Dunja

Društvo, potrebno mi je oko 50 sadnica dunje. Otkazao mi rasadničar jer mu oboleo ceo rasadnik monilijom. Ako ima neko da mi preporuči nekog proverenog... Hvala
 
Izvinjavam se ostalim clanovima foruma, ali vec nekoliko dana ne mogu poslati privatnu poruku clanu miroljubceful, pa koristim ovu temu da mu prenesem da mi je potrebno oko 50 sadnica leskovacke i vranjanske sorte, dvogodisnje. Interesuju me cena i da li postoji mogucnost da mi posalje postom.Pozz.
 
Pozdrav Društvo, vidim da je tema polako ali sigurno pala u "zaborav" :) . Neka me neko podseti, Dunja je tokom vegetacije tretirana u više navrata neophodnim preparatima u skladu sa preporukama zaštitara, vršena je folijarna prihrana, povijene grane radi formiranja krošnje, navodnjavano u kritičnom periodu... rekao bih sve što je bilo u mojoj moći, e sad pred zimu šta me još čeka od "Nege"-tretiranja? Planiram da pođubrim mineralnim đubrivom oko 100-200 grama po sadnici (ovo im je bila prva godina u zemlji) da obavim jesenje plavo prskanje i jedno stručno lice da dovrši rezanje pred kraj jeseni radi formiranja krošnje. Ako sam nešto od operacija zaboravio podsetite me i koju formulaciju veštačkog đubriva mi preporučujete??
 
Plavo prskanje bakrom kad opadne 70 posto listova, šaka NPK 8x16x24 đubriva po sadnici i to ti je to do proleća. Ako imaš stajnjak a nisi ga stavljao pri sadnji stavi i njega oko sadnice.
 
Strucno lice nek reze i formira krosnju na prolece pre kretanja vegetacije i to je to.

Ja znam za priču da ukoliko se reže pred zimu da na mestima reza može doći do izmrzavanja grančica, e sad koliko je to vremenski pred mrazeve, pet dana- deset- dvadeset... izneo sam ovaj stav "majstoru" za rezanje -ništa mi nije odgovorio...!?
 
Ako orežeš pred zimu, celu zimu stoji rez otvoren, podložan hvatanju snega, leda, padavina plus mraz. Može doći do izumiranja vrha, truljenja, pucanja...a možda se ništa ni ne desi...Svakako da bi bio siguran a i da bi imao veću bujnost kad se razgrana, bolje je uraditi na proleće kad kreće vegetacija, praktično nikad nije kasno dal tik pred kretanje, dal kad već krene...manje više svejedno je, možda bolje tik pred kretanje.
 
Pozdrav dunjari,u novembru sadim 1.07ha dunje leskovačke i nešto vranjske kao oprašivač.Razbaco sam stajnjak i uzoro na 35-40cm,ove nedelje ću da povaljam pa razmeravanje rezervisao sam oko 850-900 kom mislim da će taj broj izaću u sklopu 4x3.Za sad toliko ...
 
Hvala @bane30 pored volje i "znanja" verovatno da će mi trebati i puno sreće.Što se tiče teorije moga bih da doktoriram hahahaha,ali tek kad uđem u voćnjak videću koliko neznam.Ali sa jakom voljom i čuda su moguća
 
Postovane kolege , treba mi mala pomoc ... hocu da podignem zasad dunje 100 do 150 stabala pa me zanima da li ima neko djubrivo koje se unosi pre duboke obrad umesto stajnjaka ?
 
Postoje đubriva namenjena isključivo voću,koliko sam se ja informisao voću u prve 2-3 godine skoro i da netreba azota tako da se koriste đubriva P-K fosfor i kalijum,kod nas u NS ima da se kupi formulacija P-K 24-32 i cena mu je oko 57-58din kg.Pošto i ja krećem uskoro u sadnju dunja nadam se da ćemo deliti iskustva i da ćemo uz pomoć kolega sa foruma koji imaju više iskustva lakše proći kroz "dečije bolesti" u našim dunjicima
 
Poslednja izmena od urednika:
Meni je nesto profesork iz srednje skole sto predaje vocarstvo rekla da se koriste neka djubriva MAP i DAP . nzm kakv su to djubriva prvi put cujem za njih.
 
Poslednja izmena od urednika:
pa vidi MAP i DAP su za mene "visoko buđžetna" đubriva pa ih najviše zbog cene do sada nisam koristio,danas sam bio kod drugara na prikoloci je imao MAP ruski pakuje i prodaje "promist" i mislim da sam na vreći pročitao da je formulacija N-P ili ti azot-fosfor oboje preko 20-30%, a kako sam ranije napisao voću u prvih 2-3god netreba dodavati azot(čuo od iskusnih voćara) tako da ipak bi trbalo tražiti đubrivo bez azota,kad već plaćaš makar da kupiš ono što ti treba nadam se da ćemo čuti i mišljenja nekih ljudi sa foruma.
 
Postovane kolege , treba mi mala pomoc ... hocu da podignem zasad dunje 100 do 150 stabala pa me zanima da li ima neko djubrivo koje se unosi pre duboke obrad umesto stajnjaka ?

Pre sadnje se uradi analiza zemljista gde se vidi sta zemlji treba i cega ima viska.Na osnovu toga se dodaju i stajnjak koji bi trebao svakako da nabavis i vestak. To ce ti sve pisati na analizi kao i preporuka sta da radis!
 
Nazad
Vrh