Pocetak pcelarenja

Sada ima još sakrivene baroe u leglu. Kada ne bude legla varoa je na pčeli i lako se obara. Ali ćeš morati precozmo odmeriti oksalnu jer ti trebs oko 3o ml oksalne za jedno društvo.
 
E to nisam znao da varoa ide u leglo hvala na korisnoj informaciji! A za oksalnu znam nacin tretiranja objasnio mi je taj covek kad kako i koliko treba da se tretira.Za nas pocetnike svaka informacija je zlata vredna tacnije kilograma meda.
 
pozdrav svima.Moze li mi neko reci dimenzije ramova za DBi LR kosnice posto omam nekoliko kosnica sa ramovima ali ne znam koje su,ili kako jos mogu utvrditi o kojim je kosnicama rec.
Unapred hvala.
 
Dadan Blatova košnica
Košnica sa jednim telom visine 31cm, koje služi kao plodište i 2 polunastavka, spoljašnje visine 15,5cm, za smeštaj viška meda.
Standardna košnica ima 12 ramova, ali je sve popularnija i DB košnica sa 10 ramova. Unutrašnje dimenzije rama su 420´270mm. Satonoša rama je dužine 470mm.

Langstrot Rutova košnica
To je košnica koja se sastoji od tri jednaka nastavka spoljašnje visine 242mm. Ram je spoljašnje visine 232mm a dužina satonoše je 480mm. To je za 1cm duže od satonoše DB rama, a po visini za 7cm kraće.

preuzeto sa sajta pcela.rs

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DadanBlatova (DB)
Dadan-Blatova košnica ima plodište sa jednom pregradnom daskom, jednom poklopnom daskom i 12 ramova (okvira). Satonoša rama je dugačka 474 mm, široka 25 mm i debela 20 mm. Bočne letvice rama su dugačke 300, široke 25 a debele osam milimetara. Donja letvica rama dugačka je 440, široka 20 i debela 10 mm. Dimenzije ramova u polunastavcima su sledeće: satonoša je dugačka 474, široka 25 i debela 20 mm.

LangstRutova (LR)
Langstrot-Rutova košnica ima plodište i medište istih dimenzija. Ramovi ove košnice imaju sledeće dimenzije: satonoša je dugačka 484, široka pet, a debela 20 mm. Bočne letvice su dugačke 232, široke u gornjem delu 36, a debele 8 mm, dok je donja letvica dugačka 450, široka 20, a debela 10 mm.

preuzeto sa sajta jupiter-komerc.co.rs

--------------------------------------------------------------------------------------------

[TABLE="width: 97%"]
[TR]
[TD="class: style29, width: 17%, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]Tip košnice[/TD]
[TD="class: style29, width: 15%, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]Satonoša[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, colspan: 2, align: center"]Bočna strana[/TD]
[TD="class: style29, width: 16%, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]Donja letva[/TD]
[TD="class: style29, width: 20%, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]Unutrašnja mera[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: style29, width: 16%, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]plodište[/TD]
[TD="class: style29, width: 16%, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]medište[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"] LR[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]480 x 27 x 20[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]232 x 36 x 9[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]232 x 36 x 9[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]450 x 10 x 8[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]432 x 212[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"] DB 12[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]470 x 27 x 20[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]300 x 27 x 9[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]145 x 27 x 9[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]438 x 10 x 8[/TD]
[TD="class: style29, bgcolor: #FFFFCC, align: center"]390 x 280[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


preuzeto sa sajta roj.rs

-----------------------------------------------------------------

Ovo je samo primer kakvo je stanje, kao što možeš primetiti svi nude neke dimenzije koje se razlikuju, ne mnogo, ali razlika postoji. Ja lično koristim ramove koje kupujem preko udruženja, anikad nisam merio kojih su tačno dimenzija.
 
Zahvaljujem se puno na ovako iscrpnom odgovoru.sutra cu da premerim ove ramove sto imam i vudecu sta se desava pa se jevljam,mozda sa jos kojim pitanjem:)
Pozz...
 
Ima malo nelogičnosti tj. netačnosti u tekstu.
Satonoša široka 5 mm , a treba oko 26. mm
U tabeli piše da je unutrašnja mera LR rama 432x212,
Ako je bočna letva 232 minus 20 satonoša ,minus 8 donja letva , ja izmerim 204 što bi odgovaralo unutrašnjoj visini rama.Ako je donja letva 9 mm to je oko 205.mm
 
ustanovio...:bravo:ramovi su za DB kosnicu...
A moze li neko da mi kaze da li ramovi moraju da buduizradjeni iskljucivo od lipe ili moze i neko drugo drvo...i ako moze sta drugo dolazi u obzir?
Sutra planiram da pretopim ramove ali bi hteo i da napravim jos novih.
 
Nije isključivo ali je jako teško zakivati čamovinu jer puca.
Topola je meka pa se krivi ili useca žica ako se zateže a ne armira.
Može scrvena vrba ali zna biti čupava.
 
Ja sam pravio od topole, ok je, ali kad se krivi to je katastrofa. Crvena vrba se pokazala kao fina, ali smo od nje napravili samo 20 ramova za probu. A lipa nam je u Apatinu uglavnom nedostupna.
 
Znaci najbolje je potraziti lipu,ali ako ne nadjem ,moracu da pokusam sa camovinom ,bar za pocetak...
I imam jos jedno pitanje:da li je pametno za pocetak da krenem sa 5-6 kosnica,ili je mozda mnogo ili pak malo...posto imam 7-8 komada koje treba malo srediti,prefarbati i tako to...
 
Idealan broj košnica za ppočetak.
Ako imaš mogućnosti bočje kupi ramove od Đurića ,firma Medena iz Vladimirovca,ima ga na svim većim izložbama.
Ali prvo proveri jesu li košnice u standardu.
 
verovatnocu ih praviti sam posto mi je cale stolar i ima masine...pa cu pokusati da nadjem lipu.hvala u svakom slucaju.
 
Ne, nema ekonomskog opravdanja za izrsdu obloga. Bitno je da pčele imaju dovoljno hrane, pravilno raspođene.

Ali se oko pčelinjaka može podići vetrozaštita od kukuruzovije, ako nema nakog drveća ili grmlja u blizini.
 
Ja sam pcele doneo u dvoriste i zasticene su od vetrova a samo utopljavanje sam urado tako sto sam na krajnje ramove postavio novinski papir i odgore preko hranilice takodje, neznam da li je to dovoljno zato sam pitao za stirodur.
 
kada bi bilo najbolje pcele dopremiti u kosnicu?
meni su moje sve "nestale" iz obje kosnice,pa bi sad opet uzeo roj ili dva.
a zanima me kada bi bilo najbolje vrijeme za to
 
Pred bagrem je najbolje i tad se rojevi uzimaju obično. Kad se roj uzima, mogu se košnice odneti kod prodavca da on ubaci rojeve u košnice malo ranije, pa da se u njima razviju. Druga je mogućnost da se direktno ubace na pčelinjaku, ali tad treba imati iste košnice kao prodavac.
 
Nisam puno vremena posvecivao ovoj temi na forumu pa me zanima od kolega koji imaju veci broj kosnica ili im je pcelarstvo glavni izvor prihoda kako se snalaze sa plasmanom pcelinjih proizvoda naime ja pcelarim vec 10 god ali samo za svoje potrebe i sa zadovoljstvom pa bih mozda krenuo malo ozbiljnije imam uslova a poprilicno i iskustva zato sam ovo pitanje i postavio dakle profi pcelarenje kao osnovni izvor prihoda DA ili NE i sa kojim brojem kosnica.
 
Još ne pčelarim ali nameravam da počnem i dosta čitam forum Saveza, ima nekoliko tema sa ovim pitanjem pa da prenesem šta iskusni kažu, 50 jakih proizvodnih društava je minimum minimuma da bi se živelo od pčelarstva, 100 društava i više je već neki optimum tj. prava mera ali to otvara pitanje selidbe, nomadskog pčelarenja. Razmisliti o ostalim pčelinjim proizvodima osim meda a SPOS je pokrenuo i akciju proširenja organskog pčelarstva sa idejom da i najmanji pčelinjaci mogu plasirati organski med.
 
Nazad
Vrh