proizvodnja na veliko

Ako imate trziste samo naprijed , koliko idu po kg islim ocisceni , ovdje su neki iz restorana nudili da tokom sezone placaju 10 e za kunica preko 1 kg do 1,5 kg ja mislim da je to odlicna cijena za one koji imaju vecu kolicinu ...
 
Mislim da je to sa restoranima malo teze ako se nemaju deklaracije,itd,itd...Ovde u BG bi trebalo da ide dobro,bar se ja tako nadam,a ako ne,ostace meso za licne potrebe,kobasice,mleveno meso,itd ;)
 
Neznam za trziste zive mere, ali nisam primetio ni po mesarama neku ponudu kunica? Nije narod navikao na zdravu hranu.Nazalost jos vazi ono ,,Dok ne probam lava,za mene je svinja kralj zivotinja".Bilo bi dobro da nam neko od iskusnijih odgajivaca napise ozbiljnu kalkulaciju o isplativosti ovog posla,jer ako se moze zaraditi prosecna plata,onda eto resenja za mnoge nezaposlene ljude kod nas!?
 
Pa kad bi samo 5% nezaposlenih ljudi u Srbiji gajilo kunice, kilogram kunica bi bio jeftiniji i od svinje ::000::
... i ovako je trziste malo i uglavnom se svodi na individualnu prodaju prijateljima i poznanicima! Znam za jedan slucaj kunicara iz Panceva pre par godina koji je imao ponudu od 1000 komada mesecno, panonskog belog kunica za Madjarsku koju je odbio jer nije mogao da je izpostuje! Jer za ovoliku proizvodnju potrebno leglo od 200 pa i 300 zenki! I ogroman objekat!
Evo moje racunice: na 5-6 zenki i jednog muzjaka! Zenke pustam na parenje 5 puta godisnje (ne forsiram ih previse) prosek mi je oko 7 kunica po leglu... Granule kupujem 5-6 dzaka mesecno to je 3000din, kukuruz i detelinu imam! Ponekad prodam nekog zeca zivog, nekog zaklanog cisto da imam za granule, desi se i par meseci da ne prodam nista! Kad pokoljem sta se ima poklati i stavim sve na vagu mene kilogram zecetine izadje ko kilogram svinje u mesari na snizenju! A porediti kvalitet ovih vrsta mesa je bezsmisleno! Dakle cuvanje kunica (barem amaterski za licne potrebe) je ekonomski na veoma malom plusu, ostaje ljubav prema kunicima i zdravlje porodice koje ne moze da se kupi!!
 
Drugar to si u pravu:ppozdrav:...Samo da te pitam jos nesto kada ti se okote 5 zenki po 7 komada znaci 35 zecica,koliko onda trosis granula dali isto 5.6 dzakovali ili malo povecas potrosnju da bi ih sto pre pripremio za klanje...poz
 
Naravno drugar, da u tom periodu potrosnja granula raste mozda i na 10 pa i vise dzaka mesecno! Ovo sam dao kao neki prosek! Tako da onaj ko sve kupuje i detelinu i kukuruz je na gubitku!
Proizvodnja na veliko je moguca samo uz neku sopstvenu proizvodnju hrane i dobro trziste (ko ce odma da plati). Mada i kad se nadje trziste oni zahtevaju velike kolicine, tako da je poenta u udruzivanju manjih proizvodjaca koji bi koristili postojece objekte bez velikih ulaganja!
 
Pa da naravno,ja kukuruz i detelinu imam,samo granule kupujem,sto znaci da na maticno jato i na jednu turu od 35 zecica sigurno ode bar 15000 dinara na granule(znaci 75 kg ociscenog zeca to je gruba procena)+preventive i vitamini,tako da ima tu neke zaradice malo ali za sebe kada to radis i znas koliko je to meso zdravo i sve,nista nije strasno,vazno je samo voleti to sto radimo:ppozdrav:!!!
 
Slabo se ceni kunicije meso ja recimo sve kupujem imam kunica za svoje potrebe i jos uspem nesto prodati ocisceno naravno.Sto rece neko ovde nisu ljudi navikli na ovo meso nego samo svinja i nista drugo osim svinje.E i ovo da dodam bala detelina kosta 700dinara danas pazario.
 
Slabo se ceni kunicije meso ja recimo sve kupujem imam kunica za svoje potrebe i jos uspem nesto prodati ocisceno naravno.Sto rece neko ovde nisu ljudi navikli na ovo meso nego samo svinja i nista drugo osim svinje.E i ovo da dodam bala detelina kosta 700dinara danas pazario.
Auuu zorke 700 dinara ko da im je detelina sva sa četri lista,a zečije meso komentari pare se sa mačkama te nejedem pacove kao pare se sa pacovima jedu samo svinjetinu i samo ih tuku srčke i završe u kamenici.
 
Crnomarković je reko sve!!!!Ja isto kupujem svu hranu za kuniće,neću ni da stavljam na papir jer će mene strefiti srćka!Ne prodajem više,ne isplati se,bolje mi je da mi to pojedemo u okviru familje i prijatelja.Neki dan mi je tražio kolega sa posla očišćenog kunića da peče ucelo za neku proslavu,kad sam mu reko cenu od 800din/kg poslao me u "toplije krajeve".Držim kuniće sebi i mojima,ako imam viška,tu je zamrzivač,kobaje,šunkarice,kunićje meso na sto načina.
 
Crnomarkovicu susna godina bila zato je i tolika cena deteline a do pre 2 ili 3 meseca sam balu placo 500din.A to sto pricaju da se pare sa mackama ili pacovima je cista glupost pa do sad bi se okotio zec koji mjauce i koji ima repinu od pola metra.
 
Auuu pa to ljudi sto pricaju ocigledno nemaju veze sa zivotom,neka oni samo krkaju svinjetinu i svu tu masnocu pa kako im bude...A za cenu deteline ne da je susa ucinila svoje nego haos...ja sam na jesen nabavio detelinu po ceni 350 dinara po bali,i tek sada shvatam da sam ipak prosao dobro koliko se to moze reci!!!
 
Svi ovde pricaju o nekoj velikoj proizvodnji, da li je neko razmisljao o nekoj vrsti Zadruge, gde bi ujedinjeni mnogo lakse uspevali, postavljanjem nekih standarda u kvalitetu kunica i njihovoj ishrani. Zajedno je svakako lakse ziveli :ppozdrav:
 
Crnomarkovicu susna godina bila zato je i tolika cena deteline a do pre 2 ili 3 meseca sam balu placo 500din.A to sto pricaju da se pare sa mackama ili pacovima je cista glupost pa do sad bi se okotio zec koji mjauce i koji ima repinu od pola metra.
Tako je kolega.Kunic cak ne moze da se ukrsti ni sa divljim zecom a nekmoli sa mackom.To sam procitao u ZOV~u.Divlji zec koti mladunce sa dlakom,koji posle sat vremena skakucu za majkom dok kunic kao sto je svima poznato koti se ugnezdu od dlake,slep i izlazi iz brloga tek za 20~tak dana.
 
Tekir neka oni misle šta hoće mi koji gajimo kuniće bar znamo šta jedemo, a jedan dobar deo stanovništva neka misli šta hoće, mi bar jedemo zdravo meso.:ppozdrav:
 
Tako je imenjace moj,neka oni rade i misle sta hoce,a mi barem znamo sta klopamo.pogotovo kada ih sami odhranimo...zato:ppozdrav:i da se to nastavi!!!
 
Pero živeli zečevi, kad bi oni znali kako lepo izgleda i miriše zeka kad izadje iz rerne ili suv sa kupusom. Nek se truju sa svinjetinom paštetama i kojekakvim salamama.:haha:
 
Pa imenjace tako je:osmeh:ziveli nasi a naravno i vasi(kolege) kunici i da ih bude sto vise!!!
A zorke znas kako je kod nas vojvodjana,mnogo volimo da jedemo ali zato i da to sve lepo zalijemo:haha::ppozdrav:,nekad se malo omakne pa preteramo,ali se trudimo da budemo uvek na NIVOU:osmeh:!!!
 
Nazad
Vrh