Elektro instalacija

Uzeo sam konacno da umesto diname montiram alternator na Ltz T-40,pa bih molio kolegu mbranka ili nekog drugog da mi pojasni par stvari,da bude lakse evo i el.seme i linka gde se ona nalazi:

http://traktor-t40.ru/elektrooborudovanie-traktora-t-40/77-generator-traktora-t-40?showall=1

sema2.jpg


Zaokruzeni delovi su bitni da razjasnim neke stvari:
2.Relej anlasera
3.Dinamo
7.Lampica za kontakt
9.Relej diname
11.Ampermetar
30.Kontakt brava

Kako da povezem alternator kada izbacim dinamu (3) i relej diname (9)? Buni me to sto je kontakt sijalica (7) vezana za relej anlasera (2),a znam da bi kod povezivanja alternatora trebala da ide izmedju brave i D+ na alternatoru,pa kako to da se izvede u ovom slucaju?I jos jedno,gde povezati zicu koja ide od ampermetra (11) na B pol releja diname (9)?
 
Ovo što ti je kontakt sijalica vezana na relej je samo radi jednostavnije izrade instalacije jer ako je ona na releju spojena zajedno samo sa žicom koja dolazi od reglera diname (9 je regler ne rele diname) onda je jednostavno za prespojiti. Taj rele (broj 2) služi da nemožeš ponovno uključiti anlaser (anlasovati) kad traktor radi.



Žicu koja dolazi sa ampermetra na regler spojiš na B+ alternatora, a žicu koja ide sa releja na regler (9) spojiš na D+ s time da bi bilo najbolje da je odspojiš sa releja da nebi potekla prejaka struja pobude što bi moglo oštetiti alternator tj. regler alternatora (pišem napamet jer bi to trebalo provjeriti instrumetnom u praksi) i spojiš ako već nisu spojene na stopici zajedno sa žicom od kontrolne sijalice . Ako je odspojiš onda na taj kontakt releja samo spoji masu tako da će i dalje sve raditi jedino neće više biti u funkciji zaštita od anlasovanja dok traktor radi. Naime takav način zaštite od anlasovanja imaju i ostali ex SSSR traktori s time da nakon što su počeli ugrađivati alternator dodali su još jedan rele i na njega je onda spojena ta žica sa D+ alternatora a onda taj rele daje masu za ovaj koji služi kao zaštita od anlasovanja. Ovo bi bilo OK ako su moje pretpostavke točne tj. da je ovo označeno na slici greška. Još me malo zbunjuje jer se ne vidi na šemi da li brava daje plus na ampermetar samo kad je dat kontakt ili stalno a to je ovako preko slike teško zaključiti, ako daje stalno onda če trebati još neke preinake (mada nema logike da daje stalno struju ali kod rusa se nikad nezna :osmeh:).

Nadam se da nisam previše iskomplicirao jer je teško ovako napamet napisati da bude što jednostavnije a i neke stvari bi trebalo provjeriti (ovo vezano za rele i pobudu) u praksi. Radio sam na par njih ali je išla kompletna instalacija i ja sam je napravio po standardima koji se koriste kod zapadnih traktora bez tih ruskih kerefeka.
 
Prvo puno hvala na pomoci:ppozdrav:drugo malo mi je jasnije,ali vidim da su ovde neke stvari malo komplikovanije nego sto sam mislio.Iskreno posto traktor vozim samo ja,a i bespotrebo imam samo jos jedan deo koji bi nekada mogao da zakaze,mislim da je bolje da izbacim relej startera i onda pretpostavljam da zica koja ide od automata anlasera do C pola releja startera treba da ide na kontakt bravu?Drugo,ako se izbaci relej startera,kako da povezem kontakt lampu?
U vezi vaseg uvecanog crteza na dvojci,dve zice sto idu na K su spojene.
 
Rele je radije ostavi jer tako štitiš bravu od preopterečenja, a ako se ipak odlučiš izbaciti onda samo dolaz od brave spoji na anlaser, to možeš i uraditi na samom releju tj. spojiti žicu sa brave na relej i ovu koja s releja odlazi na anlaser tako je jednostavnije a i ne moraš vući novu žicu. Kontakt sijalicu samo spojiš kako sam ti napisao u prethodnom postu tj. ovu što dolazi s releja ( K ) na regler spoji na D+ alternatora.

Nisi me razumio meni nije jasno da li ova žica koja dolazi s reglera na rele spojena na žicu koja odlazi anlaser (nema logika ali opet kako sam napisao kod rusa se nikad nezna)
 
Ja kolko znam nije spojena,a provericu tacno sutra.
Sad mi je jasno za relej,razumeo sam da mu je funkcija da onemogucava verglanje dok traktor radi,ali znaci funkcija mu je i da stiti bravu od preopterecenja.Ipak je onda bolje da ostane.
@mbranko jos jednom puno hvala,kada se bacim na konacno povezivanje javljam rezultate:ppozdrav:
 
OK, ako bude problema onda ćemo dalje rješavati jer kako sam već napisao malo je teško biti precizan s odgovorom ovako napamet.
 
Evo mene opet sa novim vestima,detaljno sam pregledao celu instalaciju i vidim da na njoj sem releja anlasera,postoji jedan deo koji nema naveden na semama,a to je neki relej za blokiranje anlasera,na ovom linku se vidi sema:

http://mtz-80.ru/dopolnitelnye-elektromagnitnye-rele-startera.html

Izgleda ovako:

http://www.avtozapchastiru.ru/catalog/detail.php?ELEMENT_ID=11376

Ni na jednoj mogucoj semi sto sam nasao na internetu od T 40 nema ovaj deo,a kolko vidim ne verujem da je naknadno ubacen,jer sve zice i snopovi mi deluju fabricki,jedino sam nasao ovu semu od Vladimirca gde se on nalazi:

http://traktor-t25.ru/elektrooborud...ema-elektrooborudovania-traktora-t-25?start=1

Taj relej je pod rednim brojem 43.
@mbranko da li znate kako ga povezati na alternator,posto mislim da je za relej startera (37) vezan kao i na Vladimircu?
 
Treba mi još samo podatak na koji način je riješen obrtometar tj. da li je električni ili mjeri broj okretaja preko sajle te da li kontrolna sijalica ima na sebi stalnu struju ili je dobiva samo prilikom kontakta (broj 14 na ovoj novoj šemi).
 
Imam problem sa monofaznim motorom na mesaoni... Posle 2-3 min rada iskoci mi sklopka a motoru i posle par trenutaka cuje se kako ponovo skljocne i motor krene... Zatim posle opet iskoci... Jednom je cak iskocila i glavna sklopka od kompletnog domacinstva... Sta moze da bude problem, primetio sam i da je viljuska koja se ukljuceje u uticnicu vruca ?
 
Treba mi još samo podatak na koji način je riješen obrtometar tj. da li je električni ili mjeri broj okretaja preko sajle te da li kontrolna sijalica ima na sebi stalnu struju ili je dobiva samo prilikom kontakta (broj 14 na ovoj novoj šemi).

Obrtomer je "mehanicki",preko sajle.
Mislim da ima stalnu struju,jer kada se pritisne ona sklopka za masu,ona odmah radi.
 
Imam problem sa monofaznim motorom na mesaoni... Posle 2-3 min rada iskoci mi sklopka a motoru i posle par trenutaka cuje se kako ponovo skljocne i motor krene... Zatim posle opet iskoci... Jednom je cak iskocila i glavna sklopka od kompletnog domacinstva... Sta moze da bude problem, primetio sam i da je viljuska koja se ukljuceje u uticnicu vruca ?
Komsija je imao te simptome,nosio motor kod viklera,jaci kondezator,a u stvari lezaj donji otisao i pravio otpor.
 
Na prvu se čini da je preopterećen motor, pregrije se i zaštita odreaguje dok se malo ne ohladi.
Kolika je snaga motora, jesi li pokušao sa manjom količinom hrane.

Ma nije ni bilo hrane u njoj na prazno sam je probao.... Ja sam tu mesaonu kupio bez motora, pa sam stavio motor od hidrofora, 1.1 KW.... Te snage je bio i original motor na njoj...
 
Obrtomer je "mehanicki",preko sajle.
Mislim da ima stalnu struju,jer kada se pritisne ona sklopka za masu,ona odmah radi.

Ok , evo slike pa ću ti pokušati objasniti





- 43 i 44 se izbacuju (možeš ih ostaviti samo odspoji žice 1, 1a, 5, 6 i 6a)
- žice 1 i 1a ostavi međusobno povezane i izoliraj ih na tom spoju
- žica broj 1 se spaja na B+ alternatora
- žice broj 2,3 i 4 ostaju
- žice broj 5 (odlaz na kontrolnu lampicu) i 6 odlaz na rele 43 odspoji s releja 37 ali ih ostavi zajedno spojene samo ih izoliraj,
- na releju 43 odspoji žice br. 6 i 6a i poveži ih zajedno, one se mogu iskoristiti kao odlaz na kontrolnu lampicu da se ne mora povlačiti nova žica, na alternatoru žicu br. 6a spoji na D+
- rele 43 na kontakt gdje su bile žice br. 5 i 6 spoji masu tj. neku žicu pod vijak pa na taj kontakt.
- žicu br. 7 odspoji s ampermetra i spoji negdje gdje imaš struju kad je dat kontakt

I to je to, ostale žice na dinami izbaci tj. izoliraj ih jer nisu potrebne. Inače na ovoj šemi je alternator i on ima izlaz za obrtometar (prva žica s lijeve strane s oznakom ~) i zato sam te pitao kakav imaš obrtometar.
 
Hvala puno na volji,strpljenju i poznavanju materije,ovo je bila prava pomoc,javljam rezultat cim stignem:ppozdrav:
 
Okretao sam spiralu rucno ide bez problema... Odradi motor mozda nekih 2 min i onda stane..
Ako je elektromotor sa startnim kondenzatorom osim proboja namotaja postoji mogučnost da je otišla centrifugalna sklopka te ne isključi pomočni namotaj pa se zbog povečane potrošnje i grijanja uključuje zaštita.
 
Na kontak bravi imam crvenu + i crnu - , kad nije dat kontakt , a unimer na zujalici, ne pisti izmedju + i - , sto mislim da tako treba , a kad dam kontak unimer pisti na + i - ?? Da li je to ok ili sam nesto zeznuo cackajuci ?
 
Nazad
Vrh