IMR - Rakovica

U KOreniti(susedno selo) 90% traktora Rakovice. Svi seju sa Nodetkama i idu dosta jak gas.
Ja imam Beckericu i sa torpedom sejem na 1500-1600 obrtaja.
 
Da ima sporiji kardan ima. Ali da je dosta i 1600-1700 obrtaja jeste. Recimo semena tezine do ~5kg (25000zrna) na ploče 4.5mm Majevičinom Majom,mogu sejati na ~1600o/min. Teža semena 8-9kg sa istim pločama moram peglati preko 1800o/min. Ove godine ću probati sa pločama 5.2mm (razbušio sam one od 4.5) jer sam dobio-kupio seme od 10kg (25000zrna).
 
Pa niste sejali u brdu po dzombama a tako je kod nas vecinom,uzbrdo nizbrdo,kod nas nema setvospremaca,slabo ima jesenjeg oranja tako da u sejanju traktor prilicno skace i ja sam napisao na pola gasa da teraju a to je plafon 1400 obrtaja a dosta njih ne preko 1200-1300,kad bi sejali na 1700 i bilo bi dobro(misle moze IMT moze i Rajka).Slabo citate moje pisanje:osmeh:Kod vas je patos gas 3400 obrtaja kad je pola 1700:haha:

- - - - - - - - - -

Zato se uvek prepoznaju redovi koji su terani uzbrdo,lepse posejani jer uzbrdo mora gasiranje.
 
Misliš da samo kod vas ima džombi? Sećam se 2011 kada sam uslužno otišao da sejem čoveku.... Pa šta da kažem kada mi je treća spora bila suviše brza! Skoro da ispadnem iz traktora tj padnem kad nema kabinu.....
E sad to što kod vas teraju na 1400 to nije rajka kriva. To je do majstora koji vozi.
3400? A niiiije.... Maksimalno 2450! :osmeh:
 
Gde moze biti kriva rajka,pa nije ona jedini traktor sa tom brzinom na kardanu,treba se samo prilagoditi traktoru i to ispostovati,ja sam napisao da ljudima nemozes uturiti u glavu neke stvari,zamisljaju da voze IMT,zato sam nakraju kupio sejalicu pa sejem sam sebi,do sad samo jedan u selu koji mi je sejao sa Nodetom i rakovicom da je to bilo za pohvalu,ali on nije stedeo gas,ostatak vozli na 1200 obrtaja plus kad spusta na zemlju kao da sa neba spusta i na uvratinama neko mangupsko okretanje pod kocnicom kao da nemaju volana i osecaja pa poceci svakog reda nepostoje a sejalice izlomljene jer pri okretanju pod kocnicom obavezno odalame u nesto bateriju,u breg,u drvo....

- - - - - - - - - -

Inace rajka je jedan od boljih traktora za sejanje,preglednost dobra +okretnost+dobra snaga za uzbrdo.
 
Ja ne vidim potrebu da se neko tako s traktorom vrti pod kočnicom čemu što izgubi koju sekundu više da se okrene.
Polomi stroj .
 
Ja ne vidim potrebu da se neko tako s traktorom vrti pod kočnicom čemu što izgubi koju sekundu više da se okrene.
Polomi stroj .
Rakovicu sam uvek prebacivao u sporohodne kad okrecem na uvratinama sa sejalicom,jer je u prvoj brzohodnoj ( sa neophodnim vecim gasom zbog sejalice) brza,pa cesto zna da zamirise lamela.Na taj nacin se nista nece ni polomiti ni pohabati.
 
Da ima sporiji kardan ima. Ali da je dosta i 1600-1700 obrtaja jeste. Recimo semena tezine do ~5kg (25000zrna) na ploče 4.5mm Majevičinom Majom,mogu sejati na ~1600o/min. Teža semena 8-9kg sa istim pločama moram peglati preko 1800o/min. Ove godine ću probati sa pločama 5.2mm (razbušio sam one od 4.5) jer sam dobio-kupio seme od 10kg (25000zrna).
Ja imam na maji 5.5mm rupe na plocama sa rakovicom okrecem na 800o na kraju bez problema
 
I meni nekad zasmrdi lamela. Najcesce kadd pod opterecenjem naglo pustim kvacilo. Vec jednom sam je menjao ali mislim da bi sad trebalo malo dostelovati. Originalna je sa jedne strane bila kao nova a sa druge se potrosila nacisto. Na korpi su oni zlebbovi na kojima klizi potisna ploc bili tesni i jedna strana je glavila sto je dovelo do propadanja. Nikako da uhvatim vremena da je oteram kod majstora da je dosteluje.
 
Jedno pitanje. Neki dan sam išao provjeriti količinu ulja u bočnim reduktorima na R60 i kad sam odvrnio čep izađe zrak, kao da je pritisak unutra, ali samo na lijevom reduktoru. Zanima me jel ima negdje rupa za odzraku pa se možda začepila, ili je to normalno da unutra ima pritiska?
 
Jedno pitanje. Neki dan sam išao provjeriti količinu ulja u bočnim reduktorima na R60 i kad sam odvrnio čep izađe zrak, kao da je pritisak unutra, ali samo na lijevom reduktoru. Zanima me jel ima negdje rupa za odzraku pa se možda začepila, ili je to normalno da unutra ima pritiska?

Nema rupe za odusak,a sa propisanom kolicinom ulja ne bi trebao da pravi pritisak unutra.
 
Ja isto sejem sa rakovicom ali sam ubacio prenos od landina i sejem na nekih 1500 obrtaja i nisam primetio negde greske.
A za okretanje isto prebacim u spore i nema nikakvih problema. Sejalica mi je Nodet 6 reda.
 
Problem je što ulja nije bilo dovoljno, a unutra je bio pritisak. Vidim i da je spoj na tom reduktoru silikoniran - vjerojatno je tu nekad nesta rađeno.
Naspi ulja i teraj. Povremeno odvrni cep i vidi ima li pritiska unutra. Ide SAE 140 ili zimi SAE 90(tako kaze peieucnik). Moguce da je neko nasuo pogresno ulje (pojedina ulja stvaraju pritisak). I kod mene suzi na b. reduktoru ulje ali samo koliko da se prasina uhvati:osmeh:.
 
Danas sam uradio servis na Rakovici 65.
Do kog nivoa se sipa ulje u vazdusni filter?Ima unutra plocica na kojoj pise nivo ulja. Da li ide do njene donje crte ili moze i preko?
Takodje sam primetio da mi desna kocnica ne vraca 100%. skibuo sam onaj poklopac(2 srafa, kljuc 13) ispo dosovine koja ide na obruc. Ima neka caura u kojoj verovatno glavi. Naprskao sam sa WD40 i malo se razradilo ali kad se zavrse poslovi moram izvaditi tu osovinicu napolje i ocistiti je i podmazati, ali ne znam kako?
 
Mislim da ide do onih rupica, a tu polugicu odvrnes cini mi se saraf 17, otpojis koccnicu i izvuces na stranu mada mislim da nije problem u njoj nego mozda u federu jer mora biti dovoljno jak da drzi tezinu kocnice ( papuce) :)
 
Tomo odvrnes ta dva srafa 13-kljuc i posle imas sraf kljuc 19 razvijes njega i vadis osovinu napolje, ali najvise hoce da zeza na osovinicama na traku koja drzi kocione obloge, malo njih poprskas i trebalo bi da radi.
 
Nazad
Vrh