Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

ma i da se odrzi neko,znas i sam sta povlaci voda sa sovom,bolesti i sl,samo vrba nista drugo
 
Interesuje me kako da znam da li je kalem uspjesan... Novi sam u kalemljenju... prvi put sam ove god poceo da kalemim tresnju na divlju podlogu... Pa me zanima nakon kol;iko vremena bih mogao da znam da li je kalem uspio ili ne?
 
Tako je, ili će da krene da bubri i nastavi listanje, grana, rast ili će ostati sitan i crn. Na žalost teško ćeš moći da sačuvaš kalem grančice do momenta kretanja vegetacije da bi kad vidiš da taj eventualno nije krenuo probao opet sa kalemljenjem, ali možeš tokom leta popravni da radiš pupoljkom.
 
Tako je, ili će da krene da bubri i nastavi listanje, grana, rast ili će ostati sitan i crn. Na žalost teško ćeš moći da sačuvaš kalem grančice do momenta kretanja vegetacije da bi kad vidiš da taj eventualno nije krenuo probao opet sa kalemljenjem, ali možeš tokom leta popravni da radiš pupoljkom.

Može da sačiva kalem grančice ako ih sad stavi u frižider

Ja sam kalemio polovinom aprila sa grančicama iz frižidera i uspjelo je
 
kod tresnje se desava da kree do nekih dobrih 10-15 cm pa da odjednom stane i svene,kod nje nikad nemozes biti siguran 100%
kod ostalog voca sve sto krene preko 5 cm to je 100% primljeno
zato ti je najbolja varijanta da okalemis sto ranije i dobijes prostora za eventualno prekalemljavanje,je ranijim kalemljenjem krece kada i ostala vegetacija,kasnijim kalemljenjem nemas prostora za prekalemljavanje
 
Čemu opklade... pa sačekajte tih tridesetak dana pa videćete da li se primilo... pa dobro i za tih 5 cm. , još toliko...
Ja sam danas krenuo u ofanzivu... počeo sa kalemljenjem: 16 trešanja, 18 stenlija ( od toga jedna kao posrednik za buduću kajsiju) i dve jabuke...Negde oko tri sata nestalo mi je izolir trake...Plemke sam još u decembru skidao i držao u frižideru...Pa dosta mi je propalo, naročito stenli ( na kraju sam desetak skinuo sa voćke iz komšiluka, ništa im ne fali , kao da su i one bile u frizu...). Inače sve je bio engleski spoj ( imao sam skoro idealne debljine i podloga i plemki) , i ozgo malo lepka. Usput sam posadio 6 glogića , namenjenih za kalemljenje aronije, ali još mi plemke nisu stigle....
E sad , videćemo kad ćemo nastavljati, kako će nas vreme poslužiti...
 
znam da je glog univerzalan jer ima jak korijen i da ide naprimjer musmula kruska ali nisma cuo da moze aronija na njega i da je uspjesno primanje ?
 
. Da bi se olakšalo njeno gajenje, omogućila međuredna obrada, rezidba i berba, može se kalemiti na jarebiku (Sorbus aucuparia), koja se u Rusiji naziva "krasnoplodnaja rjabina", u Ukrajini "gorobina zvičajna", onda na divlju krušku i crni glog (Crataegus laevigata), mada se prima i na druge vrste gloga kao što su beli i crveni, C. monogina i C. pinnatifida. Podloga za kalemljenje treba da bude stara najmanje tri godine, jer se kalemi na visini od oko 100 do 120 cm, tako da će sadnica na kalemu imati minimum pet godina u vreme sadnje na stalno mesto. Može se kalemiti na razne načine; očenjem, "čipovanjem", engleskim spajanjem, i ostalim, kao i sve druge vrste voća. Izbor načina kalemljenja zavisi od debljine stabla podloge i plemke.



http://aronia.co.rs/sr/component/content/article/1-aronija-a.html
 
kod mene na glogu imaju samo musmule i sve su stare,male i krive,sto bar po ovim koje sma ja video ukazuje na to da je glog krdzava posloga bar za musmulu
 
pazi ima i glog svojih primena gde je pogodan,recimo mozes da posadis neko voce na glogu,krusku,musmulu u svakoj njivi negde uz kraj njive a da ti ne podgoreva useve koje radis i da uvek imas vocku da se osvezis malo ili ako nemas prostora u dvoristu,a za vampire je vrh ;)
 
pa sačekajte tih tridesetak dana pa videćete da li se primilo...
Нема потребе да се чека. Претходно искуство.
Лане сам први пут калемио кајсију на самониклу шљиву. Пријем 100%. Сви се пупољци отворили и кренули листићи. Задовољан само тако. Калемљено на 30, 70 и 100 цм. Изненада крене сушење тако да је крајњи салдо 70%. Закључио сам да су пупољци повукли "сок" из племке, обзиром да су биле дебље и истог дана сечене а на врху намазане по ПС-у, а спој се осушио. Једну сам племку са 4 окца калемио на метар висине. Два су пупољка истерала по 10 цм и осушила се. То сам одсеко па су друга два потерала што значи да је овде спој био добар само сам претерао с' окцима.
 
Evo ovde ima par njih koji su od mene kupili ili dobili konkretno kajsiej visoko kalemljene imaju od 2 do 4 grane koje sam ja ostavljao u zavisnosti kako su krenule da ipak imaju neki pravilniji oblik,gde su izasle po 2-3 jedna iznad druge ostavjlao sam samo 1,to sto se tebi osusilo 2 a ostalo 2 je neki drugi problem,pauk,grinja,neko ocenuo ili nesto sasvim trecekod voca kalemljenog na licu mesta sve sto krene krenulo je i nema stajanja,kod voca kalemljenog iz ruke postoji taj problem da krene i osusi se ili ejdnostavno prestane da raste,uz svo duzno postovanje iza sebe imam proizvedenih bar milion sadnica i smatram sebe za vrlo kompetentnom osobom po tom pitanju,mozda ne umem da orezujem vocnjak,pravilno stitim plodove i stabla ali po pitanju okalemljavanja i proizvodnje sadnice mogu da predajem i profesorima na fakultetu,neek od njih u Samcu (BiH) je ucio moj otav da kaleme,dovodili su cak i studente vocarstva da im pokaze proces kelemljenja,kako engelskog tako i cipovanja i u toj oblasti sam profesionalac.
Uz svo duzno postovanje prema clanu emne stavrno cudi kako si imao i tih 70% po svemu napisanom ti si skroz promasio proceduru
 
kako razlikovati divlju jabuku od divlje kruske u prirodi? osim po listu, jer ga sad nema. govorim o mladicama za kalemljenje. i kakva je njihova medjusobna kompatibilnost? cuo sam da moze, ali ne znam ima li takav spoj kakvih nedostataka.
 
Nazad
Vrh