Aronia melanocarpa

Da ne komplikujemo, to slobodno možeš i na proleće a sad ako budeš radio zaštiti rezove kalemarskim voskom ili sl. preparatima. Moj predlog ti je da jednu prikratiš a drugu ne, živo me zanima koja će rasti brže i bolje. :ppozdrav:
 
Samo mi objasni, misliš kao sadnice kajsija i trešnji, kad isečem da ne rastu u vis nego da krenu grane? Nešto ovako? Označio sam i koren..

 
Drustvo zasadio sam neku aroniju , dobio sam je ... ali je izuzeto mala mozda 15cm prutic, i posadio sam je ...sta mislite da li ce uspeti ? posto je bas mala , i kako da provalim koja je sorta? tnx :D

Ljudi je l` to znaci da i ja ovu bedu od aronije moram da orezem kako bi pustila granje i formirala GRM???
Ponavljam aronija koju sam dobio je kao prutic 15cm :)
 
Aronija za par godina sama napravi grm,tj iz zemlje ce biti 30-40 novih grana.Ja svoje nisam orezivao i koliko sam citao da se to radi poslije 3-4 godine od sadnje,samo da se stare grane odsjeku.Vidjeli ste na slikama ogromne grmove pune cvjetova i plodova.Rast zavisi i od gustoce sadnje i okopavanja.Za par godina moze se izvaditi ranije posadjenih grm i od njega odsjeci puno novih sadnica,koje imaju mali korijen.
 
To oko orezivanja aronije, borovnice i sl. je dosta zanimljivo, do skora je nauka bila na stanovištu da se sa ozbiljnijim orezivanjem kreće tek od 4-5-6 godine ali eksperimenti i praksa preko bare ide u prilog redovnom orezivanju već od prve ili druge godine po sadnji. Ima tu objašnjenja zašto i kako (auksin, citokinin,... trista čuda) ali polako, doć'emo mi i do toga. :osmeh:
 
Жбуње би требало почети орезивати раније јер тиме добија на бујности. Ако не орезујемо спорије расте. Ја прве године нисам орезивао јер сам гтио да пробам укус ароније и боровница. Следеће године свакако радим оштру резидбу.
 
Da li aroniu zimi treba prekriti tj zaštiti nečim? U pitanju su tek posađeni žbunići sa slika koje sam postavio..
 
И плаво зимско купање.
Што се тиче сецкања тј.орезивања,прво се мора све урадити да биљка развије што јачи корен а кад се то деси биће "шибљика" за извоз.Иако "сви"кажу да је аронија отпорна биљка није на одмет обратити пажњу на наметнике јер ова подручја нису исто што и земља порекла Сибир.
Препоручио бих Вам да мало прочитате и нешто о дисциплини Жбунасте биљке.Може бити да Вам нешто и користи.
 
Pozdrav svima ,jako lepa i zanimljiva tema nadam se da će opstati i da će i ona i aronija zaživeti kod nas u Srbiji

par puta sam pogledao temu od početka do kraja i nigde nisam našao podatak koliko je vode potrebno aroniji u toku godine,tipa kao za lešnik kome treba oko 800 litara za celu godinu

imam neki plac u podnožju golije ali mi je problem voda inače to je livada i ne koristi se već decenijama

ja kupio juče u Kraljevu par komada i danas zasadio pa kako im bog da ,ako bude sve u redu najesen ću da posadim tu parcelu
 
ne zelim da baksuziram kolege ali mi ova prica sa aronijom malo lici na pricu sa brusnicom a oni koji su je sadili odlicno znaju kako su prosli jer cim kad se neko pojavi kod zaharija to mi smrdi na :haha:??voleo bih da se neko ovde oglasi ko je ima i to u dovoljnim kolicinama i da nam pojasni sve od sadnice pa do prodaje jer imam neke inf da se opet pojavljuju ljudi koji hoce da prodaju sadnice i magla.nisam negativac vec me iskustvo naucilo.ako je tako kako se prica ja je odmah sadim na 1h.ali se bojim da ovi sto imaju male povrsine mogu samo da je prodaju onima koji je preradjuju a mislim da ce oni tu uzeti kajmak.dajte me razuverite i odmah porucujem sadnice( ali sa argumentima: ja sam proizveo toliko i toliko, toliko i toliko sam prodao po toj i toj ceni npr).pooooz
Ipak si tipičan negativac. koga si to zadužio da bi pružao takve podatke. Imaš pravo da sumnjaš ali, kako to lepo reče Robin Sharma: "Ako hočeš da se popneš na planinu, moraš da napraviš i prvi korak". Što bi tebi neko nešto dokazivao. Pusti one koji nisu kukavice a ti i dalje "uživaj u starim problemima, umesto da potražiš nova rešenja" (i to je citat).

---------- Poruka napisana u 20:50 ---------- Prethodna poruka je at 20:41 ----------

kod nas je sve tako, kad sam poceo da radim sa malinama hteo sam da odmah zasadim 40ari, ali me je porodica odvratila od toga te sam zasadio samo10ari i nisam se pokajao. Prve tri godine je islo super, posla preko glave ali i novca na kraju ::novac::. Onda su poceli problemi sa odkupom i cenom, i to je bio kraj.Vratio sam ulozen novac.
Kod nas izgleda da nista ne ide na duze staze,pocnemo da radimo nesto posao ide tri do pet godina i onda zastoj. tako je sa svim vocnim kulturama . Zato sam aroniju zasadio samo za svoje potrebe. Pozzzzzz,,,,,, ::namigivanje::
Tipično srpsko razmišljanje: "Ja sam uradio svoje i šta me briga dalje". Kako si u opšte uspevao da ušićariš nešto sa deset ari - to je jedva dovoljno za okučnicu. Šta si računao: "Malo posla, pa koliko bude". Isto kao da si očekivao da od deset ovaca izdržavaš kompletnu familiju. Zbog takvog načina razmišljanja Srbija i jeste tako nisko u bivšoj Jugi a ne zbog političara, iako ima daleko najveći privredni (pre svega poljoprivredni) potencijal. Koliko prošle godine, tvoje kolege malinari, su protestvovali ispred Vlade zbog ucene hladnjičara. Koliko ih je bilo - nekoliko stotina. Nije na pamet palo ni jednom od njih da svaki calne po 500 eura i da sami naprave hladnjače, da se organizuju i da sami izvezu malinu pa im ne bi trebala ni Vlada ni bilo ko i niko ih ne bi mogao ucenjivati. Al, mi smo Srbi i "Ne daj Bože da se Srbi slože". To je naš (Vaš) problem i ni jedan drugi . Sve ostalo su samo izgovori i želja da se uz malo ili nimalo rada dobro živi. TO NE MOŽE.
 
barajevo, ovo za maline se ne slazem .Sta vredi seljaku hladnjaca ako drzava ubije bilo kakav izvoz i proizvodnju.Izvinjavam se za off topic.
 
stefanvoce nisam bio na jezeru od kad je zahladnelo tako da ne znam. A sta znaci kultura tkiva? Moze li to prut u zemlju pa da nastavi da raste ili mora malo slozenije ?
 
stigli mi rezultati analize. iznenadilo me je izgleda da sam preterao sa djubrenjem, humus 15-20% p 200mg u 100g ,k 200mg u 100 g ph 7,4 jedino sto fali je azot preporuka je 600-800 kg uree na 1 hektar . ace tu da rodi ili nece da rodi aronija?
 
ljudi to vam je zbun, a oni rastu svuda, mada opet kazem ljudi kupuju aroniju zbog lekovitosti, onda ne treba da se sa vestakom prehranjuje
 
Nazad
Vrh