Lucerka

da li nekog stocara interesuje lucerka za senazu?

- - - - - - - - - -

cifra bi bila simbolicna ;)
 
dali ce lucerka imati steta zato sto je druga trava savladala u brzini nicajne kod mene ta druga trava zovu SINAP ovako izgleda trenutno
0182.jpg

od kako je sejana ovih dana je pala prva dobra kisa
0181.jpg
 
za sada kosenje otpada jer je dosta vlage unisticu posev.
18 09 mislim da sam je posejau u roku
nije bilo kise a toje smetalo samo seme od lucerke
 
prosle godine sam imao slicnu situaciju , kad je proletos stiglo vreme da se kosi prvo kolo ,rotaciona kosacica je gusila , vise je kidala i cupala tu gorusicu nego sto je kosila(gorusica bila i u visini traktora imt533), prvo kolo je baceno a njiva je ostala gola, posle nekog vremena detelina je krenula iako se posle kosnje nije videla uopste. drugo kolo samo detelina bila i bio je ok prinos oko 200 bala.
 
Da li postoji neki herbicid za prskanje na crno nakon setve a pre nicanja detaline?Ili preko lista od korova?
 
Ja sam moju prsko nekim Rafalom,kad je bila 15ak cm visoka,protiv uskolisnih korova,a dodao sam i 2 litre slavola po jutru,solidno je ubilo sirak,ali se posle opet pojavio.
 
Ima i preparata za širokolisne korove koji deluju preko zemljišta,koriste se dok je detelina u fazi mirovanja,tj. dok ne krene vegetacija . Dosta su skupi al odrade posao što se tiče širokolisnih korova u lucerki .
 
Ima i neki Dancor 70 wg,galenikine proizvodnnje. Nudili mi u apoteci prošle godine jel nije bilo Sencora,jeftinijii a imaju isti sastav.
 
ljudi ako sam ja dobro razumjeo riječ je o mladoj djetelini koja ni pod kojim slučajem ne smije da bude prskana ničim na bazi metribuzina.a to sa čim kolega ima problema se rješava bez problema sa pola doze pivota ili još bolje pulsara.što se tiče visine lucerne pulsarom sa pola doze smije da se prska već na prvoj troliski bez po brige
 
To je poljska gorušica(sinapis arvensis). U pitanju je jednogodišnja zeljasta biljka tako da je košenje sasvim uspešna metoda suzbijanja. Inače je izuzetno osetljiva na herbicide i na mraz. Po meni je ipak najmanje zlo obaviti sada jedno interventno visoko košenje nego prskati ili ostaviti je tako da divlja. Trebalo bi pokositi strižnom kosačicom(češljarom) sa oštrim zubima i to što je moguće višlje podesiti kosu.
Ja sam prošle jeseni imao sličnu situaciju sa samoniklom smeđom slačicom na tek zasnovanom lucerištu, samo što je nikla tek u proleće, kao i gajeni usev iako sam posejao u optimalnom roku. Znamo da prošle jeseni nije bilo dovoljno vlage za nicanje. Kosio sam čim je slačica počela da cveta, kako ne bi uspela da zametne seme. Sada već imam tamo jedno normalno lucerište bez ikakvih prskanja i gluposti.
 
Jesenja setva na tanjiranu strnjiku,pre toga sejan kukuruz postrno ali mu je trebalo vode a nema mogucnost zalivanja

14wx7ok.jpg


2rwuu6t.jpg


Deo gde je psenicu omlatio grad,sta raditi?Dali ce opstati detelina da je neugusi psenica?

24c8eip.jpg


t5jgyh.jpg


e7fi86.jpg


Visoka je oko 15 centimetara pa se nevide patike i strasno je gusta

2isffwi.jpg


Druga njiva mnogo manje samonikle psenice i mnogo lepse izgleda

4ruxjo.jpg
 
Nazad
Vrh