Obrada vinograda

Podloga kalema koja je u zemlji svoj koren pravi iz prstena, tako da se desava da deo korena bude tik ispod zemlje. Ako se malo otkopa oko kalema mogu se videti zilice. Takve zilice se nazivaju "metilji". Metilji se obavezno makazama do podloge seku prvih 4-5 godina, kasnije ne krecu vise. Svoj koren kalem treba da gradi iz najdonjeg prstena, koji ce ici u dubinu. Zasto se to radi? Zato sto metilji preuzimaju primarnu funkciju korena i u vreme vecih susa koja nam se desavaju tokom leta, dolazi do stagniranja kalema, cak u pojedinim slucajevima i do susenja.
Prema tome drsevo, dobro bi bilo da prilikom okopavanja oko kalema odradis ovo, nece ti oduzeti mnogo vremena. Frezovati mozes sto dublje i blize kalemu, samo toliko da ga ne ostetis.
Ne bi bilo pozeljno da koristis uopste herbicide do zavrsetka 4-te godine, tako se i preporucuje i na deklaraciji tog sredstva. Kasnije mozes upotrebljavati bilo koji herbicid za suzbijanje korova. Ja konkretno koristim herbicide na bazi glifosata (totalni herbicid), odlicno su mi se pokazali.

Pozz zupa100!
 
Nisam se bio dobro izrazio u predhodnom postu. Rekli ste da je oranje bolje. Pretpostavljam da treba odorati od cokota ali koliko daleko od njega i koliko duboko. Freziranje mi nekako deluje bezbednije.

Nisam znao (a inače i malo znam) da se totalani herbicidi uopšte upotrebljavaju u vinogradu. Nema opasnosti po zdravlje loze?

Hvala na svim odgovorima :)
 
Ko ima mogucnosti uvek je bolje orati ledinu. S jeseni zemlja se nabaci prema kalemu, a s proleca se odbaci. To je idealno. Ja takve mogucnosti nemam, jer sam prilikom sadnje isao red od reda 1.80 m. Sad se patim :) Komsija, koji ima Tomu Vinkovica, svake druge jeseni mi podrije, sve ostalo prskam totalom. Da sam tada, kada sam sadio isao bar na 2.20 m. sad bih svojom 539-kom podrivao kad god bih mogao. Ori ili podrivaj slobodno, nema opasnosti po kalem.

:) upravo se spremam da odem da prskam glifosavom po vinogradu, bujaju korovi.

Pozz zupa100!
 
Ko ima mogucnosti uvek je bolje orati ledinu. S jeseni zemlja se nabaci prema kalemu, a s proleca se odbaci. To je idealno. Ja takve mogucnosti nemam, jer sam prilikom sadnje isao red od reda 1.80 m. Sad se patim :) Komsija, koji ima Tomu Vinkovica, svake druge jeseni mi podrije, sve ostalo prskam totalom. Da sam tada, kada sam sadio isao bar na 2.20 m. sad bih svojom 539-kom podrivao kad god bih mogao. Ori ili podrivaj slobodno, nema opasnosti po kalem.

:) upravo se spremam da odem da prskam glifosavom po vinogradu, bujaju korovi.

Pozz zupa100!

Zupa100, poranio i zoru prevario! Srećan rad, nadam se da si proverio vremensku prognozu jer čini mi se da najavljuju posle podne kišu. Valjalo bi da te zaobiđe, makar jedan dan! U svakom slučaju udri neprijatelja teškom artiljerijom!
 
Marinke hehehe, da nisam proverio vremensku, ne bih mrdao od kuce.
Prognoza je glasila: ceo dan kisa! Skoro da sam se poceo suncati :)
Toliko o poverenju...
 
Podloga kalema koja je u zemlji svoj koren pravi iz prstena, tako da se desava da deo korena bude tik ispod zemlje. Ako se malo otkopa oko kalema mogu se videti zilice. Takve zilice se nazivaju "metilji". Metilji se obavezno makazama do podloge seku prvih 4-5 godina, kasnije ne krecu vise. Svoj koren kalem treba da gradi iz najdonjeg prstena, koji ce ici u dubinu. Zasto se to radi? Zato sto metilji preuzimaju primarnu funkciju korena i u vreme vecih susa koja nam se desavaju tokom leta, dolazi do stagniranja kalema, cak u pojedinim slucajevima i do susenja.
Prema tome drsevo, dobro bi bilo da prilikom okopavanja oko kalema odradis ovo, nece ti oduzeti mnogo vremena. Frezovati mozes sto dublje i blize kalemu, samo toliko da ga ne ostetis.
Ne bi bilo pozeljno da koristis uopste herbicide do zavrsetka 4-te godine, tako se i preporucuje i na deklaraciji tog sredstva. Kasnije mozes upotrebljavati bilo koji herbicid za suzbijanje korova. Ja konkretno koristim herbicide na bazi glifosata (totalni herbicid), odlicno su mi se pokazali.

Pozz zupa100!

Pozdrav drugari . Novajlija sam na mrezi. Postujem zupa100, mnogo sam njegovih lepih i kvalitetnih postova procitao, ali. Ali metilji rastu non stop a ne samo prvih godina Moj je vinograd sad usaou trideset prvu, danas sam okopavao i metilja koliko hoces. Na nekim cokotima ,nazalost, promaseno prosle i mozda i pretprosle godine , pa je bilo dosta posla i savijanja i klecenja. Tako vam je to kad pustite klince da okopavaju. Ma ta manguparija gleda da samo sto pre izadje iz reda.
 
Dobro vece,
koliko bi to trebalo u dubinu da otkopam oko kalema, da vidim da li ima "metilja"? Pitam vas za "metilje" jer imam kalemove koji su posadjeni ima vec 3 godine, i nikako da napredjuju-da rastu. Trenutno izgledaju kao da im je druga godina starosti.
 
Pozdrav vinogradari!

@gandrad:
Kada su mladi čokoti u pitanju metilji odnosno brandusi se uklanjaju avgusta,mada se praktikuje i kasnije odnosno ujesen kad se đubri ili u proleće.Na starijim čokotima ne bi trebalo svake godine da se razvijaju brandusi tj.površinsko korenje koje je štetno za čokot jer:usporavaju razvoj glavnog korena,pa se zato odstranjuju.Osetljivi su na sušu i niske temperature,ukoliko površinsko korenje propadne, a donje nije razvijeno čokot će patiti...


Dobro vece,
koliko bi to trebalo u dubinu da otkopam oko kalema, da vidim da li ima "metilja"? Pitam vas za "metilje" jer imam kalemove koji su posadjeni ima vec 3 godine, i nikako da napredjuju-da rastu. Trenutno izgledaju kao da im je druga godina starosti.
Površinsko korenje (brandusi) se nalaze dubini 5 – 10 cm ispod tla.Valjalo bi se i taman pođubriti stajskim đubrivom ili mineralnim npk 8:16:24.Pozdrav!
 
gandrad, koja podloga je u pitanju, kober ili manktikola? Vec 15-ak godina nemam metilja na podlogama

Ma neznam covece , ipak je to bilo davno . Ne pazi ,pisao sam ja isve sorte koje u koji red i tako , ali izgubila se ta sveska poodavno nazalost. Zao mi je samo sto ima jedno dva ipo reda gde je moj pokojni cale uzimao po 5 komada od nekih desetak stonih sorti, koje sad i neznamo koje su, neke jos i malo raspoznajemo ali i neznamo kako se zovu. A o podlogama me je i suvisno pitati , to i tada nisam znao, mozda me nije interesovalo a mozda cale nije ni pitao ili onaj nije rekao ili tad u to vreme to i nije bilo vazno. Uglavnom metilja ima na prokupcu ,zatim na ono vinsko belo ,rusko ,ne italijanskoneznam. Znam setio sam se rekaciteli ( valjda sam pravilno napisao) i na sortama skoro svih , mislim stone sorte. Jedino nisam primeto na vrancu.

- - - - - - - - - -

Pozdrav vinogradari!

@gandrad:
Kada su mladi čokoti u pitanju metilji odnosno brandusi se uklanjaju avgusta,mada se praktikuje i kasnije odnosno ujesen kad se đubri ili u proleće.Na starijim čokotima ne bi trebalo svake godine da se razvijaju brandusi tj.površinsko korenje koje je štetno za čokot jer:usporavaju razvoj glavnog korena,pa se zato odstranjuju.Osetljivi su na sušu i niske temperature,ukoliko površinsko korenje propadne, a donje nije razvijeno čokot će patiti...


Ja ih odstranjuje u ovo vreme kad okopavam . Ali buni me to sto ovo nije mlad vinograd. Ja djubrim svake trece ili cetvrte godine (zadnji put pretprosle godine)stajskim djubrivom da to nije uzrok? Za danas mi je ostao jedan red da zavrsim ,bas su stone sorte bile. I posle jucerasnjeg napisa Zupe bas sam vodio racuna. nalazio sam tanke ,poput tankih zilica bilo je idebljine sibice ali nalazio sam i debljine olovke. To su verovatno one koje su promasene ranijh godina.
 
Ja ih odstranjuje u ovo vreme kad okopavam . Ali buni me to sto ovo nije mlad vinograd. Ja djubrim svake trece ili cetvrte godine (zadnji put pretprosle godine)stajskim djubrivom da to nije uzrok? Za danas mi je ostao jedan red da zavrsim ,bas su stone sorte bile. I posle jucerasnjeg napisa Zupe bas sam vodio racuna. nalazio sam tanke ,poput tankih zilica bilo je idebljine sibice ali nalazio sam i debljine olovke. To su verovatno one koje su promasene ranijh godina.
Možda su kalemi plitko posađeni.Bio sam pre neki dan kod prijatelja,komšija mu zasadio dva kalema u dvorištu.Kalemi su veoma plitko posađeni,više od pola kalema je iznad zemlje...Pa normalno da će se plitko razvijati koren!Prema njegovim rečima taj komšija ima manji vočnjak i vinograd.Šta reći?!U dvorištu imamo stari čokot afus ali-ja i tamjanike i ne pojavljuju se brandusi.Iza kuće prošle godine u manjoj bašti sadio sam 20 kalema raznih stonih sorti i početkom marta uklanjao sam površinske žile na deset kalema.Negde su bile tanke žilice a negde dosta deblje!
 
Možda su kalemi plitko posađeni.Bio sam pre neki dan kod prijatelja,komšija mu zasadio dva kalema u dvorištu.Kalemi su veoma plitko posađeni,više od pola kalema je iznad zemlje...Pa normalno da će se plitko razvijati koren!Prema njegovim rečima taj komšija ima manji vočnjak i vinograd.Šta reći?!U dvorištu imamo stari čokot afus ali-ja i tamjanike i ne pojavljuju se brandusi.Iza kuće prošle godine u manjoj bašti sadio sam 20 kalema raznih stonih sorti i početkom marta uklanjao sam površinske žile na deset kalema.Negde su bile tanke žilice a negde dosta deblje!

Da mislim da tu ima necega. Pretprosle godine sam povadio par redova , zbog sirenja medjurednog prostora i mogucnost ulaska traktora , uz put menjanje bundruka drvenih betonskim i sadjenje sorti za jelo. primetio sam da je gornji deo vinograda dosta plitak , a donji isto kao deje juce sadjeno Pretpostavka je da je spiranjem ,friziranjem,okopavanjem , kako da kazem plitko. Secam se sadjeno je asovom , ali kad se stavljap kalem u zemlju onda se to malo iskosi da sto veca povrsina kalwem uhvati korenje odnosno pusti zilice i zile. Iznenadio sam se kad onaj deo korena koji treba da bude najdublji , bio ustvari svega 10 do15 cm ispod povrsine . Pa kad vratim film primetio sam da su pojedini terali divljake sto je posledica okopavanja motikom. Da da mislim da si ti i zupa u pravu. Sad su mi stvari sasvim jasnije.
 
evo podrivanje sijacica za travu po potrebi,i mjesto freze kruzni plugovi
2vxm9zr.jpg

2d06te.jpg

anldat.jpg
 
Bas fino krenuli korovi, tako da sam juce oprskao totalom (glifosat). Mislim da je sa korovima zavrseno za ovu godinu...

Pozdrav zupa100! :ppozdrav:
 
Krenuli, krenuli... Ja u jednom novom zasadu još uvek nemam taj luksuz, pa je moralo da padne još jedno freziranje i to treće po redu, noćno.



- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -

Nije loše za noćno :)




Sad još i radnici da ručno oko čokota predju i miran sam do narednog kopanja hahaha
 
Naravno... Taman kad zahladi za neki dan oštre se motike :osmeh:

- - - - - - - - - -

Kočići će se pobadatina na jesen, nije bilo problema sa vetrom. Za divno čudo prihvatili su se kalemovi 99% ( da ne kažem 100%) na prste mogu da prebrojim one koji nisu pustili, sadjeno je hidroburom. Jedino mi je nekolicina izmrzlo, delimično mojom krivicom, jer su se rano otkrili a ono iznenadno zahladjenje je usledilo posle toga. Ali generalno sam zadovoljan.
 
Nazad
Vrh