Industrijska paprika

Postovane kolege,hteo bi da cujem vase savete oko koriscenja mineralnih djubriva u ind. paprici,naime napravio sam analizu zemljista i najbitniji podaci su:7,39 ph ,sadrzaj humusa 5,13 %, ukupno N 0,34%, P 23,89 mg, K 29,51mg , CaCO3 8,49% .Na osnovu tih podataka dobio sam preporuku za 20000kg/ha paprike za aktivne materije: N-82 kg, P-74 kg, K-74 kg /ha.Nazalost pred zimsko oranje nije dodavano nikakvo mineralno djubrivo,pa me sad muci to kakvo djubrivo da koristim prilikom predsetvene pripreme,a da to bude DOSTUPNO biljkama u ovoj sezoni.E da...proizvodnja ce biti pod zalivanjem sa tifonom i kisnom krilom...Hvala vam!
 
Posto ces da zalivas uspece da se spusti i P i K daleko vise nego u suvom ratarenju.
resenje 1)
Klasican NPK 3x16 u dozi od 500kg/ha i posle toga setvospremac sto dublje. Posle toga pred setvu prohod 1-2x setvospremacem ili germinatorom na dubinu setve. Na ovaj nacin nece biti na povrsini, ali nece ni biti nesto duboko. Kako zalivas korenov sistem ce se razvijati blizu povrsine tako da PK ce biti dostupno vecinom.

resenje 2)
TimacAgro NPK. Skupo kao djavo ali kazu da moze da se brze spusta i da brze bude dostupno biljci. S obzirom da radis visokoprofitabilan usev i da ne treba gledati na 100-200e vise manje. Razmisli i o ovome.
 
Bojceticu uglavnom se slazem s tobom osim da je visoko profitabilna kultura. Cena ce i ove godine biti kao i prosle,a mnogo rada i ulaganja je potrebno. Kod nas u ataru je prosle godine zarada bila na nivou zarade na kukuruzu, a navodnjavali su je ljudi izmedju 10 i 15 puta. Katastrofa. Dugorocno gledano nece cena rasti zbog uvoza mlevene paprike iz Turske i Spanije po ceni oko 2 evra, a kod nas je proizvodna cena mlevene paprike iznad 3 evra. Bice smanjenje povrsina kod nas najmanje 40%.
 
Pa sad ne bih se slozio da je kao kukuruz, ali bi se slozio da ima rada jako puno i da je ulaganje ogromno. Konkurencija je uvek tu. Sada u 21 veku svi proizvode sve i svi hoce da se takmice na trzistu. Ako imas u prvoj berbi uz zalivanje oko 10t po kj mora biti profitabilnije od kukuruza kako god okrenes i to barem 2x.
 
A tih 10 t/kj u prvom branju je izvodljivo kada se sve kockice poklope, jednom u 10 godina. Kod nas je atar dosta zarazen bakteriozama i ono od prosle godine je licilo na sve osim na ind.papriku. Evo neka se javi clan Optimista iz tvog sela pa da kaze prinose kod njega, a i Kiraj da cujemo za proslu godinu koliko sam omanuo u proceni njegovog roda.
 
Pa ne znam, mi nemamo toliko bakterioza. Imali smo ih ranije dok se paprika radila vise. Sada ima 50-60kj u celom ataru. Najveci problem je berba. Ja razmisljam o toj kulturi godinama, medjutim kao sto si rekao uvozna sirovina je jeftina i konkurisu nam opasno. Nasa paprika se koristi kao poboljsivac arome i nije im potrebna u velikim kolicinama.
 
Slazem se sa clanom bokibole oko velikog rizika za rod,svestan sam toga,nego sad ove godine nisam smeo da uletim u ajvarusu za slobodnu prodaju na vecoj povrsini (bez obzira sto su me neki clanovi ovog foruma hrabrili da to ucinim) pa zato imam pored i industrijsku-a za sledecu cemo videti za vecu povrsinu pod ajvarusom.Jasno je ko dan da na ajvarusi vece su sanse za uspeh.
 
Ajvarusa ti je bolja prinosom i bolje reaguje na vodu, ali plasman ako nemas resen onda je muka.
 
Zolika zasto ne vidis sa clanom Mikser iz Ruskog Krstura oko otkupa ajvaruse. Kod njega u selu par njih je otkupljuje.
Bojceticu,zar kucurski nije imao sam oko 100 kj ind.paprike?
 
Ne. Kucurski je smanjio na 40-50kj. Ostali proizvodjaci mogu se nabrojati na prste. Ukupna povrsina svih ostalih nije veca od 15kj. Kucurski je imao jednu njivu preko puta Kumove repe. Tu njivu sam pratio cele godine i isao kroz nju u raznim fazama uzrasta. Garantujem da je u prvom branju bacila preko 10t/kj. Imamo problem sa radnom snagom. Nema radnika, a to sto ima ucenjuju za dnevnicu i slabo rade.
 
Zolika zasto ne vidis sa clanom Mikser iz Ruskog Krstura oko otkupa ajvaruse. Kod njega u selu par njih je otkupljuje.
Bojceticu,zar kucurski nije imao sam oko 100 kj ind.paprike?
hvala ti na savetu,jesam razgovarao sa Mikserom...videcemo sta i kako ce ici oko otkupa ove godine,imacu ajvarusu i sad ,samo na manjoj povrsini....

- - - - - - - - - -

ne smem da uletim odmah sa 2,3 ha ajvarusom...
 
10 t/kj sa navodnjavanjem ili bez?

2 zastitara non stop su angazovana, 2 sistema za zalivanje Bauer sa agregatima. Posvecuju paprici ogromnu paznju. Ono sto primecujem je da smanjuju povrsinu iz godine u godinu. Sada su ispod 50kj. Bez zalivanje je lutrija, ali i zalivanje je neisplativo za male povrsine, jer je skupa oprema. Sa druge strane velika povrsina imas problem sa beracima, barem za nas kraj je problem radna snaga.
 
bojcetic,u pravu si za zalivanje, sad sam i ja uspeo sakupiti u jednu gomilu 4 ha,sto je za mene vec ohohooo,pa zato sam i napravio zadnji korak sto mi je falilo-dubinski bunar...mene izvuce malo to sto mogu zalivati na struju....
 
Mnooooooogo te izvlaci sto zalivas na stuju. Uz mali trosak mozes da to obavis. Oni zalivaju na dizel. Deutz ili Iveco su agregati mislim.
 
Nazad
Vrh