Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Vidiš ti da se taj u avgustu primio, čak i lepo nabubri ali se ne razlista već ćuti do proleća.

Podlogu ne treba dirati ništa dok pupoljak ne krene, znači do proleća za avgustovsko, a dok ne krene za ovo junsko julsko kalemljenje jer joj je potrebna lisna masa da bi živela i hranila lepo taj pupoljak, posle se prekrati iznad pupoljka da bi guralo sve u njega.
 
Moj prijatelj je kalemio 4 kruske na jednu podlogu od od neke rane sorte junske pa sve do kasne kaludjerke sve su cvetale i radjale a sad ostala samo jedna sorta druge se osusile
 
Može ali nije preporučljivo,imaćeš kvalitetne plodove samo od one koja prvo stiže.
 
Poslednja izmena od urednika:
Moj prijatelj je kalemio 4 kruske na jednu podlogu od od neke rane sorte junske pa sve do kasne kaludjerke sve su cvetale i radjale a sad ostala samo jedna sorta druge se osusile
Pa kontam da biljku buni to zrenje u razlicito vreme
Kalemi li ko krusku sad? - ja sam par danas odradio a i sutra idem po grane sorte karmen pa i toga da zapatim par.
Nesto namisljam zasad krusaka da napravim pa kalkulisem da uzmem oko 1000 podloga divlje kruske na jesen.
 
Trešnje kalemljene oko 15-og juna.


ytuhuba5.jpg


aqa3avyt.jpg
 
U martu 2014 kalemio sam na metar visine,na dve grane vinogradarske breskve dve razlicite sorte kajsije engleskim spajanjem . Prijem kalemova izvanredan, odlicno sraslo mesto kalemljena, kalem kajsije dobro raste razvija se. Ovo sam prvi put kalemio radi eksperimenta , probe , neznam kako ce se dalje ponasati, razvijati, rodnost i ostalo. Dali ce podloga vinogradarska breskva ostati tanka a grane gde je kalem kajsije ce vremenom biti mnogo deblje od vinogradarske breskve pa ce se deo gde je kajsija od tezine polomiti ili ce to opstati . Neko ko je kalemio kajsiju na vinogradarsku breskvu, ko je video to, imao iskustva sa time neka mi se javi i napise o tome. Takodje ko zna dali je bolje kajsiju na vinogradarskoj breskvi nisko kalemiti na 5-10cm iznad zemlje leti okulacijom ili visoko metar , metar i dvadeset visine na spajanje u prolece. Koje sorte kajsija su dobre da se kaleme na vinogradarskoj breskvi, koliko tako kalemljena kajsija raste visoka i na koji razmak u redu i red od reda se sade takve sadnice. Te informacije su mi potrebne jer imam nekoliko mladih sadnica vinogradarske breskve koje bi sad u avgustu iskalemio sa kajsijom.

 
Poslednja izmena:
Ja sam video, nije ništa novo, čovek ima njivu skoro pa pored moje, 30ak ari sve pod kajsijom na breskvi. Manje je bujna i brže prorodi. Nema problema sa odlamanjem koje spominješ. On je kalemio nisko pupoljkom i mesto kalemljenja je zagrnuo zemljom, ja mu kažem to ne valja, on kaže tako se radi... Ostale detalje ne znam...
 
Kada kalemis nesto gde je plemkinja bujnija od podloge onda se kalemi vislje, jer sto je kalem mesto vislje to je plemkinja tim postupkom manje bujna.
Dobro si radio sto si kalemio na ramene grane drugim recima.
Inace meni licno se nabolje pokazalo kad nema problema sa bujnoscu kalemljenje na visini izmedju 40 i 50 cm
Podloga je starija tako da sam na kalemu mogao obaviti i pinciranje i dobio sam iste godine i ramene grane.
 
Ove godine: kruska na procep-prijem 80%, bio bi i 100% da nisam koristio i neke tudje grancice, sumnjivo cuvane. Kajsija ni jedna na procep (pelceri losi)! Sa kajsijom nisam imao uspeha ni na budni pupoljak (podloga dzanarika), poludeo sam skroz! Ne znam gde gresim! kako ste vi kalemili na budni pupoljak kajsiju? Cime ste motali pupoljak, jel ste ostavljali drvenasti deo? Takodje ni sa tresnjom nisam imao uspeha, dok su se jabuke primile sve sem jedne (bas tanka podloga). Evo za neki dan krecem na spavajuci da kalemim, pa razmisljam da li ceo pupoljak da umotam u strech foliju, da ne rizikujem da uvuce vazduh? Ruze koje sam prosle godine kalemio u septembru na spavajuci pupoljak su se primile, ali ceo pupoljak je bio umotan u foliju.
 
To znaci kada sadnicu sa losijim korenom godinu dana zalivas djubris i prskas kako bi mogla da pusti zile,a prethodno je prekratis nisko da istera iz nekog pupoljka poduznicu,inace sadi se u kanalicima na malim razmacima jedne vocke od druge,recimo koristi se kod blacinske visnje kada se izvade sa njiva sadnice sa losijim korenom onda se prpore i dobije sadnica koja ima bolji koren i lakse se prima i bolje napreduje
 
Miki2010@ ja sam u nekim prethodnim postovima pisao, ono kako sam kalemio na budni pupoljak i nije mi se nista primilo, pa sad citam postove da prokljuvim gde sam gresio.
Sto se tice kajsije ja sam kalemio februara tri na vinogradarsku breskvu i jedna mi se primila ( visoko, engleski spoj). A saznanje sa foruma u vezi kajsije je da je najbolja varijanta ( mislim najtrajnija , najbujnija i sl.) belosljiva pa stenlej pa onda kajsija , visoko. E sad da li stenlej na belosljivi engleski spoj ( ili procep) u prolece, pa onda kajsija na budni ili spavajuci ( ako stenli napreduje tokom leta tako dobro) pupoljak. Ili cekati prolece pa opet na engleski spoj ( sto bi za mene bilo sigurnije) naravno visoko.
O ovim naoko "sitnim " dilemama, najbolje je pitati Oktopoda, ali se on retko javlja zadnjih dana. Meni je on bio nekako najsamouvereniji u tim objasnjenjkima.
 
Upravo to, nije bitna sama tehnika već da se nakalemi, dole ide pupoljkom, gore grančicom, kako se grančicom kalemi u proleće onda je to potrebno u proleće, a pupoljkom se može jedno proleće pre ili tokom leta ali ako se ide tokom leta pitanje je da li će sadnica dovoljno narasti za kalemljenje do proleća.

Da li će se pupoljak ubacivati ovako ili onako, grančica prost ili engleski spoj su već finese, bitno je samo u koje doba godine se šta radi.
 
Eh da sad vidim da se nisam lepo izrazio, grančicom se može i nisko i visoko, a pupoljkom se samo nisko radi...

Misliš pozeleneo je? Ako je nabubrio onda će ti krenuti ove godine, malo je kasno, bolje bi bilo da ne olista inače do zime neće dovoljno narasti grančica da bi preživela zimu, al videćemo..
 
Ne mora pupoljkom samo nisko. Moze i visoko, cak se i preporucuje kod kajsije. Problem kod visokog kalemljenja je taj sto je podloga duza i i vise izbacuje listice pa mora cesce da se skida dok pelcer ne ojaca.
Nego, kad krecete da kalemite na spavajuci pupoljak?
 
Nazad
Vrh