Radovi u malinjaku

Da li je neko koristio Zeolit, stavljanjem u brazde, prilikom sadnje maline ?
Mislim da je Zeolit mnogo bolji od kreča, naročito za kisela zemljišta.

http://www.psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?7183

Ja ga u martu ove g. ufrezirao u 2/3 -ine malinjaka ... neku razliku i ne primecujem

Sto sem iz Guglao ..(saznao) ...treba ga uneti u zoni korenovog sistema (iznad korenovog sistema nema efekta..?)...I nedaje on bolje prinose u % koliko ga hvale (neki min. % daaa).... AL ZATO imas ZDRAVE plodoveee.:ppozdrav:
 
Za prinose ne znam,ali za ostalo se slazem.Tretirao sam u malini 90kg u 8ari mislim da je nedovoljno i da cu ponoviti jos jednom,u plasteniku kod drugara tretirana paprika duplo veca zato sam odlucio da ga koristim.Pole mozda ne moze 1g da da neki vidljiv efekat ali ako ga budemo cesce koristili trebalo bi.Kolko je meni poznato nisam nasao nikakvu hranljivu vrednost ali da cuva i stimulise biljku da bolje radi to sigurno,placao sam 30din po kg ako ima jeftinije javite.HVALA
 
pozdrav svima.ja sam vladimir iz novog sada,imam 27 godina.ako nekome treba berac za malinu mozeme kontaktirati na 064-936-025-1
 
Pole... vidim da ti berba odmice polako, pa me interesuje je li peletirani stajnjak dao kakvih efekata?
Kod mene prava berba krece za par dana, do sad neobrano tek 50-ak gajbica, malina mi je ok, ali sam mozda ocekivao vise od ovog stajnjaka, prosle godine sam jednu parcelu radio sa govedjim stajnjakom, i malina je bila fenomenalna.
Ipak za prave zakljucke cu sacekati jos neko vreme, ali me zanima tvoje misljenje.
Pozdrav
 
Pole... vidim da ti berba odmice polako, pa me interesuje je li peletirani stajnjak dao kakvih efekata?
Kod mene prava berba krece za par dana, do sad neobrano tek 50-ak gajbica, malina mi je ok, ali sam mozda ocekivao vise od ovog stajnjaka, prosle godine sam jednu parcelu radio sa govedjim stajnjakom, i malina je bila fenomenalna.
Ipak za prave zakljucke cu sacekati jos neko vreme, ali me zanima tvoje misljenje.
Pozdrav
Mozda je glupo sto se ja ubacujem....ali cini mi se da je govedji stajnjak melem za malinu....ito NE TOTALNO PREGOREO,
Jer totalno pregoreo nema hranljivu vrednost i jacinu delovanja kao osrednje pregoreo......nas kolega vilamet je nesto dokazao u praksi sa potpuno taze stajnjakom.....
Ja sam to testirao na povrcu,....pa sam ove godine experimentisao sa razblazenom,PONAVLJAM RAZBLAZENOM.. govedjom osokom....VIDAN REZULTAT

Ali jos uvek sam ja amater...jer sam upao ovde na forum medju PROFESORE PROIZVODNJE.....SA KOJIMA VECINA ZELI SUSRET....
Pozdrav dragi malinari i zelim vam uspesnu sezonu

-----------
Dodao bih jos da osim sto stajnjak ima kontinuiranu ishranu biljke na duzi period,popravlja zemljiste...jos je odlican cuvar vlage u suvom periodu
 
Poslednja izmena:
Humus

Mozda je glupo sto se ja ubacujem....ali cini mi se da je govedji stajnjak melem za malinu....ito NE TOTALNO PREGOREO,
Jer totalno pregoreo nema hranljivu vrednost i jacinu delovanja kao osrednje pregoreo......nas kolega vilamet je nesto dokazao u praksi sa potpuno taze stajnjakom.....
Ja sam to testirao na povrcu,....pa sam ove godine experimentisao sa razblazenom,PONAVLJAM RAZBLAZENOM.. govedjom osokom....VIDAN REZULTAT

Ali jos uvek sam ja amater...jer sam upao ovde na forum medju PROFESORE PROIZVODNJE.....SA KOJIMA VECINA ZELI SUSRET....
Pozdrav dragi malinari i zelim vam uspesnu sezonu
Haha tasoo,za sve kolege,ovi stari u mom averovatno i u vasem kraju kazu ...sve laze ali g...o ne laze.Ko ima mogucnosti treba da koristi stajnjak ko nema onda peletirano djubrivo po meni je malo sigurnije ili pravite kompost.Iz nekog malog iskustva pored svih ostalih cinilaca za bolji i kvalitetniji rod maline po meni je HUMUS.Ako ga imate dovoljno onda ste sigurni da biljka ima hrane jer to je molekul koji zadrzava hranljive materije oko sebe i ne dozvoljava odlazenje u dubinu zemljista gde korenov sistem pogotovu kod maline ne moze da podmiri biljku.Ako gresim molim da me isprave majstori ovog posla
 
A koju kolicinu stajnjaka i u kom periodu je najbolje izvuci u malinjak? Jesen (pred zimu) ili u prolece?

Ja sam prosle godine u prolece ( cim sam povezao), rasturio duz redova (po pola metra sa obe strane reda), potom zafrezirao i malo nagrnuo redove-rezultati fenomenalni.
I ove sam hteo isto to, ali veca povrsina, nedostatak vremena a i dobio sam dobre preporuke za ovaj peletirani stajnjak- italpolina.
Kad sam preracunao, ulozeni novac u djubre bi bio isti, a sa stajnjakom bih radio mnogo vise jer nemam trakor, pa sve vozim kolicima kroz redove, pa je i to bio jedan od razloga zasto sam bacio Italpolinu.
Sacekacu berbu, kod mene tek krece, ne mogu jos da sudim, ali po samoj biljci i svemu ostalom do sad i nisam bas zadovoljan. Zato sam zamolio POLA da prokomentarise, ipak je on doktor ovog zanata, ja tek drugu godinu radim ovaj posao ( pa se zato izvinjavam svima ako sam nekad bio dosadan i postavljao neka glupa pitanja-ali mnogo sam naucio od svih vas)
 
Do sada 2000kg sa ove parcele. Hvala svima sa ovog foruma na korisnim savetima koji su pomogli da dodjem do ovog rezultata. Berba još nije završena.:ppozdrav:
2015-05-26-124116-1.jpg
 
Pole... vidim da ti berba odmice polako, pa me interesuje je li peletirani stajnjak dao kakvih efekata?
Kod mene prava berba krece za par dana, do sad neobrano tek 50-ak gajbica, malina mi je ok, ali sam mozda ocekivao vise od ovog stajnjaka, prosle godine sam jednu parcelu radio sa govedjim stajnjakom, i malina je bila fenomenalna.
Ipak za prave zakljucke cu sacekati jos neko vreme, ali me zanima tvoje misljenje.
Pozdrav

:ppozdrav: Sest reda sam ostavio za kontrolu .... iI mogu pouzdano reci da ima razlikeee ... nije neka razlika al je imaaa ...?

Mada se i ja dvoumim sta za sledecu sezonu .... dali opet samo pelet. jer je komfornije rasturiti ....ili govedji 4-5 kg/m2 pa da ga tretiram EM-1 preparatom i da ga utanjuram dobro ...??? Ova druga varijanta je dosta skuplja ali mislim da je i bolja....? ocekujem savete od m. gere ,mikera , deda lale iiii dr.:ppozdrav:
 
Zadnje tri godine sam koristio Italpolinu, 200 gr po dužnom metru, rezultati su dobri što se tiče prinosa. Korova ima manje kada se ne koristi stajnjak, ali mislim da se smanjuje humus u zemljištu. Iduće godine ću ići obavezno stajnjak,plus pola doze Italpoline.
 
Zadnje tri godine sam koristio Italpolinu, 200 gr po dužnom metru, rezultati su dobri što se tiče prinosa. Korova ima manje kada se ne koristi stajnjak, ali mislim da se smanjuje humus u zemljištu. Iduće godine ću ići obavezno stajnjak,plus pola doze Italpoline.

BRAVO ....pomogli ste mi mnogo oko dileme...? Mislim da cu i ja 4-5 kg/m2 stajnjaka ne bas dobro ugoralog , iz tretirati ga EM-1 Sledece god. ga forsiram mislim na EM-1+ 100 g m/d peleta + 100 g/m/d Jare...? = 300 kg /ha + Dezinfekcija zemljista u jesen i u martu ...od crve i fungi....? OBAVEZNOOO...!

Jednostavno ....? prilcno sam nezadovoljan prinosom ove god . jedva da cu imati 5 kg/m/d....? iz dva razloga. Prvi .... ima dobar % dronjavog malinjaka..._: drugi razlog ...i ove god. je od pola berbe USITNILA plodove .... a izgleda kao da je ZDRAVA I UHRANjENA kao nikad do sada...:? Sto je to tako ne znam ...? Broj plodova je ponela MAX. al su usitnili..? idem da slikam.

Sticem utisak da nedostaje neki od mikro -elemenata...? Dok od makro ima ih dovoljno . po meni ne bas dobro upucenom.

Organice sistemom kpk je dato po-prilicno ....neznam da li se stime moze preterati... sto je i to uzorkovalo usitnjavanju plodova mozda...??:ppozdrav:

picture-760.jpg

picture-762.jpg


picture-764.jpg
 
Kada je nabolje vreme za podizanje zasada, imam 40 ari koji su idealni za malinu. Planirao sma na jesen da sadim medjutim nekoliko njih mi je reklo da je bolje u prolece .
 
Nazad
Vrh