Lucerka

Meni balira komšija. Welger ap 52 presa, crvena detelina i italijanski ljulj, nema bale lakše od 25kg.

Baš u nedelju sam utovario, istovario i složio u čardak 160 bala sa 1 ha livade. Večeru nisam isčekao, uspavao se u fotelji sa cigaretom u ruci.
 
Kako uspevate tako lake bale da pravite. Da li su male ili mekane? Posto ste prodali?
Bale su taman onolike da moze covek da dize i baca na prikolicu. Presa mi je fahr HD 360 i moze da napravi balu i 20 kg, da je sabijem malo vise i produzim da bude dugacka metar. Mislim da je ludost praviti balu 25kg i dizati je rucno. Prodao sam bale sa njive po 150din
 
Ta tvoja bala do zime nce imati 10kg, ali dobro. Zato vase kolege kad dolaze kod nas da kupuju male su im bale i od 20 kg. Te mala bala, te kao da je kisla, te omlatila se.
 
Slazem se sa kolegom Fiat615. Rasturac podize i razbija otkos i razastire ga ravnomerno po njivi. Time i razbija krticnjeke i mravinjake koji se nadju unutar otkosa. Nekad ako je spic sa vremenom nije lose rasturiti i dva puta sa razmakom od jednog dana. Time se ustedi 30-40% vremena za susenje. Jedino lucerku treba rasturati odmah nakon kosenja ili narednih dana ali iskljucivo po rosi da bi se sacuvao list.

Ja kad rasturam i gazim po otkosima, gazim 2 otkosa tocno ,170cm zahvat roto kose (bubnjara) jos za jedan dan skratim vrijeme susenja , normalno mora biti relativno suha zemlja (tvrda) nove gume radijalne , ostre ripne i 3t traktor ripne na gumama izlome lucernu.
 
Lucerki treba u setvi baciti dovoljno NPK djubriva za ceo vek trajanja. Ja licno na stara lucerista posle cetvrte godine bacim po 100 do 150kg nekog NPK i to kasno u jesen.
 
Ja sam prošle godine probao ovo: http://www.ekopatent.biz/wordpress/category/ekobooster-2/

Ove radim uporedni test tj. pola parcele prskam pola ne. Četiri pet dana ranije prskam sa 2% rastvorom uree kako bih podstakao apetit biljke.

Dalje, iskustvo sa 2ha lucerke koja je valjano nađubrena stajnjakom pred setvu i u koju je prve jeseni usejan italijanski ljulj i dodatno rasuto 150 kg 3x15 NPK. Parcela je ograđena i stalni je pašnjak za goveda.

U prvoj godini paše prirast je bio fantastičan uprkos sušnom letu. U drugoj godini, sa dosta kiše, prirast je bio neuporedivo slabiji uprkos redovnom održavanju i razbijanju balege po livadi. Morao sam davati više hraniva sa strane.

Sleđećeg februara sam posuo 50kg 3x15 NPK i 100kg uree, za toliko sam imao novca, prirast je bio približan onom iz prve godine paše.

Ovog februara 150kg 3x15 i 200kg AN. Rezultate ću znati početkom decembra.

Sve navedene količine u kilogramima se odnose na ukupnu površinu od 2ha.

Iz svega izvodim zaključak: bez obzira što goveda uredno đubre stanjakom mora se dodavati mineralnog. Verujem i da veliki uticaj ima peskovito zemljište u mom kraju, podložno je brzom ispiranju.

Tokom predstojeće zime, ako Bog da pa se živo i zdravo bude, izvešću potpuniju računicu u kojoj ću uporediti ulaganja sa prinosima i prihodima.
 
Poslednja izmena:
Osim psiholoskog delovanja ne znaci nista NPK odozgo, pod brazdu na slepo 300kg/kj
Zasnivanje lucerista na dobro nadjubrenoj zemlji stajnjakom i dovidjenja.

Ovo prvo nije tocno, ovdje ima koji bacaju PK 20-30 , zima - rano proljece svake godine i imaju da ne kazem 2x vise lucerne u kosnji od onih koji rade kao ti. Imam 3 parcele koje su dobile po 150kg/Ha PK 20-30, u 2 mjesecu i samo u prvoj kosnji otplatile gnojivo, dalje necemo dok ne pokosimo.
 
Stajnjak zaoran u jesen je za lucerku najbolje resenje, imam u basti 0.05ha, lucerka je visoka,zelena (skoro crna), perfektna.....
Samo stajnjak i nista drugo.
Posejana pocetkom aprila, i vec je stigla za kosnju.:osmeh:



Imao sam prije i 15-tak Ha prije dok je bila renesansa u stocarstvu ovdje , a lucerna ti se ponasa kao i svaka druga kultura kao kukuruz ili psenica kad nagnojis imaces vise , tako da te price da se gnoji samo jednom ja sam davno apsolvirao a tko ne vjeruje nek baci na pola parcele PK u cisto luceriste ujesen, zimi ili rano proljece pa ce se sam uvjeriti. Trave (ljulj) trebaju KAN ili UREA i normalno NPK, dok lucerista samo PK , sama proizvode bakterijama na korijenu potreban dusik(N).

Nikad nisam bacao kod formiranja lucerista vise od 150kg NPK 3x15 i to samo prve godine i zaoravao i bez zaoravanja , prije toga stajnjak a onda svake godine jos PK i zimska prskanja.

Drugo stoka radje jede sijeno koje je gnojeno od negnojenog , pretpostavljam razlike u suhoj materiji-proteini(moje zapazanje). A primjetio sam ove godine da Njemacka sorta nije tako polegla kao OS ali zato ima puno tvrdju (ostriju pod rukom) stabljiku.
 
kod nas je obavezno pred setvu isao stajnjak,a onda posle 3 godine u jesen 3x15 150kg/kj i lucerke ko gada.
 
Nesto mi je slabija jedna lucerka trenutno pa sam razmisljao da li da prihranim necim.
A ozbiljno razmisljam da na lucerista u jesen isipam cisterne sa osokom. Valjda nece imati negativan uticaj ako ne bude mnogo kise u tom periodu.
 
Na lucerki se pojavile vasi. Crvene,narandzaste, zelene. Kad otresem grancicu po vise komada na svakoj. Vidljive stete jos nema, ali kosenje sto pre mada najavljuju kisnu nedelju. E sad budi pametan.
 
Nazad
Vrh