Dunja

To da je Leskovačka prosto magnet za Erviniju, to smo se, nažalost, svi uverili. Ali bez obzira na priče rasadničara, ja još nisam video neki zasad bilo koje sorte, nebitno kakva je u aromatskom smislu, koji je ervinija zaobišla, a baš bih voleo da vidim, jer naredne godine planiram da širim dunju, a leskovačku neću saditi sigurno, makar je više ni komad ne zasadio. Inače sam se ove godine solidno izborio ali sam imao 7 zaštita samo u cvetanju, svako 3. veče. To nikakva cena ne može da nadoknadi, a čak i da može, ja jednostavno nemam toliko vremena.
 
Ja kod kuce imam tacno jednu leskovacku. Najbliza joj je jedna vranjska, na 300 metara vazdusnom linijom, sledeca po daljini je pitaj boga gde.

Svake godine ima erwinie, meni krene posle cvetanja kroz cvet, pojavi se mali plodic cija grancica krene da se povija kao pastirski stap. Ja to odmah odsecem i evo ove godine sam imao svega par grana posle jos da odsecem. Sto se prskanja tice, fenofaze se uglavnom poklope sa nekim drugim vocem koje imam kod kuce pa preletim i nju, a kad god prskam fungicid + insekticid, preletim i nju. Tako da je godisnje prskam od 5 do 10 puta.

Ne kazem da je to resenje, vec potvrdjujem da i jedno stablo leskovacke ima problem sa erwiniom.
 
Mislim da nije rano s obzirom na vremenske prilike, od ozbiljnijih minusa mislim da nema ništa. A dunja i treba da se reže po hladnijem vremenu.

- - - - - - - - - -

Imam par sadnica u trapu, danas gledam, polako kreću pupoljci.
 
Pozdrav drugari. Nisam se do sada oglasavao na forumu ali sam odlucio da pocnem da se bavim vocarstvom tacnije da napravim plantazu dunja. Zeleo bih da vam kazem da imam zasad aronje sa 1000 stabla i da se nismo puno posvecivali i ove godine je rodila neverovatno monogo ali je problem bila susa pa smo imali veoma malo kvalitetnog ploda i resio sam da odradim sistem za navodnjavanje kap po kap. Oko ranca imam imanje 4-5 hetktara gde je nesto manje od hektara pod aronijom dok ostalo planiram da zasadim dunje. U planu mi je zasad na oko 3 hktara gde bi instalirao sistem kap po kap i zasadio odnos leskovacka-trijumf 90/10. Interesuje me koliko treba vode dunji ? Ja plamniram da sazidam bazen na najvisoj tacki ranca 3x4x2.5 sto je 30 kubika vode pa da li bi to moglo da zadovolji moju plantazu od 3 hektara dunja i nesto manje od hektara aronije ? Da napomoenem da bi sadio 4 metra izmedju redova i u redu stabla na po 3 metra. Podrucje ima blagi pad ka jugu tako da je konstantno osuncano.
 
Malo je to vode... osim ako nemaš veliko kapacitet bunara.

Za pocetak imam bunar i dovlacicu cisternom ali je u palnu kopanje arterskog bunara. Jedan susan bunar je na dubini od 10 metara pa cu videti da se to iskoristi za kopanje jer je lakse da se krene sa 10 metara dubine.
Takodje me interesuje savet u vezi subvencija, imanje i gazdinstvo se vode na dedu da li je potrebno da mi prebaci samo gazdisntvo ili i imanje ? Da li ja sa 25 god imam bolje uslove od njega sa 70 godina ?
 
I ja sam orezao pre ovog talasa lošeg vremena i nisam stigao da oprskam... uglavnom čim vreme dozvoli prskam bakrom možda pojačam 10-20% od preporučene doze... ako do početka vegetacije nebude obilnijih padavina ne diram ništa a ako bude kiše ponoviću još jednom što kasnije u bubrenju pupoljaka.
 
Ervinija je brate kao kocka (kockanje) , nekad te ``ubode`` nekada ne , isprobao sam sve od uspostavljanja najboljih uslova do totalnog zapustanja vocnjaka , apsolutno nemaju veze gustina zasada kao ni agrotehnicke mere koje sprovodimo . Zaobici erviniju je cista sreca i Bozija pomoc. Posle dosta godina ``borbe`` sa njom , mogu samo to da kazem. I naravno ,srecno svima na prolece ! :)
 
Ovaj dunjik sa snimka je podignut sa sortom Šampion, i ako se ne varam, da su i sadnice od negde uvežene. Razgovarao sam sa njim i on tvrdi da nema ervinije. Nisam video uzivo zasad, mada smo dogovorili da ga obidjem na leto.
 
i ja sam misliio da bacim azot, ali u razgovorima sa iskusnijim ljudima sa foruma neću, bacio sam jesenas 3*16.
mene više muči da li da ipsrskam sada (nisam mogao pre mraz. sneg sada i ova kiša) ili da čekam kada krenu....
 
Ja sam jos nov u dunjama, tek treba da krene treca vegetacija ali sa dosadasnjim iskustvom u njima i ostalim vocem ja cu ovako: Krajem marta cu ih orezati, oprskati bakrom i baciti polovinu djubriva a drugu polovinu prolecnog tamo negde oko cvetanja... Cvetove cu ponovo skidati...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh