Racunica u ishrani bikova

Dali postoji jeftinije hranivo od silaze??

verovatno ne postoji,mada nije bitno koliko nesto kosta vec sta se dobija za taj novac
mislio sam da se organizuje par ljudi i da zajedno kupe recimo 100 teladi,sigurnoi ce jeftinije da kupe nego pojedinacno,
treba razmisliti o tome da se angazuje neki strucnjak za ishranu,da se uradi analiza hraniva kojim raspolazemo odnosno da se odredi kvalitet istih da bi se pravilno sastavio obrok.mislim da su ovo neki od nacina da se pojeftini proizvodnja
 
Dali postoji jeftinije hranivo od silaze??

Naravno da postoji. Kukuruzna silaža je jedno od najskupljih kabastih hraniva. Kod mene se silaža već godinama ne koristi. Koristim repni repić, malo više je potrebno nego kukuruzne silaže, ali se lepo usilira i traje cele godine. Prošle godine je njegova cena bila 0,30 din/kg. Meni za 80 komada je potrebno oko 100 vagona, što sa prevozom nije skuplje od 5000e, od ovoga ne može jeftinije. :)

Telad prodajemo od nedelju dana po 250e i nemam problema sa prodajom. Ljudi koji tove utove ih za 12-13 meseci na preko 500kg. Naravno bez sojine pogače ili griza nema priče.
 
A ja mislim da ljudi koji imaju vise od 20-30 grla, da pomognu sa nekim zenskim teletom kolegu Dobrodol, pa posle da mu on uzvrati... izvinite za off topic
 
Naravno da postoji. Kukuruzna silaža je jedno od najskupljih kabastih hraniva. Kod mene se silaža već godinama ne koristi. Koristim repni repić, malo više je potrebno nego kukuruzne silaže, ali se lepo usilira i traje cele godine. Prošle godine je njegova cena bila 0,30 din/kg. Meni za 80 komada je potrebno oko 100 vagona, što sa prevozom nije skuplje od 5000e, od ovoga ne može jeftinije. :)

Telad prodajemo od nedelju dana po 250e i nemam problema sa prodajom. Ljudi koji tove utove ih za 12-13 meseci na preko 500kg. Naravno bez sojine pogače ili griza nema priče.
Ne platis na mostu al' zato platis na cupriji.
Pricamo o pojeftinjenju a onda bez soj. pogace i griza nema nista , a te iste komponente kostaju 75 din/kg.
 
Koliko znam, sa Sjenice dolaze najlosija telad...
Slazem se da kvalitet nije neki,ali evo mojih rezultata,sutra je tacno godinu dana kako su kod mene,od 6 komada 4 imaju 500 kg,koja kila gore dole,ova dva su 420 i 450 tako pokazuje kanap i tako mi je rekao covek koji otkupljuje za mesaru,pravim im koncentrat sa sojinom i sunc sacmom i dajem im 1 kg koncentrata dnevno na 100 kg mase.i dobijaju lucerku,seno i sojinu slamu.ne mogu reci da sam nezadovoljan,mada sam zbog neiskustva imao velikih problema u startu.Imaju slike u temi stale za tov bikova pa bih voleo da cujem komentar za junad.I naravno,da budemo realni da sam uspeo u startu kupiti telad iz krajeva sa boljim simentalcem sigurno bih imao bolje rezultate sad.
 
Nisam u ovoj temi ali samo da iznesem moj rezultat,moje tele oteljeno kod nas prosle godine u maju a prodato ove u junu sa tacno 13 meseci i 2 dana,tezak bio 563 kg,hranjen sunc i sojinom sacmom i josera premixom. Znam da je cale pre kupovao telad od 130,140 kg i posle 12 meseci su bili teski po 550,560 kg ali retko kad je davao premixe i sacmu.
 
Ne platis na mostu al' zato platis na cupriji.
Pricamo o pojeftinjenju a onda bez soj. pogace i griza nema nista , a te iste komponente kostaju 75 din/kg.

Nije skupo ako seješ soju. A, većina ljudi koji se bavi ozbiljnijim tovom seju soju i imaju neki manji ekstruder. Za svoje potrebe ima novih ekstrudera za 2000-3000e.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Sava21 da li ubacuješ neki premiks u koncentrat?
Kvalitet opada, dosta ljudi ne vodi računa o genetici.
 
I sta sad hoces da kazes da ako sejem soju to je jeftina hrana , a ako sejem kukuruz za silazu da je to preskupo.
Naj jeftinije je da ga drzis na pasi 24-30 meseci ,a sve ostalo kosta i veoma je malo prostora za neko smanjenje ,znam iz iskustva jer probali smo sve i svasta.
Repa je nekad bila pojam jeftine hrane , ali posto se sa seceranama desilo to sto jeste i cena repinog otpatka svakim kilometrom sve vise raste meni to nikako nije jeftina hrana.
 
Nisam rekao da je soja jeftina, nego kad imaš svoju mnogo je manje od 75din/kg. A, količina zemlje koju koristiš za soju je mnogo manja nego ona za kukuruz za silažu. Meni je šećerana udaljena 10 km, tako da mi je repa jeftina.
 
Milane,potpuno si u pravu.Samo ekstenzivan nacin cuvanja je jeftin nacin,a drugo je pitanje koliko je isplativ.Moj kraj mu dodje kao slepo crevo ove nazovi drzave.Niti imam u blizini secerane,niti pivare,niti uljare...tako da do jeftinijih nuzproizvoda ovih industrija skoro da i ne mogu da dodjem.Pa ce tako ispasti da i samo prebivaliste uzgajivaca u mnogome odredjuje cenu proizvodnje.
Ono sto je evidentno je da se cena stocne hrane visoko kotira u odnosu na zivu meru stoke i sirovog mleka.Kada bi uracunali sve inpute u proizvodnji (o cemu smo i ranije raspravljali),mogli bi da zakljucimo da rintamo za golo prezivljavanje.
Meni je startna cena sirovog mleka 26 dinara,i slovima DVADESET SEST dinara.Da nije zalosno i sramno,bilo bi smesno.E onda mi malo kolicinom,malo kvalitetom ubijemo jos koji dinar.Sramota!!! Sve to nas tera da smanjujemo stocni fond,a onda dolazi do skoka cena teladima,do smanjenja kvaliteta istih,pre svega tovnih osobina i tako dalje.
Svaka cast onima koji su se pronasli u stocarstvu i kazu da je to profitabilan posao,ali za mene je to samo nuzno zlo kojim prezivljavam.U mom kraju je stocni fond na izdisaju.Ovi koji jos opstaju su uglavnom starija garda,njihovim odlaskom oticice i poslednji broj krava,a sa njima i bikovi.
Da podvucem,u ovoj usranoj zemlji mozes samo da oderes kozu sa ledja od rintanja,a zaradu mozes da trazis samo sa neke druge strane zakona,pravila,postenja,morala...
 
U stočarstvu ima lepa zarada za pristojan život, čak i za napredovanje, ali to zahteva mnogo rada svaki dan. Naravno mali broj grla nema neku zaradu, to što ima zarade nakupi se samo na količini.
Upravu si da mi u Vojvodini imamo mnogo povoljnije nusproizvode industrije.
 
Nije kod nas slepo crevo jos je da kazem i razvijeno stocarstvo ali jeftine a kvalitetne hrane nema .
Pokusali smo ja i jos tri drugara koji se bave istim poslom da 2011 god. narucimo neku vecu kolicinu komponenti od dobavljkaca i dobili smo "popust" od 2.5 din. s' tim da mi dodjemo po to.
Jedan komsija je susne 2012 u nedostatku ostale hrane isao po neki otpad od suncokreta cini mi se u Zrenjanin ,i repine rezance i repice u Pecince sve "jeftina" hrana ,al' mu od 22 bika ode na prinudno 3 kom. sve u pitanju strano telo.
 
Mislim da je krivo postavljeno pitanje, tj. da je ono trebalo glasiti "koliki bi minimalni broj teladi i bikova bio da bi se isplatilo toviti" jer na prodajnu cijenu nemožeš utjecati eventualno možeš na troškove tova. Kod mene je nestalo malih tovljača osim onih koji imaju vlastitu telad i hranu i tih je vrlo malo, tako da su od onih koji isključivo bave tovom ostali ovi sa više od 100 komada u turnusu, najveći ima prozvodnju od 10 000 komada bikova za klanje te 5000 komada junadi za daljnji tov (300 d0 350 kg). Ovaj kod kojeg smo mi kupili silokombajn ima tri objekta s ukupno 1200 mjesta za tov, za par njih znam da imaju kapacitet oko 300 komada. Kao neki minimum s kojim se možeš dalje razvijati i ulagati u nove strojeve i proizvodnju je 100 komada godišnje dok je optimalno oko 300 komada (tu mislim na one koji se iksljučivo bave tovom bez druge proizvodnje). Jer ako (lupam bezveze cifru onako iz glave) tebi ostane nakon što sve poplatiš (i sebi neku platu) 100 eura po biku čistog je na 10 komada malo i s time nemožeš ništa dok ovaj 1000 komada kupi novi traktor ili neku drugu mašinu.

Iz iskustva znam da smo mi imali više posla i duže bili u staji kad smo imali 10 muznih krava smještenih u dva objekta nego sada kada je 45 krava na muži a sve se obavlja u jednom objektu i mašinama. Ista stvar je i sa bikovima ako ti imaš 100 komada i tmr a bikovi su smješteni na rešetki nemaš više od 45 minuta posla ujutro i toliko naveče i to samo zbog toga jer moraš čekati da tmr izmješa i usitni hranu dok je stvarno vrijeme kraće. Možda će nekome to sve izgledati nestvarno ali te promjene su se kod nas dogodile unutar nekih 5 do 6 godina i tko se nije prilagodio tj. povećao proizvodnju je propao.

Ovo su prosječne cijene teladi i bikova (kontinentalni dio RH)
telad 360 din
bikovi 245 din

Cijene naravno sezonski variraju cca 20% +/-
 
Legionar,koristio sam inbergov premix do 300 kg tezine junadi.
Ja sam na 16 kilometara od iste secerane,i nismo nikad rezanac koristili.licno nemam poverenja u njega,a slusao sam iskustva ljudi koji imaju farme krava da to jeste najjeftinije hranivo,ali da od njega krave imaju kraci vek.ne kazem da nije najjeftinije hranivo ali kakav mu je kvalitet i hranjiva vrednost to je pitanje.treber je kvalitetniji po meni,ali se lako kvari,mada mu je prednost sto ga ima tokom cele godine i moze se naruciti u manjim kolicinama.
 
mbranko apsolutno si upravu. Manja količina je moguća samo kada imaš krave i svoju hranu, pa svoju telad ostavljaš za tov. Ali i tu sa malim brojem komada gubi se dosta vremena na rad. Po meni neki minimum je bar 10-15, pa ti to dodje kao bonus.

Situacija je takva da se mora ozbiljno baviti stočarstvo uvećati proizvodnju ili odustati od toga.

- - - - - - - - - -

Legionar,koristio sam inbergov premix do 300 kg tezine junadi.
Ja sam na 16 kilometara od iste secerane,i nismo nikad rezanac koristili.licno nemam poverenja u njega,a slusao sam iskustva ljudi koji imaju farme krava da to jeste najjeftinije hranivo,ali da od njega krave imaju kraci vek.ne kazem da nije najjeftinije hranivo ali kakav mu je kvalitet i hranjiva vrednost to je pitanje.treber je kvalitetniji po meni,ali se lako kvari,mada mu je prednost sto ga ima tokom cele godine i moze se naruciti u manjim kolicinama.

Ne koristim ni ja rezanac, jer je Žabaljski očajan, već repić. Samo kada se dobro spremi, a i mala količina se kvari, lepo se može usilirati i traje cele godine. Problem je što kampanja traje par meseci, pa pored svog posla na njivama moraš u šećeranu.
Krave na repiću imaju lepo mleka, po našem iskustvu bolje je od kukuruzne silaže. Kukuruzna silaža je više za tov nego za mleko. Sa repićima hranimo i junad veoma dobro napreduju.
Što se tiče trebera, to je skupo. Meni bi bilo potrebno 25-30t mesečno, nema isplativosti. A, ne koristimo ga jer nije zdrav. Kod krava su česte pojave metilja, slabije ostaju steone. A, kod bikova je problem tamnog mesa. Kupci sa Kosova (koji najbolje plaćaju) ako vide da je hranjeno treberom neće da kupe.
 
Ja za ovih nekoliko godina, koliko hranim treberom nisam imao nikakvih problema. Cak od mesara dobijam vrhunske pohvale, za kvalitet mesa. Prosle jeseni kad su bikovi u mom kraju placani 2.2 meni je placeno 2.3. Krave nemam, ali drug koji uzima zajedno samnom treber, kaze da mleko drasticno pada bez njega. Da li utice na smanjen vek krave ne znam, ali vidim da ga vec 6-7 godina konstantno koristi. Krmace takodje hranim treberom i nisam ni jednu izbacio zato sto nije trazila nerasta. Treber me kosta 6 dinara na kucnu adresu. Koristio sam i peletirani rezanac ranije, ali sam sa treberom zadovoljniji. Sirovi nisam uzimao od kad mi je u kuci prepusteno stocarstvo, pa ne mogu da kazem utiske. Znam da je prosle godine u Pecinackoj secerani bio 0.9 dinara bez prevoza.
 
Ja najveci problem imam sa caletom,on misli da je jeftinije drzati tele od 100kg 15-18meseci na jasle nego isforsirati tele od 180kg kvalitetnom hranom....Da ne ulazim u dublju pricu,njegovi bikovi daju 52%mesa i placenu su 2e,a moji daju 58-9% mesa i placeni su 2.1-2.2....njegovi jedu livadsko seno i jarmu,a zimi silazu slamu i jarmu,moji jedu istu hranu samo sto je umesto jarme koncentrat(premix,pogaca,sun.sacma,st.kvasac,mekinje)....
Ali da imam uslova i mogucnosti drzao bih 20krava na pasi,iskljucivo simentalske rase,(za zimu silaza i jarma) i prodavao utovljenu telad od njih,mislim da je to trenutno najisplativije,jer kod nas jedino klanicari placaju obecano i na vreme,kao sto kolega Ivan kaze cna mleka je jadna,zato bih ja isforsirao tu telad na mleku,senu i kocentratu,utrosak hrane zbog dojenja bih smanjio na minimum,usput kupis jos neko sisavce i podmetnes,visak mleka ako ga i bude bilo das mlekari,valjda ce nekad platiti....
 
Od mene je jedan kupovao telad, držao je krave na paši. Uspevao je da tri teleta odhrani mlekom u jednoj laktaciji. Koliko se sećam tele je bilo sa kravom do 4meseca, stalno su bili na paši, nema muže.
 
Nazad
Vrh