Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

ja sam juče odradio 2 jabuke pod koru ima dosta vlage pa se lako odvaja inače sam te jabuke prošle godine radio s plemkama iz frizidera koje se kasnije nisu primile izgleda da je bilo puno vlazno u frizideru i da su stradale,ovaj put sam odma iz ruke našao pupove koji nisu još krenuli i okalemio pa vidjet cemo..
 
Pa kod mene je krenula vegetacija, kajsije samo što ne procvetaju, samo se crvene buketići, džanariku što imam posađenu, sva je u onim beličasto sivim pupoljcima...Kao ajde nakalemih par kajsija direktno sa skidanja, ali ne razumem zar se tako neće osušiti plemka, zar nije glavna fora u kalemljenju da podloga krene a da kalem grančica još uvek miruje i zato se i skida ranije i skladišti???

Evo da vam javim da su mi se primile ove kajsije za koje sam grančice skidao kad su pupoljci bili baš nabubrili, nisu bili beli baloni, daleko od toga, ali su se crveneli ko majmunska zadnjica :osmeh:
Čak se cvetni nisu ni osušili odmah, već su normalno izgurali, hteli čak i da cvetaju ali sam neke skinuo a neki nisu smogli snage, sad su ovi "nevidljivi" koji su između cvetnih krenuli da bubre, na jednoj se čak i otvaraju.

p.s. kalemio sam sat vremena nakon skidanja grančica, bez ikakvog čuvanja (seci, stavio u gepek automobila, stigao na plac, kafa, presvukao se pa onda :) )
 
Ma to je zbog kafe... da si nešto preskočio iz ovog tvog redosleda ne bi valjalo...ovako odlično.
I ja sam obišao moje kalemove popodne...I mogu vam reći za trešnje, da nema ni jedne za koju mogu reći da se nije primila, ali dal će biti 100%...verujem da hoće...Kod šljiva je drugačija situacijana na nekima se vidi ona famozna "zelena tačka" na pupoljku plemke, a neke su još uvek "ozbiljne". Mada stenli kreće malo kasnije od trešnje tako da ...videćemo. Da, plemke sam držao u frižideru, nege od sredine decembra, iz uz mali probir ( jer sam bio navukao kao da mi treba za potpalu peći...) dobro sam prošao.
Što se tiče aronije imao sam dva kalema na glog i jedan na šljivu...jedan od onih na glogu je pocrneo, a ona druga dva imaju neku boju...i nadu da će se razlistati. Jabuke se još ne pokazuju a i šljive takođe ( ranka na proporki). Badem sam kalemio na ranku...ali nema nekih naznaka, za ništa ...da li će nešto biti ...videćemo.
 
Neki su pitali šta je to magriva i da im postavim slike...ne znam u kojoj temi pa ću postaviti odgovor u dve.

Možete je i prepoznati tako što se razgranava već jako nisko i formira kao neko vreteno, grane bočne koje se pojave rastu bukvalno vodoravno.



 
201504161047381.jpg
201504161048071.jpg
201504161048181.jpg
Pozdrav, evo i mojih kalemova. Kalemio sam ih 17 marta i do danas nisam obisao,ovo mi je prvo ozbiljno kalemljenje imam oko 100 kom. Sljiva je u pitanju a podloge sam kupio i posadio jesenas.Da li je ovo znak da su primljene ili moram da cekam jos da bih znao?

- - - - - - - - - -

201504161049281.jpg
Evo i jedne kruske lubenicarke, malo zaostaje za sljivom ali pupoljak je zelen i svez.
 
Trebalo bi da su se primile, međutim da si grančicu samo pobo u zemlju ona bi u ovo vreme olistala, ja tako rezidbom još pre mesec dana trešnje dohvatio i par komada sa rodom, otac ih pobo da učvrsti neki najlon i evo ladno procvetale :D Ali opet kažem, trebalo bi da su se primile. Znaćeš tačno kada krene i grana da izlazi iz pupoljka.

Jedan savet, nemoj sada da se ne bi otkinulo, iseci tokom godine ovaj patrljak iznad pupoljka, što bliže pupoljku, tada će to biti grana, i premaži voskom, tako će voćka kako raste da kalusira i zatvori taj presek a ovako će ti ostati suvarak grančica koja će da truli godinama i može da šteti.

Takođe pretpostavljam da znaš, treba da skidaš sve listiće koji krenu ispod mesta kalemljenja tj na podlozi, da ne bi tu krenule grane i da bolje gura gore u kalem.
 
Hvala, sledece nedelje cu da skinem sve listice sa podloge pa kasnije i da skratim taj patrljak kad odaberem koji cu pupoljak da ostavim. 80% je krenula tako mada sam ja zadovoljan i polovicnim uspehom, ipak sam ja pocetnik. Pozdrav
 
Listiće ćeš skidati puno češće nego sledeće nedelje samo :) to će se stalno pojavljivati a važno je da skidaš da bi kalemljena voćka bolje rasla, a i ako ne skineš kad je listić, posle moraš da secneš granu a onda tu izbije 10 listića...

Prekraćivanje kažem ti sad batali jer je spoj još uvek labav, odradi to za neko vreme, nevezano za vreme kad ćeš odabrati pupoljak. To ti nije nešto što je hitno, ali jeste bitno, čak će ti porast biti praviji ako nema tog patrljka, mada ne mora da znači. Ako budeš odabrao donji pupoljak da ostaviš, onda prekrati iznad njega tačno.
 
Kalemio sam prostim spajanjem sa onim zarezom, valjda je to engleski spoj. Mnogo je lakse tako jer se lepo spoji pa moze lako da se veze. kalemio sam na licu mesta pa je teze bez zareza da se veze. Kazu da je bolje pupoljkom u avgustu, pa cu probati i to posto mi je ostalo podloga. Pozdrav
 


Mada nije po pravilima ja prilikom kalemljena ostavljam potrošače,to radim sa ciljem da biljka pretrpi što manje šokova. Kasnije tokom godine kako kalem ojačava i potrebe mu se povećavaju otklanjam nepotrebno.

- - - - - - - - - -

Tada preseke premazujem kalem voskom.
 
Neki su pitali šta je to magriva i da im postavim slike...ne znam u kojoj temi pa ću postaviti odgovor u dve.

Možete je i prepoznati tako što se razgranava već jako nisko i formira kao neko vreteno, grane bočne koje se pojave rastu bukvalno vodoravno.


Oktopode, ja sam ti ovo tražio...negde još prošle godine...nema veze sa vremenom , zahvalan sam ti.
I odmah mogu da kažem da ovu biljku u mojoj okolini , ja nisam video...ovo stablo mi liči na trešnju , divlju....ti kažeš da raste kao žbun...ovaj, pa list mi nešto "masan" kao kod kruške...a cvet mi liči na cvet jabuke, sa onom svojom širinom...
Svaki kutak moje okoline znam...svaki žbun...stari voćnjak...vinograd i slučno....ali ovo nisam video...
Probaću opet da potražim , jer me baš interesuje...
A tebe ću opet da pomučim i da slikaš ili ispričaš kakve plodive daje i u kakvom okruženju najčešće raste ( da li po ivicama puta kao džanarika ili u šumi ili slobodnim proplancima ...možda u nekim "potocima" vododerinama)

- - - - - - - - - -

A što se mog kalemarenja tiče...e drastično se okrenula situacija od pre par dana ( 09. 04.) Kalem trešnje na mogu da prepoznam ...skoro svi ufitiljili...Dok kod stenlija sam izbrojao 13-7 u korist primitka...Odjednom je zasušilo i sutra idem da dodam malo vode ...inače će biti katastrofa....
 
Na slici možeš da vidiš iza jednu veću, ona je porasla oko 3 metra ali je i dalje tako vitka, bočne grane rastu skroz vodoravno. Kreću od samog dna, u tom smislu sam mislio da liči na žbun.

A cvet i list meni najviše liče na višnju, čak ne mogu ni da raspoznam, pa bih rekao da sam je viđao na međama međ bagrenjem, a neki ritopečani su ih vadili sa banatske strane gde je kanal, u principu nema nekog pravila, zavisi od lokaliteta kako se rasprostranila.

Slike ploda:
thumb.php
prun_17.jpg
659_26.jpg


I još pregršt slika kada se na google pod slike ukuca prunus mahaleb: https://www.google.rs/search?q=prun...P5ygPfroCACQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=633
 
Koliko je meni poznato Magriva ne raste u divljem obliku južno od Save i Dunava.

- - - - - - - - - -

Moguće je da ima veze i sa nadmorskom visinom.
 
Submediteranska je to biljka.
Obitava na suhim, oskudnim, vapnenackim tlima.
Kod mene je rasirena u Istri i Dalmaciji.
Raste samoniklo i ima je poput korova gdje god pogledas.
Zovemo je Rašeljka.
Inace kao podloga sa divljom tresnjom nema puno slicnosti.
To su dvije suprotnosti.
Vole sasvim drugaciji tip zemljista i daju kao podloge sasvim drugacija stabla.
Za nasa zemljista puno je bolji i prilagodeniji izbor divlje tresnje za podlogu tresanja od Raseljke.
 
Gledajući ove slike koje je postavio kolega oktopod, plod mi se učinio jako sličnim plodu divlje trešnje. E sad s obzirom da nemam neke slike stabla teško mi je da napravim pravo poređenje.
Kod mene ima dosta divljih trešanja i to čini mi se najviše od 700 do čak 1 000 mnv. Postoje doduše varijeteti ploda, od skroz sitnih do srednje krupnih plodova, od svetle do tamno crne boje, od skroz gorkog do lepog i slatkog ukusa. Što se vizuelnog izgleda samog drveta tiče, nisam primetio neke velike razlike, osim što mogu ostati "normalne" visine (iako imaju veliku starost), ali i izrasti u stvarno ogromna stabla široke i bogate krošnje.
Ovde se koriste kao podloga za kalemljenje (mislim) većine sorata trešnje, napomenuću da se ne bavim kalemljenjem pa ne zalazim detaljno u to.
Kada nađem prvu priliku, iskoristiću je da napravim nekoliko fotografija mlađeg ali i starijeg stabla, pa postavim ovde jer će možda nekom biti interesantno ...
 
Divlja tresnja u gustoj sumi raste jako visoko sa rijetkom,rastresitom i uskom krosnjom.
Na otvorenom mjestu sa puno prostora i sunca formira gustu,okruglu krosnju.
Kao podloga u vocnjaku uz gnojidbu i pomotehnicke mjere daje lijepe krosnje sa jako velikim i teskim urodom.
Za razliku od raseljke dugovjecna je i podnosi teza i vlaznija tla.
Daje neusporedivo vise ploda.
 
Na slici možeš da vidiš iza jednu veću, ona je porasla oko 3 metra ali je i dalje tako vitka, bočne grane rastu skroz vodoravno. Kreću od samog dna, u tom smislu sam mislio da liči na žbun.

A cvet i list meni najviše liče na višnju, čak ne mogu ni da raspoznam, pa bih rekao da sam je viđao na međama međ bagrenjem, a neki ritopečani su ih vadili sa banatske strane gde je kanal, u principu nema nekog pravila, zavisi od lokaliteta kako se rasprostranila.

Slike ploda:
thumb.php
prun_17.jpg
659_26.jpg


Ne, definitivno, ovu biljku, dosad u mom veku, nisam video, u mojoj okolini a stalno sam u prirodi...

- - - - - - - - - -

Što se tiče mojih kalemova, ja se danas nadao kiši ...ali nije kapnula ( možda će noćas), tako da sam popodne išao da zalijem kalemove, sa nekih 5-6 litara vode...nadam se da će pomoći nešto. Ako noćas ne bude palo kiše, sutra idem da okopavam pa ću zaliti opet....
 
Nazad
Vrh