Dunja

Kupio sam npk 6/12/24 , daću im prvom polovinom novembra.Moje su mlade i stavljam svakoj posebno,200gr. po stablu.
 
Ja takodje kupio elixirov 6:12:24.
A evo sta kaze i literatura:
[h=2]Минерална исхрана дуње[/h] Млада стабла, до пете године живота, обично се прихрањују појединачно, са по 0,2 – 0,5 kg КАN-а и са 0,5 – 1,2 kg NPK ђубрива формулације 10:12:26 по стаблу, у зависности од старости.
У родним засадима коренов систем дуње се простире по целој површини земљишта, па се стога ђубри цела површина дуњика, нормама које зависе од старости и исцрпљености стабала, густине сађења и др., али оквирно то су количине од 200 – 400 kg KAN-a и 400 – 600 kg NPK ђубрива.
Оваква прихрана се обавља у јесен и рано с пролећа (у првој половини марта и почетком маја), а лети се, уколико се примете знаци недостатка појединих елемената прихрањивање врши фолијарно (прскањем преко листа) течним препаратима.
 
Ja danas zvao rasadnike gde pise na sajtu da imaju hemus,trijumf i asenicu,niko nije imao nijednu samo vranjska,leskovacka i sampion.
 
Zaboravih da ti pišem: prvo da se ogradim ako je u pitanju hemus, gledali smo Zoran i ja, najviše na njega liči, moram da priznam da ga nisam probao u punom zrenju jer sam par ubrao kad sam brao leskovačku i bio je zelenkast još uvek a kasnije me je neki prolaznik preduhitrio i ćapio ih pre mene. :osmeh: Ono što je sigurno da nije imao ni traga ervinije i da ima neki svoj, specifičan ukus u odnosu na leskovačku (nisam kadar da opišem da su mi ostale rado bih ti posalo da probaš), nema kao vranjska kamenih ćelija i da bi za rakiju mogao da prođe, mada sam siguran da bi imala i rakija neki svoj šmek od ove dunje što ne mora da bude loše ali ne znam kako bi prošli sa prodajom u svežem stanju.
 
Hvala za opis :ppozdrav: pricam sa covekom pre neki dan,kako mu se koja susila od ervinije on menjao hemusom i nikakvih problema do sada nije imao,prodaje zajedno sa ostalima za rakiju po istoj ceni...jedino sto mi cudno da je niko ne kalemi kod nas gde god sam pitao niko nema za prodaju.
 
ja u dunjaku imam neku sortu ni sa neznam koju,kupljena je kao vrnjska, medjtim izgleda da nije, a izgleda kao kruska al ogromna plod je jako zut, zri kad i leskovacka i tezine od 500- 800g
 
Pozdrav, Uzunche, što sam do sada pročitao je da hemus i asenica sazrevaju pre leskovačke odnosno krajem septembra i početkom oktobra,a trijumf desetak dana posle leskovačke,ja imam u jednom voćnjaku leskovačku i trijumf i ubrao sam ga 12 dana posle leskovačke.Probao sam ga i ukus mi se sviđa,nema kamenih ćelija i nije loš na šećeru.Meni se sviđa.Evo slike trijumfa u trećoj godini.

- - - - - - - - - -

slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Pozdrav, Uzunche, što sam do sada pročitao je da hemus i asenica sazrevaju pre leskovačke odnosno krajem septembra i početkom oktobra,a trijumf desetak dana posle leskovačke,ja imam u jednom voćnjaku leskovačku i trijumf i ubrao sam ga 12 dana posle leskovačke.Probao sam ga i ukus mi se sviđa,nema kamenih ćelija i nije loš na šećeru.Meni se sviđa.Evo slike trijumfa u trećoj godini.
Pa moguće zato i ne tvrdim da je hemus, okačio sam slike nje u cvetu, počela je cvetanje pre leskovačke ali plodovi nisu bili zreli kad i leskovačka, trebalo je još da odstoje. Doduše i u knjigama sam nailazo na neke kontradiktorne podatke, recimo kad se opisuju sorte navodi se da leskovačka stiže posle vranjske a posle u nekim statistikama branja vidi se da je na većini područja leskovačka obrana pre vranjske i sl.
 
to je sorta koju i ja imam, i jako sam zadovoljan,smuljao sam zajedno sa lekovackom i napunio bacvu od 1000l, a kasa je puna secera, naletese osice jedva se spasismo, suncan dan ih pomamio:osmeh:
,
 
Nazad
Vrh