Akumulatori

Ja sam ugradio neku sklopku u 1221 kao da puni oba ravnomerno ali opet se desilo,za čudo imao je tečnosti u sebi samo je u jednoj ćeliji bila skroz mutna.
 
Ta ti je i riknula celija sto bi znacilo da je feler ,a toga sve vise u poslednje vreme.Za mene sam saznao cenu Monbat akumulatora od 75ah i 6700 din je u Badovincima gde je ovaj drugar kupio. Uracunao mu stari i platio 5600 din. Iznenadio me koliko dugo trpi verglanje i nepopusta tako da odabir lako padne na tu marku
 
Jel Gorane, koji si stavio sad umesto tog sto je rikno?
Po nekoj mojoj proceni tu bi dosao kao sto je isao u ugradnji imt 577 od 130A, a na nasem trzistu ga plasira Vesna, samo sto su ti akumulatori oko 20000din. mozda i jace.
 
A jel bi moglo da se stave dva ova OPTIMA na rusa,to mi je najpovoljnija varijanta.Taj dobar iz rusa bi se upasovao za zetora,rus bi imao dva ista (da ne pravi problem)i rakovicu bi rešio sa jednom OPTIM-om ,nešto mi se ne sviđa ideja da kupim jednu Vesnu za 20000 din za rusa pa crkne ovaj drugi uskoro (ulazi u 5-u sezonu).
 
Samo onda na ruji mora biti instalacija punjenja tip-top, i nebi bilo loše imati digitalni voltmetar, inače može i Optima brzo da "popuši".
 
To za digitalac si potpuno u pravu jer ruski meraci i uopsteno elektro instalacija je vrlo sumnjiva i prilicno netacna.Sta bi sa starim sistemima nije mi jasno koji su mnogo bolje radili i meraci prilicno precizni.Po meni jako bahato proizvode masine kao da imaju novaca previse za rasipanje delova i opreme.Trebalo bi prvo isproveravati sve spojeve glavnih kablova ,sklopke i alternatorsko punjenje jer dzaba kvalitetan akumulator ako ce opet stradati zbog neadekvatnog punjenja .Mnogi vidim da muce muke sa ruskom tehnikom po tom pitanju
 
Tesla na kontrolnom satu ima ona skala za punjenje i moram priznat da uvek varira ,sada ne znam da li je to neadekvatno punjenje ili nešto drugo.
Šta bi po tebi trebalo uraditi i proveriti na rusu da bi punjenje bilo "tip-top"?
 
Nije iz moje struke pa ne bih o tome. Jedino da se složim da bez toga Optima može biti bacanje para.
 
Skala varira u odnosu na punjenje i donekle je to normalno samo sto je lose bazdarena i Tesla ti je napisao za jeftin digitalni voltmetar sto je jako puozdano i prosto za pracenje radnog napona punjenja. To nije lose imati u bilo kom vozilu jer lampica koju vecinom imamo je samo dokaz dal puni ili nepuni takoreci. i Sebi cu nabaviti ovaj digitalac obavezno
 
Ruska vozila su bezvezno komplikovana što se tiče elektrike, i sa njihovim sistemom nisam baš upoznat. Nisam bio u prilici da vidim kako funkcioniše na rusu taj sistem startovanja na 24V, ali ako je pomoću sklopke 12-24 koja služi samo za startovanje, treba redovno proveravati punjenje i na jednom i na drugom akumulatoru, jer baš ta sklopka ume da zataji (pa se jedan akumulator puni dobro a drugi ne), i najsigurnije staviti drugi alternator, kao Iskra, koji ima na sebi elektronski regler, a izbaciti tu rusku komplikovanu tehniku punjenja.
 
Prošlog Ponedeljka sam punio akumulator od 390A 45Ah Black Horse, proizveden 02.01.2010. piše da je bez održavanja, ali ima poklopac i ispod njega 6 čepova, koje sam naravno ostavio otvorenim...Posao sam odradio po prepurukama više aktivnih članova u ovoj Temi, i primenio sam postupak gde se na kraju punjenja kada je akumulator napunjen, još oko sat vremena zada vrednost napona od 15.5V a amperaža 0.5-1A...Akumulator mi je do pre primene ovog postupka (ekvalizacija) "držao" napon od 12.31V u mirovanju, a sada "drži" 12.42V...Interesuje me da li bih smeo još jednom, u tako kratkom vremenskom rasponu, da još jedared primenim ovaj postupak?Da li bi time još malo podigao napon u mirovanju, pošto sam jednom već uspeo?Inače, golim okom se vidi da su ćelije delimično deformisane, pa se bojim da ne uništim akumulator?Akumulator držim u toploj prostoriji, na temperaturi oko 15 stepeni, uspeva da pokrene automobil od 1300 cm kubnih, ali ne podnosi duže anlasovanje, naravno, jasno je i meni da je na izdisaju, ali nek' posluži makar još pola godine (ili do iduće zime)...
 
Mislim da ste iz njega "iscedili" sve što je moglo. Dobro je što ste primenili postupak ekvilizacije ali ponovljen neće posebno pomoći a zbog iskrivljenih ploča može biti i kontra-produktivan. Uz malo sreće (ide i toplije vreme) izguraće do oktobra (na benzincu) ali svakako da od takvog akumulatora nema mnogo vajde (iskrivljenih ploča).
 
HVALA stalker, tako sam i mislio, al' rekoh da pitam, potajno se nadajući da ćete (Vi) možda videti neki njegov "kvalitet" koji ja nisam video...
 
Nazad
Vrh