Kajsija

A tek na tarabi šta piše - pa ništa!
Ljudi, samo proverene stvari! Ja trenutno podižem još 5ha Ruže, a planiram (vraćaju mi restitucijom nekih 1.9ha) još da sadim. Ništa ne testiram kada imam nešto odavno provereno i dobro.

Parcele su mi na oko 250 m.n.v. To je jako bitna stvar.
 
Poslednja izmena:
Neko je pitao za Cormax cenu. Ne znam ti reci precizno, ali sma preracunao da mi je Galenika Neon jeftiniji. Robu za voce kupujem u 97% slucajeva u Savacoop.
 
A tek na tarabi šta piše - pa ništa!
Ljudi, samo proverene stvari! Ja trenutno podižem još 5ha Ruže, a planiram (vraćaju mi restitucijom nekih 1.9ha) još da sadim. Ništa ne testiram kada imam nešto odavno provereno i dobro.
Ja idem u novom zasadu sa Roksanom,ns4,dm1,z.ruza,berzeron i krupna rana.Moraju se mesati sorte,ja nisam pristalica jedne sorte na velikom zasadu.Kod mene na primer ove godine ns rodna izgleda slabo sa cvetanjem.Sad zamisli da je celi zasad sa njom.Ovako druge sorte ce ako bude sve u redu sa vremenom izvuci prinos.
 
Daans sam uzeo Chorus 50 wg u Čardaku u Ns, cena za 30 g kesicu 381 dinar. Cormax trenutno nemaju.
 
Сликано пре неки дан:
Роксана
slike.php
[/URL][/IMG],
НС6
slike.php
[/URL][/IMG],
НС6(друга)
slike.php
[/URL][/IMG].
Ова кајсија са треће слике је купљена од истог расадничара, али различите године. Прилично сам сигуран да се ради о другој сорти, јер се цветни пупољци разликују (више су шпицасти), док су Роксана и НС6 које су купљене исте године (прве две слике) готово идентичне, па је могуће да је то једна иста сорта. Сад, која је која, ко би га знао. Доста неодговорно понашање од наших расадничара, ја мислим да ни они незнају које сорте имају, него да само накаче различита имена на оно што већ имају. Неко на форуму је лепо рекао, као шверцери бензина за време санкција, све имају, а стоје поред једног бурета. То је мој утисак, можда и грешим.
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi od temperature

- - - - - - - - - -

kod nas je krupna rana počela da otvara poneki cvetić za dva tri dana biće u punom cvetu
 
Uzeo sam Signum kako bih oprskao kajsiju protiv monilije. Ciljano sam taj preparat uzeo jer kažu da je neškodljiv za pčele.
Svakako ću prskati u sumrak ali me interesuje koliko je istinito ovo da je bezbedan za pčele.
 
Danas NS Rodna. Nema otvoreno 70%. Oprskano prvi put pa sta mu Bog da.


Druze jesi li siguran da je to ns rodna?Kod mene nece cvetati bar jos 5 dana pa mi cudno sto je kod tebe vec skoro u punom cvetanju.Da ti nisu prodali neku drugu sortu?I jos to sto mladje sadnice kasnije procvetaju od starih.Kod mene su u sedmoj godini.
 
Signum je fungicid i nije direktno otrovan za pčele. Najbolje je da se koristi u fazi balona. Ako se koristi u fazi otvorenih cvetova treba ga koristiti pre ili posle izleta pčela , jer će svaka pčela koja se preprska prrparatom uginuti.
 

Ns rodna danas 20% otvorenih cvetova ujutru,u toku dana se otvorilo bar još 20%, baš brzo ide... Jel preporučljivo da se prska u kratkom periodu na 3-4 dana?
 
Signum je fungicid i nije direktno otrovan za pčele. Najbolje je da se koristi u fazi balona. Ako se koristi u fazi otvorenih cvetova treba ga koristiti pre ili posle izleta pčela , jer će svaka pčela koja se preprska prrparatom uginuti.
Све што је отровно за људе, отровно је и за пчеле, у то нема сумње. Међутим, мора се прскати, макар ове комерцијалне сорте, и у то нема сумње. При прскању, није нам циљ да баш ни једна пчела не угине (јер то је немогућа мисија), већ да се тровање смањи на најмању могућу меру. Фунгициди су знатно мање отровни од инсектицида, али све пестициде треба примењивати УВЕЧЕ, или ако не можемо увече, онда предвече или касно поподне. Када прскамо ујутру, чак и онда када нема пчела, треба одређено време док биљка не усвоји препарат, па већа количина фунгицида остаје на прашницима и у нектару. Пчела када покупи такав нектар и полен, и ако не угине, односи га у кошницу, и са њиме храни легло, што доводи до слабљења имунитета, лакшем обољевању и пропасти целих заједница.
 
Druze jesi li siguran da je to ns rodna?Kod mene nece cvetati bar jos 5 dana pa mi cudno sto je kod tebe vec skoro u punom cvetanju.Da ti nisu prodali neku drugu sortu?I jos to sto mladje sadnice kasnije procvetaju od starih.Kod mene su u sedmoj godini.

Za ovu prvu sliku nisam siguran da je NS rodna jer ima nekih 20-ak u vocnjaku sa ovako izrazito belim cvetovima, ostale su sa vise rozim cvetovima i one su na nekih 50% cveta dok su ove se skroz rascvetale. Ovo su sadnice u cetvrtoj godini ali izgleda da kod nas u Sumadiji ipak ranije krecu bar 10 dana jer ima manje vetrova nego u Vojvodini.
 
Nazad
Vrh