Dunja

Dobro nisi se mnogo zeznuo :) priča je malo šira doduše...imaš temu Rezidba voćaka u okviru jabučastog voća gde je baš bilo isto pitanje na koje sam odgovorio sa video snimkom i svime...eto još jedan pokazatelj zašto je bolje upoznati se sa sadržajem celog foruma i listanjem već postojećih tema a ljudi se ljute kad im tako kažem.

Pročitaj ovde, tu imaš i link do videa:

http://poljoinfo.com/showthread.php?170-Orezivanje-voća&p=845924&viewfull=1#post845924
 
nije se ništa zeznuo, to je suština ! samo naravno ima još nekih detalja ili varijacija na temu !

Suština jeste da ostavi nekoliko vršnih, ali da ne budu sve tačno jedan ispod drugog da bi krošnja bila jača u kasnijim godinama. Ostavi ih se i malo više u početku zbog veće lisne mase radi boljeg razvoja korena. Jesu to sve nijanse, možda po nekoj filozofiji i nebitne, ali ja lično volim da kad već nešto radim, odradim kako valja ako imam mogućnosti naravno.
 
Naravno da sve treba raditi maksimalno kvalitetno_Ostavio sam po otprilike 8 pupuljana pa cu odabrati kasnije koje ostavljam a koje uklanjam.

- - - - - - - - - -

Hristos Voskrese.Srecan Uskrs!
 
Poslednja izmena od urednika:

danas obišao dunjik,uspela trenutno borba sa raznim bubama naišao na 3-4 rutave ali list izgleda ovako naravno ne sav ali ima ga.Šta je to i čime prskati? Pre kiša sam hteo prskati nekim fungicidom u apoteci mi dali Pinozeb M-45,dali sad koristiti to ili...?


oktopod ako post treba premestiti možda u drugu temu ...
 
Biće da je erwinia. Kako i čime pričasmo na ovoj strani a ima dosta spomena u ovoj temi jer je česta pojava na dunji i kruškama.
 
Marčeta da nisi ti to prilikom prskanja malo "spalio" napravio ožegotine. ne bih želeo da dam neki pogrešan savet, ali bih rekao da je ervinia tamnija, hvaca ceo list , mladar i dalje napreduje, sad ne znam kako uživo to sve izgleda ali moguće i da si malo ispržio lišće, ako grešim ispravite me...
 
Bilo bi mi jako drago da si u pravu:sta:,stanje je sledeće - od 780 sadnica trenutno je 5-10 suvo,neke od samog početka nisu se primile a neke kao krenuli pupoljci i mali listići i op za par dana suvo .Na jednom delu sadnica oko 40 posto ima lišća kao na slici,neki manje neki više promenuli boju.Hvala Bogu još nemam "pastirskih štapova" ali mi neki mladari izgledaju nekako "mlitavo".Danas oprskao sa nekim sredstvom (zaboravio mu ime,a mrzi me da sad idem u garažu da vidim) xxxxxx-blau na bazi bakra.Sutra idem da povadim suve i da možda odsečem mladare sa dva i više "zaražena lista" a sledeće nedelje mi stiže iz Mađarske "lek" protiv ervinije taman ću imati vremena da vidim kako se razvijaju stvari.
 
Poslednja izmena:
- - - - - - - - - -

Takvo stanje sam i ja i još neke kolege imali prvog proleća u voćnjaku, rekao bih isto, boja stablastog dela dunje, je onako potamnila, kao neke tamne pege po stablu, i polako se spušta dole- širi se, ja sam neke od takvih stabala uspeo da spasem rezanjem i šta sve ide uz to(ono što sam ti napisao u pp) a neke nisam, to je verovatno donelo bolest iz rasadnika, e sad može da bude i da jednostavno koren nije dovoljno razvijen pa se biljka suši. pokušaj sa nekim stablima da ih spašavaš rezanjem i prskanjem... sredstvo je verovatno cupra blau. Šta ti stiže iz Mađarske....? meni se čini da je ono na slici malo spaljeno hemijom.
 
Pa jedino sam pre 2-3 nedelje korstio insekticid ako nije od njega ,bilo bi dobro da jeste.Iz Mađarske sam naručio streptomicin ovde sam zvao po apotekama nigde ga nema.Za sada sam u pripravnosti kao da je ervinia sve manje od toga lakše podnosim.
 
Streptomicin nije dozvoljen ,ali ako je voce mlado i nema roda , ne bih se dvoumio da ga koristim. Kao i svi drugi proizvodi on je preventiva , a ja bih pre njega izabrao neki preparat na bazi fosetil aluminijuma ,pa u blok tretmanima uraditi minimum tri prskanja. Za to sam se ja odlucio i nadam se da cu nesto od ovih preparata uvesti kao redovnu zastitu u svom zasadu kruske.
 
Nazad
Vrh