LJubitelji tomosa , apn i drugi modeli

https://www.mofakult.ch/dell-orto-14-12-m-sha-vergaser
Taj je i bio na motoru nisam smeo da licitiram jel može veći ili ne.

- - - - - - - - - -

Jel može ovo da se montira na APN 6?
https://www.mofakult.ch/tuningset-44-mm-tomos-budget
Може, може....само је питање радилице колико ће краће трајати. Обавезно 5.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Да, на брзину, због растерећења мотора, а и брзине се добије мало.
А и цена је богами момачка.
Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Poslednja izmena:
Malo tehnickih podataka...tomos mi je kao i mot testere dostupan svakog dana
apn 6 od 1982 do 1989 nosi bing karburator 1/12/180a diznu 60 ili bing /12/280 i diznu 64..oba nose plasticni filter sa umetkom koji se uvija kao na dobrodolovoj slici desni...sada novi takav filter kada se kupi je crveni i ima mrezicu od komarnika
apn 6 od 1989 do 1994/95 nosi karburator bing 1/12/346 diznu 64 i filter sa papirnim uloskom
apn 6 od 1995 do kraja proizvodnje nosi dellorto sha 14/12 diznu 48 i mrezasti filter okrugli..slican kao levi na dobrodolovoj slici...veci je precnik...

svakom modifiikacijom filtera.dizne mora stelovanje karburatora

dobrodol ako ti trebaju dobre platine i kondenzator javi se....jos se nadje kvaliteta

Zavisno koji karburator nosi apn4..ima ih par tipova...fizicki svaki na oko isti samo je razlika u precniku kanala u karburatoru
sa donje strane karburatora(kod mesingane cevcice) imate brojeve 1/12/xxx....svakom tipu karburatora je razliciti drugi broj
1/12/180 dizna 64
1/12/180a dizna 60
1/12/346 dizna 60
postoji i karburator 1/13/11 od t14 on nosi diznu 70
svi tipovi karburatora nose unutrasnju diznu 2.17

Brkin, koje je od ove dve vrednosti (veličine) dizne koja ide na karburator, tačno?
Citirao sam 2 tvoja Posta, gde navodiš dve različite vrednosti (boldovano), pa me zanima koja je tačna?
Iz 1. ili 2. citiranog Posta?
 
Dizna 60 je tacna...greskom sam otkucao 64...izvinjavam se...no svejedno nebi pogresili ni sa 64...

moze airsal set na apn ali treba prilagoditi blokove i cilindar...tj prelivne kanale na bloku zavariti te iskopati nove koji se poklapaju sa cilindrom...i motor zvrk

trajnost radilice nema veze sa precnikom klipa...to je teska zabluda....napisacu dole i od cega potice ta zabluda....trajnost radilice zavisi od stepena kompresije...ako se pretera sa stepenom kompresije i uglom predpaljenja onda radilica trpi i kavez lezaja se raspadne brzo..kad se rade modifikacije obaveyno se kompresija podesava ne preko 10 bara....

jako lepa kombinacija na apn pored famoznog t14 seta je i set od a35 automatika..gde motor u pocetku povlaci kao lud a posle razvija lepe obrtaje...pa ko hoce neka proba..
ko je pratio tomos cup 50 pre nekih 5/6/7 godina sigurno zna da ih je sve cepala apn masina sa setom od a35 automatika i bing 18 karburatorom...

e sad zabluda...nema tog tomosadzije koji nije vozio klip 42 na apn......dakle razbusi se postojeci cilindar na 42 precnik ili se stavi cilindar od umo06 motora(pumpe,freze,kosilice)... retko ko je pored klipa 42 stavio i glavu od umo motora ili modifikovao postojecu apn glavu......sa umo glavom se dobijao manji stepen kompresije od 6-8 bara i radilica je vrtela i vrtala godinama.....a sa apn ne modifikovanom 12-14bara...gde je sa apn glavom motor kidao radilice,kidao korpe kvacila..raspadali se lezajevi
odatle vodi prica da veci klipovi ne valjaju za motore
 
Brkin daj i ti neki predlog šta je najjednostavnije i najbezbolnije uradiditi da se dobije malo živosti i i brzine ,neću na trke ali ovo mi je smor veliki.
Naravno šta bi bilo najbezbolnije za vlasnikov džep a da ne mora vlasnik čačkat svake nedelje oko motora da traje bar koju sezonu uz adekvatno održavanje i voženju.
 
Da vam kuckam nevredi...jako puno ima stvari....moze se uraditi blage modifikacije...to sve moracemo telefonskim putem i da mi posaljete slike delova motora koje vam budem rekao,,,,drugacije nemoze...
budite uvereni da vas te modifikacije nece kostati vise od par sati vremena i mozda koji dihtung
porukom mi posaljite broj telefona pa se cujemo

pa onda mozemo slikovito postaviti sve na forum
 
Nerazumem zasto karabudziti,preoptercavati i tako maleni motor,jednostavno kupis neki mz etz 125 i to ti je to...sad ih bar imau izobilju...
 
To razumem,ali kod tomosa,nikad neznas kad ce i u originalu negde da zakuca radilica,i da te ostavi,a to se nikad ne desi na kucnom pragu.barem ja sam imao takva iskustva..
 
Dizna 60 je tacna...greskom sam otkucao 64...izvinjavam se...no svejedno nebi pogresili ni sa 64...

moze airsal set na apn ali treba prilagoditi blokove i cilindar...tj prelivne kanale na bloku zavariti te iskopati nove koji se poklapaju sa cilindrom...i motor zvrk

trajnost radilice nema veze sa precnikom klipa...to je teska zabluda....napisacu dole i od cega potice ta zabluda....trajnost radilice zavisi od stepena kompresije...ako se pretera sa stepenom kompresije i uglom predpaljenja onda radilica trpi i kavez lezaja se raspadne brzo..kad se rade modifikacije obaveyno se kompresija podesava ne preko 10 bara....

jako lepa kombinacija na apn pored famoznog t14 seta je i set od a35 automatika..gde motor u pocetku povlaci kao lud a posle razvija lepe obrtaje...pa ko hoce neka proba..
ko je pratio tomos cup 50 pre nekih 5/6/7 godina sigurno zna da ih je sve cepala apn masina sa setom od a35 automatika i bing 18 karburatorom...

e sad zabluda...nema tog tomosadzije koji nije vozio klip 42 na apn......dakle razbusi se postojeci cilindar na 42 precnik ili se stavi cilindar od umo06 motora(pumpe,freze,kosilice)... retko ko je pored klipa 42 stavio i glavu od umo motora ili modifikovao postojecu apn glavu......sa umo glavom se dobijao manji stepen kompresije od 6-8 bara i radilica je vrtela i vrtala godinama.....a sa apn ne modifikovanom 12-14bara...gde je sa apn glavom motor kidao radilice,kidao korpe kvacila..raspadali se lezajevi
odatle vodi prica da veci klipovi ne valjaju za motore
Kako mislis stepen kompresije 6-8 bara? Zar stepen kompresije nije odnos najvece i najmanje zapremine cilindra, odnosno kada je klip u DMT i GMT.
 
Jane to je strast,sad je stvarno penzionerski a i nemam A kategoriju za veći motor.
Које ти је годиште апенац? Јер старији апенци од, ја мислим, 2001. годишта сви су сад за А1 категорију......тј. за дозволу до 125 кубика и 15 кс. Пошто је старијима максимална брзина 48 км/ч а овима млађима 45.

@brkin-sonta сад би се ја и ти препуцавали ко је више у праву (не мислим свађали, већ оно више као научна расправа) у вези те компресије и трајности радилице......тврдим да си делимично у праву али грешиш, компресија на истим кубикажама има везе али на различитим кубикажама нема везе за оштећење радилице....број обртаја и снага су ти који разјебу радилицу. Направи исти степен компресије на 38 и 60 кубика, наравно мислим да све буде одрађено по пс-у, који ће пре разјебати радилицу?

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Poslednja izmena:
2004 g. mada ovi na tehničkom neće da mi registruju na AM nego na A1 a ja te držim za reč od pre par stranica.
Сигуран, до 45 иде на ам, преко тог на а1. Ако имаш неке техничке карактеристике пише, видећеш и сам, а ја на техничком код мене проверио и кажу да апн од 2001 има фабричку брзину до 45......можеш код мене регистровати
emoji41.png
 
Тражићу од овог мог другара што ради на техничком, да ми слика и покажем ти, лепо им пише да иде 45 и може се регистровати на АМ.
Штавише, идем да се обучем и по овом снегу одо да то сликам. Нервирају ме ти што на техничким не користе исте параметре, једноставно знају да буду и безобразни.
Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Verujem ja tebi ,u opštini Alibunar neće da mi registruju na AM,imao sam problem pre par g sa kombijem otišao u opštinu Plandište i rešio stvar.Verovatno ću i sada tako.
Svako tumači na svoj način,ja mislim da se kod nas dogovore pošto svako ima svoje mušterije i imaju iste kriterijume.
 
@talianu очисти сандуче од пп.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
@brkin-sonta сад би се ја и ти препуцавали ко је више у праву (не мислим свађали, већ оно више као научна расправа) у вези те компресије и трајности радилице......тврдим да си делимично у праву али грешиш, компресија на истим кубикажама има везе али на различитим кубикажама нема везе за оштећење радилице....број обртаја и снага су ти који разјебу радилицу. Направи исти степен компресије на 38 и 60 кубика, наравно мислим да све буде одрађено по пс-у, који ће пре разјебати радилицу?

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга

Nemam ja druze zasto da se prepucavam...mogu odgovorno da tvrdim da ce motor koji ima klip 38(49ccm) 42(60ccm) ili 48(80ccm) ako je pravilno sklopljen i ispostovane sve fabricke norme podjednako da traje...

To druze nisam ja smislio nego tomosovi inzinjeri davnih godina...recimo ti isti inzinjeri su 60tih/70tih godina iz motora od 49ccm izvlacili veliku snagu i za to vreme pa cak i za ovo neverovatne brzine za motoric od 50kila i tako male kubikaze
ko ima vremena nek pogleda malo istoriju trkaceg programa od D3 D5 D6 i ostalih modela....
 
Brkin...krajem 80ih bio sam klinac koji se vec uveliko interesovao za motore,malo stariji od mene u to vreme su kupovali ili dobijali na poklon nove ATX ili BT motore...BT malo koji da je dugo izdrzao ,a da se ne otvara motor,mislim na 2,3,4 godine posle kupovine,sa ATX nije bilo tog problema...a pazi,tada nisu fusirali sa delovima,i svi delovi su radjeni u sloveniji.
 
Razumem ja vas u potpunosti.... bt je druga prica.... tomos je vec sredinom 80tih polako ali sigurno poceo da mulja sa delovima(to su reci coveka koji je radni vek proveo u tomosu)...cilindri vise nisu bili kao nekada...kanali u cilindru su trebali biti kao na t15slc ali nisu....omasene mere...auspuh je bio prigusen...bio je sklon pregrevanju zbog tog auspuha...tezak magnet koji je voleo da se raspertluje pa otpadne sa srca ili jednostavno osovina radilice pukne kao da je presecena..kod bt-a da su poradili na tome bio bi super motor..u fabrickoj varijanti naravno


dok kod atx-sa se to nije desavalo...standardno paljenje....cilindar po kanalima slican apencovom....karburator od 12mm...bukvalno apn masina..sa svih strana prigusen ali jak prenos pa je vukao kao mazga u svih 5 brzina....dok recimo bt je konstantno radio na visokim obrtajima..a prigusen zato se i pregrevao...
spomenucu i ctx kome se recimo ljustrio hrom sa cilindra...tomos je sam radio cilindre za ctx...vise nisu bili mahle kao recimo na e90....
atx,bt i ctx su krajem 80tih 86+ trebali da izvuku tomos iz krize...ali nisu uspeli...od ta tri modela atx je jedini opstao i proizvodio se do 2002...ostala dva nisu dugo


recimo fusarenje je bilo i kod vanbrodskih motora...isto sredinom 80tih...tomos 18 vise nije nosio crni mahle blok nego plavi iz tomosove radionice gde je brzo propadao hrom kao i na ctx-u
itd itd..
 
Nazad
Vrh