Rakija od kajsije

... Upravo iz tog razloga jedino na čemu ja insistiram je poštovanje drugih mišljenja i različitosti,...
Moram da ne bih bio pogrešno shvaćen.
Poštovanje mišljenja i različitosti je stvar civiliziranosti i u pravu si da ne bi trebalo biti dovedeno u pitanje ni u jednoj situaciji, ali kada je u pitanju neka egzaktna nauka ili tehnologija onda tu nema više baš prostora za suviše različita mišljenja, zato što se stvari mogu tačno kvantitativno izraziti ili precizno predviđati. Pričam o destilaciji i dodavanju vode u nju. Koncentracija alkohola, vode, i njihov uticaj u destilaciji naprosto ima karakter činjenice. Ako se neko zapita kako i zašto onda neka pročita one linkove koje sam postavio jer se tu mogu vidjeti obrazloženaja i dokazi za utvrđena činjenična stanja. Ako neko ne želi onda mu kao rješenje preostaje jako mali napor. Već sam rekao da je jednostavno i lako dokazivo i to na više načina, pa i na ovaj praktičan, svakom dostupan. Od istog fermentisanog materijala uradi destilaciju na oba načina i pusti da se rakija stabilizuje. Svede ih na istu poželjnu pitku jačinu. Uzme dvije čašice jednu pored druge, proba ih uporedo i neće više imati dilemu. Ne mora znati zašto, ali će sigurno znati kako.
Zašto se to nije masovno uradilo već par stotina godina, može nekome biti zanimljivo pitanje, ali je odgovor jednostavan. U pitanju je namjera ili način dobivanja rakije približne pitkoj jačini. Jedni to rade pogrešno u prepeku a drugi, odakle sam ja, u Bosni, pogreškom izbjegavanja druge destilacije-prepeka. I jedni i drugi prave kardinalnu pogrešku ne želeći razblažiti dobivenu rakiju mnogo veće jačine destilovanom vodom i tako dobiti onu pitku jačinu, pa je u suštini razblažuju patokom koja u sebi sadrži sve ono što bitno negativno djeluje na kvalitet rakije. I sad bi tako nešto trebali veličati i nazivati tradicijom. Ne ulazim u neke druge segmente priče o pravljenju rakije, samo ovaj. Može malo karikiranja oko toga kako je sve to nastalo. Čuli mi kako se to radi u vremenima još prije Napoleona pa „originalno,“ svako na svoj način, „skratili“ postupak da nam bude lakše i jeftinije. :osmeh:
 
Sonepa , ja bih izbegao ta bela burad (ako su ona standardna za kupus ..) to je neka krta plastika i lomi se ,ako ikada budes morao da pomeris puno bure ili nesto drugo.. Nadji plava sa poklopcima i obrucem, uglavnom su od neke hemije ,ali kad se DOBRO operu nema problema ,ta burad su uglavnom kao nova , stigla hemija u fabriku i radnici to posle prodaju i mnogo su kvalitetnija i izdrzljivija i jeftinija od belih i sivih po poljoapotekama, cena im je oko 800-900din, prosle godine kad je pekao rakiju i ko nikad nije su bila trazena pa i cena bila oko 1500din.. ne vidim odakle si ,ali ako je pa u nadimku od panceva ima toga u pancevu kolko hoces ,bar je bilo do pre godinu dve ..
 
Da , iz Panceva sam. Pa ja vec duze vreme pratim oglase, ali nista nisam nasao. Takodje i preko prijatelja, svuda sam trazio
 
Bure mi je od 220l.. Sve je kristalno cista kajsija, apsulutno sam samo nju stavljao, na sve to sam dodao 2kg secera.. Za koji dan nosim drugo na pecenje, tu sam dodao 5kg secera na celo bure, znaci sve identicno samo sto cu sad da nosim u drugu pecaru.
 
Čemu rasprava...? @geber sa naučne strane savršeno (besplatno, a znanje je jako skupo!) objasni sve procese pri dobijanju rakije, da savete kako bi sve to trebalo da se odradi i onda mora da se raspravlja sa ljudima zbog toga! Ja ti kažem : "hej, pada kiša, ponesi kišobran da ne bi bio mokar!", a ti: "ali u tradiciji moga kraja je da se nikako ne nosi kišobran!". OK, idi bez kišobrana, nećeš umreti, samo ćeš se možda prehladiti i to je to! Ćao, zdravo!
 
Geber je banovan jer nije hteo da unese tačnu lokaciju u profil već je stavio samo BIH. Tako da ćemo teško čuti još šta pametno od njega, a vi pazite pa unesite tačnu lokaciju u profil... ::jako_besan::
 
Rasprave nije ni bilo, ne treba preterivati i bez potrebe dizati tenziju. Razmenjeno je par poruka a poruke često mogu biti i drugačije shvaćene jer su vid jednosmerne komunikacije. Kad dvoje ljudi razgovara sve to deluje dosta drugačije...Ovo vaše poređenje jeste duhovito, ali nije ni približno tačno...PS "oktopod" To sam sad primetio, pisali smo u isto vreme, te na ovu temu više neću pisati, jer ne bi bilo korektno...
 
Poslednja izmena:
Geber je banovan jer nije hteo da unese tačnu lokaciju u profil već je stavio samo BIH. Tako da ćemo teško čuti još šta pametno od njega, a vi pazite pa unesite tačnu lokaciju u profil... ::jako_besan::
Svako moze da upise sta hoce i ko moze da garantuje da su uneseni podaci tacni? Vise mi lici da nekom smeta njegovo znanje i spremnost da svakom pomogne.

- - - - - - - - - -

Bure mi je od 220l.. Sve je kristalno cista kajsija, apsulutno sam samo nju stavljao, na sve to sam dodao 2kg secera.. Za koji dan nosim drugo na pecenje, tu sam dodao 5kg secera na celo bure, znaci sve identicno samo sto cu sad da nosim u drugu pecaru.
Za koji pecaru mislis da su te zavrnuli?
 
Dajte ljudi ne budite smešni ,znam da je po pravilu foruma ali ako čovek ima neke svoje razloge zašto ne želi da objavi "tačnu" lokaciju treba i to poštovati. Zar niko ne misli da se možda plaši jer je bilo i nekog javnog prozivanja na nacionalnoj osnovi? Vratite čoveka jer ne znam kome na ovom forumu nije dao dobar savet!!!
 
Koliko se gubi ako komina "pokipi"?
Imao sam neka neodložna posla a danas sam ubacio šećer i promešao par puta i otišao na 2h i zatekao da je na sva bureta iskipelo možda nekih 10ak litara
 
Ne može da se vidi jer je izgleda to samo za urednike tema...uglavnom, založio sam se za Gebera ali većina je izglasala pravilo da je obavezno uneti lokaciju.

Meni je lokacija prema pravilima, uneta je :osmeh:

@nesko

To nije smelo da ti se desi, ali šta je tu je, nisi ni prvi ni poslednji kome se to desilo, više ćeš izgubiti na kvalitetu nego na količini, naravno zavisi koja je količina iscurela, 10 litara ti je oko litar rakije...zato je šećer loš, izaziva burno vrenje a ono treba da bude smirenije.
 
Geber je banovan jer nije hteo da unese tačnu lokaciju u profil već je stavio samo BIH. Tako da ćemo teško čuti još šta pametno od njega, a vi pazite pa unesite tačnu lokaciju u profil... ::jako_besan::
Sad videh, e pa stvarno nemam reci! Pa zar je to presudno pored Ip adrese i svega ostalog. Moze covek putovati po svetu i nemati adresu i sta onda? Steta, sto se tice ove teme tesko da ce mo naci nekoga ko vise zna a manje ga mrzi da sve objasni do detalja... Ma tesko da ce mo naci nekoga da zna i priblizno, ne poznajem coveka ali rakija koju sam dobio prateci njegove instrukcije je takoreci savrsena!
 
Nazad
Vrh