Oprema za seno i senažu

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Lokacija
Beograd
Hej mastori ajde mala pomoc u smislu saveta.
Pravim farmu koza. Od hrane planiram ispasu, seno i eventualno senazu a kukuruz, zob itd planiram da kupujem.
E sad Posto ne moze sve odmah polaniram prvo mali traktor( 533,539) kosacicu prvenstveno za leguminoze pa i za trave.
Da li je to ista?
Da li je za to bolja rotaciona ili sa cesljevima?
Onda neki prevrtaci kao sto je sunce ili nesto bolje?
Balirka za cetvrtaste bale?
Pa onda neka mehanizacija za utovar i prikolica

U drugoj varijanti ide isto kosacica  i neka (koja i kakva?) samoutovarna prikolica pa bi se to koristilo (verovatno sa nekim nozevima) za senazu ili samo za transport do susare za seno

Ja licno vise bi voleo ovu drugu varijantu. Ali ne poznajem nikoga ko ima susaru za forsirano susenje sena.
Gledao sanm skice kako to izgleda. Lako se pravi a mnogo manji su gubici i jeftinija mehanizacija. Mozda neko zna gde bi tako nesto moglo da se vidi?
Sta vi mislite o tome?
 
Koliko sam ja čuo sunce prevrtači i nisu najsretnije rešenje.
 
Treba znati raditi sa njima, gledao sam ih u radu i dosta su dobri, a i ne treba im kardanski pogon za razliku od drugih sakupljača-prevrtača. Što se tiče kosačica, jedni kažu ove, drugi one...u svakom slučaju biće pokošeno :osmeh:. Balirka ti je ne isplativa za malo bala, po meni neki minimum 2000 bala godišnje, i u tom slučaju ti se isplati za 5 godina.
 
Uf!
Znaci moze da bidne a ne mora da znaci!

A samoutovarne prikolice?
 
Tar, evo ekskluzivno za tebe danas sa vašara u Rumi, samoutovarna prikolica Sip 1600 eura. :ppozdrav:

 
Pronasao sam publikaciju radjenu uz pomoc UN koja objasnjava priprenu stocne hrane:
sena, senaze, silaze i posebno mehanizaciju za te namene
Evo sadrzaja:

Susenje sena
1. kosacice
2. kondicioner
3. uredjaji za rastresanje i sakupljanje
4. prese za seno
5. linije za seno na nagnutim terenima (brda,planine..)

Silaza i senaza od trava
1. linija masina za spremanje silaze i senaze
2. silaza od cele biljke kukuruza

Pitanja i odgovori
1. susare za seno
2. masine za spremanje sena
3. stajnjak i objekti

Meni se cini da je publikacija jako koristna za sve stocare pa je obavezno prelistajte
http://www.agrocentar.org.yu/documents/brosura-mehanizacija.pdf
 
Planiram, da kupim kosacicu. Imam par jutara lucerke. Neznam dali da bude obicna ili rotaciona? Kakve su razlike u koriscenjuu? Koji je jeftinije koristiti? Mislim na rezervne delove, naftu itd ..
 
@ kroky

Za sve vrsre detalina osim ako padnu najbolje su kosacice sa dve rezne letve ili sa cesljevima ( ove prve kod nas proizvodi IMT- , a druge bar za sada su se najbolje pokazale Dubravine , mada ima i ostalih proizvodjaca ) rotcione ti ne preporucujem jer one kose na principu mlacenja i ostecuju koren tako da detaline krace traju , pogotovu ne u prvoj godini kosidbe .

Za par jutara moze i dobra polovna ili servisirana da se nabavi , delova ima na trzistu za sve ove kose


@ Tar

Sto se tice tebe posto imas i trave po meni ti Rot. kosa izgleda kao bolje resenje ( sa cesljom ti ne preporucujem zbog trava ), na trzistu ima siroka ponuda , ali posto si rekao da koristis 539 onda moze sa dva diska SIP ili Poljska 1.35 radni zahvat i IMT-ova 4 diska 1.65 radni zahvat ( ima novih i polovnih sve zavisi od toga koliko si spreman da platis )

Skupljaci : po mom misljenju balerine su najbolje pogotovu one koje ujedno mogu i da rasturaju ( na primer IMT-eov GRS koji rade u saradnji sa KUN-om ) to ti je i najskuplje resenje , najjeftinije je "Sunce" inace zbog Leguminoza ti ne preporucujem Trakasti prevrtac sena

Sto se tice susenja sena u slucaju da radis sa "Balerinom " koja i rastura susara ti netreba jer ako rasturis odmah po kosenju sutra mozes da kupis i baliras , a posto vec baliras onda ne treba da rzmisljas o samoutovarnoj prikolici
 
@Arsa
dobre informacije samo sto je moj projekat na "cekanju". Da imam zasejane leguminoze i 539 verovatno bi se i ostalo brze odvijalo.
U svakom slucaju hvala.
 
~Kiki~ je napisao(la):
Sve to može da se uradi čini mi se i sa sunce grabljama ! Nemora se ni spustiti skroz na zemlju ! :cao:

ni sunce ni tračni okretač nemože na razbaca travu kao ovo što ima didi mi to zovemo i pauk
 
e pa tako ga neki i ovde zovu.Dobra stvar,stim što ovaj moj ne može da skuplja u otkose.Postoji verzija koja i to može
 
Kod nas ih zovu BALERINA . Da tvoj nema krivajni mehanizam koji diže vile u određenom položaju !
 
Imao je ali sam ga ja skinuo jer više mi je smetao nego koristio.To isto sada radim sa toplingom
 
Mislim da si ti mislo na visoku navrtku ( toplig , stabilizator donjih poluga - visoka navrtka sa levim i desnim navojem) .
Ja kažem krivajni mehanizam koji diže vile kada dođu u određeni položaj da bi tako moglo skuplati travu...
To je ona budža u sredini .
Znači to je cilindar po čijom obodu je urezan kanal u kome trče valjci (ležajevi) , a kanal ima takav oblika da valjci odrade zakretanje vila i onda vile ostave masu u vidu trake!
 
Pa ja sam i rekao da moja skalamerija ne može da skuplja seno_Ona meni isključivo i služi za razbacivanje otkosa posle žetve.Taj tip je imao i mašinu kao moju koja je imala dva rotora i mogla je da radi obe operacije.Nju nije hteo da proda.
Na mojoj mašini još fale dve velike gume koje limitiraju razbacivanje otkosa.Ja sam na ta mesta stavio male tablice za obeležavanje oruđa.
 
Spider400 ili pauk
Spider400.fs.jpg



Star 360-430 ili balerina
Star430.fs.jpg



Star 600 duo
Star600.fs.jpg



Uro 320
Uro320.fs.jpg
 
Nazad
Vrh