Suncokret 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
" hodaju po selima i ako kod nekoga nadju suncokret uljudno ga zamole da ga unisti ako domacin nece onda koriste neke druge metode. "

ne razumem sta si mislio sa ovim reci ? Neko koje posejao suncokret mora da ga tarupira ili
 
Pre dvadesetak godina ,jedna firma je imalo posejan suncokret za proizvodnju semena.Setvu su radili kasnije, tako da se izbegne cvetanje u istom momentu kad cvetaju suncokreti koji su posejani u redovnim rokovima setve.Ali ,bilo je i suncokreta koji nisu nikli na vreme ili su presejani ili lenjost domaćina,pa bi cvetao u isto vreme kad i semenski.Tada su predstavnici firme, koja je proizvodila suncokret za seme, išli kod vlasnika parcele koje su trebale da se unište na dogovor.
Dogovoreno je da im se isplati 1500 kg/kj .Plaćli su pre nego su njihovi traktori ulazili u njivu da istanjiraju usev po nekoj dogovorenoj ceni a u otkupu su doplatili do pune cene.
Dodao bih još da su ti ljudi najbolje prošli pošto je tada prinos na najboljim suncokretima bio oko 1200 kg/kj.
 
Tako se isto radi i sa semenskim kukuruzima.Ima ljudi koji čekaju da zadruga poseje i onda odma seju svoj pored kad vide o kojoj semenskoj kulturi se radi.Plate im usev ,a oni poseju neku drugu kulturu.I ko onda kaže da je za dve žetve godišnje neophodan zalivni sistem:haha:
 
Bukvalno ako je baba posejala u basti jedan kom. suncokreta oni ce ga unistiti, znaci na nasoj Opstini moze da egzistira samo njihov suncokret i niciji drugi. Ja sam ozbiljno zainteresovan za proiz. suncokrteta ako se uspijem dogovoriti sa Bimalom iz Brckog i stvarno neznam sta ce biti sa njima iduce godine.Ili samnom...:haha:
 
Kiraj a zasto su morali da potarupiraju taj suncokret sto ga jednostavno nisu ovrsili zajedno sa komercijalnim:sta: a semenske kuce su mogli i tako da im daju neku odstetu.
 
Tarupranje se radi pre nego suncokret procveta.Ne sme da izbaci cvet pošto tada aprobatori odbiju semenski usev.
 
Od semenskog suncokreta, kada počne da cveta,najbliži suncokret koji je u cvatu mora da je udaljen 3 km.
 
Kazu 5 km. navodno toliko moze da leti pcela . Ako je bila na tudjem suncokretu i dosla na taj semenski onda ga je oprasila sa posve drugom sortom i to onda nije to seme.Mislim da je suncokret hibrid kao i kukruz sto znaci svake godine se spaja iz dve ili kao neki LG. kuk. iz 3 linije.Ovde se vidi da je sejan suncokret sa cetvorednom masinom tako da je u krajnjoj sekciji jedna hibridna linija a u druge 3 druga.Sada su istanjurali ova dva reda koji su bili potrebni ocigledno samo za oprasivanje dok je ovih 6 ostalo za semena . Moja deca rade svake godine u kontroli i kazu da se potpuno razlikuju ovi suncokreti oni ih zovu muski i ženski.Sada je uradjena i generalna kontrola sto znaci da su iscupani i oni koji nisu u potpunosti procvetali je rse ne zna kakav ce iz njega izaci.Mislim da je na ovoj parceli jedna vrsta tj. jedan hibrid.NS institut ima na drugom kraju Opstine jos 15 ha. drugu parcelu a jednu na Opstini odžak i one su jako udaljene.To su verovatnu neki drugi hibridi.Sve ovo sto sam napisao sam ja tako shvatio a nisam nikada pitao njihove strucnjake dali je to bas sve tako ali misliv kada bih ja okrunio jednu ovu glavu iz ovih 6 redi kada sazrije da bi to mogao posejati kao NS hibridi daje to to...:ppozdrav:
 
Suncokret sejan 9 aprila hibrid kondi polako završava vegetaciju.U zavisnosti od vremena za 20-ak dana stiže za žetvu.



Zrno već može da se cepa.

 
Da li je neko iz Stare Pazove ili okoline upoznat da je ovih dana neko skidao suncokret?
Informacija nije proverena a priča se o prinosu od 2800 kg/kj i o površini od oko 150 kj.:sta:
Ako sam dobro razumeo radi se o proizvođaču iz Vojke.
 
Pozdrav, mi smo danas ovrli, prvi u Dolovu. Imali smo 1800kg/kj. delimicno smo zadovoljni, pred kraj ga je udarila neka bolest i nije skroz napunio zrna. Inace suncokret je bio Dolbi :)
 
Momak koji radi u SGS-u mi je rekao da je vršen suncokret u selu Kuštilj (opština Vršac) prinos po jutru je bio 1400-1500 kg zavisno od parcele vlaga 18%.
Treba imati u vidu da je ove godine u tom selu grad dva puta tukao, da li je u tom potezu bilo grada ili ne stvarno ne znam :ppozdrav:
 
Sta je SGS?
Da li je negde poceo organizovan otkup? Ja i kad bi imao suncokret spreman za skidanje, ne bih mogao da ga vrsem jer lokalni otkupljivaci jos nisu poceli kampanju. A ako se suncokret ostavi u prikolici moze lako da se upali.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh