Stočni grašak

Sta je kod tebe kolega bio problem pa neces ga vise sejati???
 
Jedne godine posijem proljetni i slabo niko nista nije bilo samo zobi bilo, druge godine posijem ozimi nikao fino i na proljece poceo nestajati i onaj sto je ostao procvjetao u martu i u maju kad sam ga kosio bio se bas omaunio i zrno tvrdo. Vjerovatno kod nas ovi trgovci prodaju sta stignu.
 
Pošto se niko ne osvrće na moj prethodni post na prethodnoj stranici onda ću konkretno pitati:
Koliko bi mi trebalo kila semena ako bih sejao sa imt sejalicom, da li treba na svaku drugu lulu i kako idu podešavanja?
Da napomenem, nemam iskustva sa sejalicom pa bi mi to bilo prvo sejanje nečega.
 
Sa IMT sejalicom je veoma teško sejati svaku drugu jer dok se mešač okreće unutar koša za seme pritiska zrna na one zatvarače lula i oni se otvaraju. sejalicu bi trebalo da podesiš na 280 KG po hektaru, a kada poseješ uvratine u zaredke sa preklapanjem biće blizu 300. Mene lično svi pitaju zašto veća količina semena da se kupi po hektaru, jedan je od gore navedenih da bi imao dosta semena a drugi je jer grašak koji ja imam je krupniji i ne ostvaruje se dovoljan sklop biljaka po hektaru. NS semena idu dosta manje oko 200 kg jer su sitnija pa opet u zavisnosti od veličine i oblika parcele mora se uzeti više oko 30 kg semena bez obzira na površinu. Što je njiva veće manje je preklapanja i manje se izgubi semena po jedinici površine.
 
Не знам како си ти то схватио али код мене кад се лулица затвори нема шансе да се отвори сама.Можеш цео дан да окрећеш по њиви.
 
Sto je najgore nema na drugim mestima a nema ni na pijaci.
polako bice ga, pa jos se ni sneg nije ispadao a ti bi vec da sejes. tu u jednoj veleprodaji su trebali ove nedelje pustiti u prodaju medjutim oni jos zaprimaju robu i obradjuju papire a cena kazu kao i prosle godine tj oko 110,00 a na kraju kad ga nestane bice i 120 kao sto sam ja platio prosle godine pred sam setvu u martu
 
На југу Србије неће тако бити.Овде је град убио све до метар испод земље.И свако ко је имао нешто своје није сакупио ништа.Ја сам имао 10ари грахорице и сакупио 5кг семена.
 
На југу Србије неће тако бити.Овде је град убио све до метар испод земље.И свако ко је имао нешто своје није сакупио ништа.Ја сам имао 10ари грахорице и сакупио 5кг семена.
Do mene imaš oko 120 km ako te interesuje grašak.
 
Jedne godine posijem proljetni i slabo niko nista nije bilo samo zobi bilo, druge godine posijem ozimi nikao fino i na proljece poceo nestajati i onaj sto je ostao procvjetao u martu i u maju kad sam ga kosio bio se bas omaunio i zrno tvrdo. Vjerovatno kod nas ovi trgovci prodaju sta stignu.

i kod mene je prosle godine isto bilo sa ozimnim lijepo je bio ponikao ali do kosibe nije ostalo ni 10% cinimi se da je bio nekakav osjecki ako se nevaram
 
i kod mene je prosle godine isto bilo sa ozimnim lijepo je bio ponikao ali do kosibe nije ostalo ni 10% cinimi se da je bio nekakav osjecki ako se nevaram

U uslovima suše grašak donosi dobar prinos jer rano stiže, i koristi zimsku vlagu. Kišne godine su diskutabilne za grašak jer tada sve dobro rodi pa on nemože da zablista takođe previše kiše ubije sve a kamoli grašak.
 
resio sam da sejem grasak, cak sam i kupio seme sa instituta NS,seme je Dukat.kakvasu vasa iskustva sa ovim semenom.prvi put sejem sticni grasak
 
da planirao sam da ga skinem u zrnu,pa nece valjda kisa doveka , bice valjda malo i sunca .bacio sam vestak,mesano,cekam vreme da jos malo poravnam ,pa sejanje,kao sto je neko rekao zitnom i svaka druga seje.
 
Pricam ti iz iskustva. Sejao sam ga jedne godine na putu za pristaniste 1 jutro. Bio je ekstra. Pun roda kad ga razvuces on metar visok. Kad je bio pri kraju padne jedna kisa, druga utim i treca on pocne odozdo da se balavi i samo je potono i zalepio se za zemlju posle prorasla trava i na kraju je radila tanjiraca.
 
Nazad
Vrh