Dunja

Koji je razmak sadnje, koja kruna, jel ima nekih bolesti? Kod mene u kraju takodje ima dunja i ohrabruje me sto nema ervinije kao sto nazalost imaju ostale kolege. Inace, i ja sadim ove jeseni 'pazljivo birane' sadnice na oko 1.2ha... Pozdrav
 
Razmak sadnje zavisi od podloge,ja sam sadio 4,5x4 i dve parcele 5x4.Kazu da je bolje provetravanje i manja mogucnost za bolest.Ja sam iz okoline Knjazevca,i kod mene ervinije nije bilo,u ovoj godini nasao sam 3-4 obolela vrha,presekao, dezinfikovao i nemam ovakvih problema.Mozda manja nadmorska visina vise pogoduje toj bolesti a moje misljenje je da ovo na predhodnim slikama nije ervinija.
 
Podloga je dunja MA i planirao sam 5x3... E sad, kako sam razmisljao... Ako je u redu razmak 3m znaci da svako stablo rasto po 1.5m u poluprecniku, znaci iz dva susedna reda po 1.5 je zajedno 3m i dodam jos 2m sirine traktora i to je 5m razmaka izmedju redova...
 
Ervinija je dosta odnela krošnji, propalo mi je i preko 10 celih velikih stabala punih roda, juče sam kosio i opet naišao na sumnjive grane iako sam pre nedelju dana mislio da je konačno stalo sa sušenjima ali to nisam slikao, većina nas koji ima dunju zna kako izgleda ta muka.::lose::
Evo par slika leskovačke:

Ostao sam dužan Zoranu jednu sličicu, vreujem da ćemo se složiti da je ista dunja u pitanju koja je i kod tebe, cvetala je pre leskovačke par dana i nije je ni pipnula ervinija:
 
  • Like
Reagovanja: amg
Ervinija je dosta odnela krošnji, propalo mi je i preko 10 celih velikih stabala punih roda, juče sam kosio i opet naišao na sumnjive grane iako sam pre nedelju dana mislio da je konačno stalo sa sušenjima ali to nisam slikao, većina nas koji ima dunju zna kako izgleda ta muka.::lose::
Evo par slika leskovačke:

Ostao sam dužan Zoranu jednu sličicu, vreujem da ćemo se složiti da je ista dunja u pitanju koja je i kod tebe, cvetala je pre leskovačke par dana i nije je ni pipnula ervinija:
Miloše, da, da to je ta. Identična kao i moja, trebalo bi da je Hemus !

- - - - - - - - - -

I list i plod i krošnja. Iste sorte su !
 
Hemus traži oprašivača samo nisam pronašao koja je sorta u pitanju. Svi pišu da je besplodna a niko ne navodi koja je sorta oprašuje.
 
I ja baš hteo da pitam za branje kada plaanirate itd... Kod mene ima dosta baš žutih, verovatno zrelih a ima i onih zelenkastih. Kakva vam je krupnoća? kod mene pre neki dan izmerio jednu Leskovačku onako prosečnu ima 400gr a Vranjska verovatno duplo teža...
 
Za branje nisam siguran, zavisi i od slobodnih dana na poslu ali i od zrelosti. Verovatno između pet i deset dana. Kod mene je sitnija, kasno sam zalivao ali je i prerodila.
 
Nazad
Vrh