Jesenje "plavo" prskanje

Koji preparat je najbolji za plavo prskanje?
Do sada smo svake godine samo krečili voće i nismo koristili neke druge preparate, a vidim da nismo baš bili u pravu jer je ove godine bilo problema pogotovo na breskvama.
Je li dovoljna bordovska čorba, i ako jeste u kojoj koncentraciji da je primjenim?
 
Jeste li radili prskanje bakrom?Ja sam samo trešnju i šljivu uspeo da poprskam,sa nektarina i kajsija je tek noćas spao listali je iblato u njivi a i temperature će pasti koliko vidim na prognozi pa neznam dali ce se poprskati ove godine.Koja je najniža teperatura za primenu bakra-funguran?
 
Ne znam da li zavisi od preparata, ali generalno za bakar se spominje oko 10 stepeni. Meni je to problem jer ja trešnje nisam ni oprskao, tek je pre 2 dana počeo da opada list, već sam se bio zabrinuo da neće ni opasti a letos sam se brinuo da će od kokomicesa opasti :D

Tako da ne znam ni šta da radim, sad je kiša, blato, mislio sam u ponedeljak da odem do njive ali ne znam ima li smisla kad najavljuju maks temperaturu do 7, znači ako bude 7 dobro je, da li uopšte ima efekta prskati na nižim temperaturama od 7-10 ?
 
Ja sam oprskao sljive i par kajsija plavim uljem jer mi nesto ostalo od ove godine a za ostalo jos nisam u mogucnosti jer ide slava i jos neke obaveze se navalile pa treba nesto + i posaditi ove jeseni. Naopako, ali izgurace se valjda.
Sta je najbolje za plavo prskanje mislim bakar u kom obliku? Ja sam nesto slusao savete nekih strucnjaka na TV-u al zaboravih sta je bolje i sta se koristi u EU.
 
Pominje se Bakar oksihlorid, košta oko 950 dinara za kilogram i ide 0.75% a ima 50% bakra, dok ja recimo koristim Cuprozin (takođe Galenikin), koji košta skoro isto oko 950 dinara, ima "samo" 35% bakra ali se upotrebljava manja doza, čini mi se 0.35%. Sad nije mi jasno zašto se sredstvo sa manjim procentom bakra koristi u manjoj dozi, a ono sa većom dozom tj. procentnim udelom bakra, koristi u većoj dozi. inače oba se Galenikina. Ja sam danas u svakom slučaju uzeo Cuprozin, kao i do sada, i čekam da se malo prosuši, pa krećem, list kod lepotice skroz opao, kod stenleja je skroz žut i intenzivno pada, rodna takođe bez lista.
 
Ja koristim bakar-hidroksid, na više mesta sam čitao da je ta formulacija najbolja. Preparat koji je koristim je Funguran OH, ima 500 g (50%) bakarhidroksida u kilogramu preparata, za višnju/trešnju se preporučuje 0.1-0.4% (10 do 40 grama na 10 litara vode), ja za ovo jesenje stavljam 50 grama na 10 litara vode.

Piše i da je otporan na spiranje, ima neki adheziv, lepak, kajsije sam oprskao njime pre nekih 2 nedelje i još se plave na mestima gde sam presecao grane tj gde se zavuklo malo više preparata.

http://www.agromarket.rs/srb/proizvod/63/Fungicidi/FUNGURAN-OH
 
Evo sta kazu strucnjaci

Плаво прскање воћњака (купање воћњака) врши се када биљка одбаци 70% лисне масе бакарним препаратима и то у прописаним концентрацијама и за винограде треба искористити минимум 600 l/ha, а за воћњаке 1200-1500 l/ha бакарног раствора. Неопходно је да се покрију сви делови биљке и обезбеди што ефикасније деловање препарата. Прскање се изводи по стабилном времену, без ветра, када је температура ваздуха изнад 10 целзијуса. Прскање се изводи као превентивна мера против рогача шљиве, монилије цвета, бушњикавости лишћа, рак рана, чађаве краставости и др. Може се вршити и примена минералних уља против штитастих ваши, или пак примена препарата на бази сумпора ради уништавања спора пепелнице, чађаве краставости, гриња и др.

Виолета Петровић-Луковић дипл.инг агрономије



Ja sam svoje voce prskao sa ovim preparatom
modro-ulje-3-copy.jpg
 
Taj preparat ima isto bakra kao plavo ulje - 100 gr/l, ali manje mineralnog ulja, 550g/l naspram 700g/l. Crveno ulje je isti sastav kao modro ulje, znači slabije od plavog....čisto da rezimiramo :) Izgleda da hrvatske tvornice meću manje ulja nego naše.
 
Meni sa kruske nije otpalo 30%lista.. Sad izvlacim djubre ,a sledece nedelje ,tamo negde od srede ,najavljuju 12+ c ,pa cu onda bakar ,nema vise sta da cekam ,zavrsavam ovu godinu :)
 
@kanacki mi smo ga nekad koristili i dobar je samo sto moras da pazis da se ne nazutis inace se ne operes mesec dana.Koristis 1kg na 100l vode.Moze i jace da se stavi ako recimo prskas u januaru pocetkom februara kad jos drvo miruje.Da li neko zna od cega je kreozan onako masan,prepostavljam da je to neko ulje a da je otrov dodat ali ona masnoca kad uhvati za drvo ne pusta mesec dana se zuti,ne spere se lako.E sad ako neko zna koja je to masa pa bi mogli da ga mesamo sa bakrom za zimsko prskanje(valjda sam bio jasan ili se bar nadam).
 
Zanimljivo je da se kreozan navodi kao herbicid??? Aktivna materija je dinitrofenol.

Čak neki iz Ritopeka spominju prskanje Agritox-om koji je takođe herbicid, a navode da je to Turska zamena za kreozan? Ativna materija dimethylamine
 
Nazad
Vrh