,pisao sam o tome na prošloj stranici međutim ja sam greškom mislio (da ne objašnjavam duga priča) da je njoj termin kad i drugim ovcama ali ispostavilo se da je ona kasnila za drugim ovcama za jače od mesec dana,i moja se odvajala od drugih treći dan nije htela jesti ili jako malo,nije imala mleka u vimenu,onda je došao veterinar i izmerio temperaturu bila je povišena,dao neke inekcije,sutra dan je bila bolje i počela je jesti i polako se vratila među ostale,i to se ponovilo opet pre nedelju dana identično,ali se treći dan jagnjila i jagnje je bilo neverovatno malo,a ovca ogromna,i to mi nije bilo baš jasno jer druge ovce koje su puno sitnije dale su duplo krupniju jagnjad,međutim sada je jagnje žilavo i zdravo,samo da napomenem da je i to moja najstarija ovca.
 
Imao sam sličan slučaj pre 3-4 godine.Jagnje uginulo u ovci, treći dan ga je izbacila,ali nije preživela.Nadam se da će te biti srećniji od mene.

Isti sam i ja ima slucaj pre 4 god.kolega,samo je meni ovca ojagnjila dvoja,prvo prezivelo,drugo uginulo u njoj,a zatim i ona.Bila je stara.Od tada pravilo broj jedan kod mene je da ni jednu ovcu ne drzim stariju od 7god ili 10jagnjenja.Ljudi jednostavno ne mogu da shvate koliko je vazno da su ovce mlade,to je prvi preduslov da potomstvo bude u redu,laksa su jagnjenja,jagnjad su vitalna i snazna.Bolje je prodati stariju ovcu za bilo kakve pare nego rizikovati mnogo vise u slucaju problema.
 
Upravo tako.Nema emocija u poslu.I ja sam tako ostavljao ....dobra je, može još jednu godinu i onda, kada se ojagnji (ako se ojagnji), nema mleka,slabo jagnje, ovca propadne, samo sekiracija.
Od sada,6-7 godina i ide na klanje.
 
i ja imadoh stara ovca sitno jagnje izgledalo ko da je za inkubator odranila ga i prodaja,imao sam i uvrnutu matericu ja ruko nemoza se uci mucila se sirota na posletku zaklasmo je a materiac vec pukla jagnje u stomaku a muka je i kad jaganci uginu unutra pa se ne nameste kako treba za porodjaj muku sam mucio nikako na kraju je materica napukla sirota uginula sutradan plus 2 jagnjeta a ona 90kg ako mi za utehu pojeli je macke i kerovi
 
postovane kolege znaci ne spavam nocu da bi vas citala, posto smo novi, a covek koji je rodjen u ovcarskoj porodici i ovcar je isto nije odradio svoj posao kako je obecao kad nam je pomagao oko izbora ovaca, a srbi smo neposten narod, znaci imamo ovce 20 mesec dana 20 dve nedelje a mukama nikako kraja, veterinar nam je svaki dan u kuci izgubili smo 4 jagnjeta al guramo dalje. da se vratim na problem, ovce imaju sugu to smo saznali juce, bio jedan decko mladi ovcar da nam pomogne organizuje nas i osisa dojilje posto su mnogo cickave, imaju i metilj, slinave, posto su se neke pokazale da se jagnje u naredne 2 nedelje (spustile vime) a 10-tak se uopste ne poznaje da su gravidne a kao takve smo ih jelte kupili ne znamo sta da radimo da ih stitimo ili da cekamo, da zovemo veterinara na ultra zvuk da proveri ovih desetak jesu il nisu moze to da potraje ako su u ranom graviditetu, i onako smo se udavili u sopstvenom novcaniku, a jaganjaca pitanje dal ce biti, a ja ne mogu da mi nisu zasticene i da su bolne a ja da nista ne cinim. veterinar kaze da zaraze nisu uhvatile maha i da sacekamo da se ojagnje, a meni se ne ceka ja bih da pomognem. Druga situacija, jedna mlada ovca lepa, bliznila, pre dve nedelje dobije otok po strani njuske proso vetirar ko sto reko svaki dan je tu pa i nju pogledo nista se nije videlo, posle 4 dana otok narastao i prebacio se i na drugu stranu, bio veterinar tu opet pogleda kaze ma to je ili udarac ili se na nesto nabola, uhvati pritisne i izleti cudo gnoj i smrad, kaze dreniranje jod i flogocid, otok splasnuo malo, ali gnoj nikako da stane, prosto je od tad 4 dana, veceras moj red da stiskam kako sam stiskala otkine se parce mesa tu gde je bila rana velicine vecek pasulja i izadje gnoj sliva se gust i belozelen, stiskam od oka ka usnama i izgleda ko da ima kesa ispod i izliva se, zapazim da joj se i na uglu nozdrve pojavile 4-5 kvrzica belih gnojavih ko one pubertetske bubuljice velike, natisnem i to namazem jodom, premazem je flogocidom i na moju inicijativu bez veterinara damo joj dva penicilina od 800000. ona slabije jede zbog bolova a doji blizance pa je hranim iz ruke i polako, apetit joj je dobar ali je spora, a ranije je bila ko metla, popustila je skoro se prepolovila a ja ne mogu da podnesem da ne mogu da joj olaksam i pomognem, moj suprug i veterinar kazu ne mozes toliko srcu da primas, ma kako ne mogu prsla bih kad ih vidim da im nije po volji il da ih muci i boli. hvala vam unapred.
 
Nazad
Vrh