Kajsija

Kakvo je kod vas stanje sa vlagom u zemljištu,kod mene tri nedelje najavljuju kišu ...nevreme... ali cvrc ništa sve nas obilazi,tako da je danas počelo polivanje,vodu prve dobile mlade kajsije .Trenutni skor od 380 komada jesenas zasađenih 4 se nisu primile i dve imaju malo sitniju i tužniji list.
Kad krene zalivanje onda mora celo keto da se zaliva obavezno posle zalivanja navuci suvu zemlju preko mokre
 
Ta gde ti je pola rodila dobro verovatno na toj polovini ima više jakih novih mladih grančica?
 
Evo sta se desi kad sadnice preforsiraju sa azotom
Sadnice inace kupljene u rasadniku Marelica [Novi Sad] sve iznad je bilo osuseno od zime, jer su ih isforsirali na preko 2m.

 
Na stablima sam primetio smolu. Da li ima neko iskustva sa tim i sta je uzrok?
Video sam na nekim sajtovima da je to najverovatnije od mraza, sto je ove godine vrlo moguce ali da li takvom drvetu nema leka u buducnosti ili je to prolazna pojava?
 
Zavisi, daj sliku da vidimo. Ako je smola kao kap smole iz neke grančice onda može biti monilija, ako je kao rascep i 30 cm linija smole, onda je pukla kora a bogami i dublje od mraza, što opet ne mora da znači da joj je kraj.
 
Jeste kao kap smole ali na debljoj grani i npr. na vocki koja nije ni cvetala ove godine. Sad moguce da je monilija ali mi je chudno sto se ne susi grana kao na drugim grancicama za koje mi je jasno da je monilija. Sticice slike cim uslikam, danas zaboravio telefon.
 
Na jednoj kajsiji sam uočio degenerisanu grančicu. Otkinuo sam je i bacio al zaboravih da slikam. Lišće je bilo zadebljalo i svetlo roze boje. Nekako kao sunđer.
 
Ta što nije cvetala ne može biti monilija. Da li ste imali grad da je padao kod vas, možda je on malo isčokao?

E tih degenerisanih ove godine ima, evo ja sam postavio pitanje u temi o bolestima, pa da okačim i ovde:

Šta je ovo na kajsiji, više ljudi mi je javilo a ja danas lično video na jednoj i slikao...sećam se da je Joekiki imao slično nešto, našao sam taj post u temi kajsija, ali su slike obrisane sa servera (standarno za ImgShack).

 
Nije bilo grada. Danas sam na nekoliko skinuo tu smolu pa cu videti za par dana da li se opet pojavljuje. Ono sto me podstice da je moguce od mraza je i to sto mi se osuliso nekih 70 komada i to pretezno u nizem delu njive
 
Ova godina je odlicna za novi odabir sorti kajsija - koja rodi ove godine ta valja.

Ja sam pre neki dan obilazio atar...u potrazi za starim voćkama sa kojih bi kasnije, eventualno skidao plemke za kalemljenje...Cilj su mi bile , prvenstveno trešnje...Ali u jednom starom, tjt. bivšem...razoranom vinogradu pored , trešnji, inače neintersantnih, našao i dve kajsije...
Drveta su ogromna...ali bukvalno ...kao hrast samac, negde na ledini, imaju skoro metar u prečniku, sa dosta suvih debelih razgranavanja, ali i dosta vitalnih i zelenih grana, visina drveta je nekih 6-7 met. po mom viđenju a doći do plodova ( inače solidno krupnih...inače nešto krupnijih nego moja kajsija , kalemljena od kupovne sadnice , pre 5-6 god.) i plemki može samo dobrim merdevinama na nekih dva do tri metra od zemlje. Nisam uspeo da sagledam na čemu su kalemljene ...jer oko njih ima svačega ...i šljiva požegača i džanarike i nekih višnjica , a i bresta i bagrema...Možda kasnije tokom godine imam više vremena pa obiđem ponovo i pokušam prokljuviti na čemu su kalemljene...Sadašnji korisnici parcele posadili kukuruz tako da se mora biti oprezan sa posetama ...jer može biti svašta...
I da su prskane nekad...pitanje kad je to prestalo , jer ja se sećam tog vinograda, već zapuštenog...Pa i to je dosta vremena prošlo ...a one se održale , opstale....
 
Nazad
Vrh