Krompir

Koliko mi treba semenskog krompira za 1 ar i koliko se kreće cena?Da se ne zalećem na pijaci...Ne bi da mi noge ostanu duže od jorgana :)
 
Nemam mora na dizel

- - - - - - - - - -

Ko prodaje dobar Holandski semenski krompir I po kojoj ceni
 
Koliko mi treba semenskog krompira za 1 ar i koliko se kreće cena?Da se ne zalećem na pijaci...Ne bi da mi noge ostanu duže od jorgana :)
setvena norma za krompir zavisi od frakcije krtola ja ti preporucujem ako ces mladi krompir 3500kg po ha to znaci u prevodu frakcija najmanja 55 a ako ces za kasni konzumni oko 1500kg po ha ali elite nasi proizvodjaci zbog ustede biraju krtole sto manje frakcije zbog ustede ali znaj nema pravog krompira bez najmanje 55 frakcije i osnovno pravilo je kod krompira koliko kg semena toliko kg djubriva naravno stajnjak plus kompleksno mineralno u jesenjoj obradi zemljista
 
Prosle godine nasadio sam 30kg semenskog, aladin i rivieru i izvadio 200kg. Kasno sam kupio seme pa sam sadio dosta krtora bez koje nisu proklijale i mislio sam da je to lep rod,medjutim kazu mi stariji i iskusnije malo je rodilo a dobio je 3x15 u sadnji i kan u nagrtanju plus prihranjivan preko lista i navodnjavan u cemu je bila greska? Ove godine planiram da mu stavim u sadnji 816 24, jesenas je bacen kokosinji stajnjak na toj parceli. Takodje planiram da malo nasadim krompir na parceli koja sigurno 10 godina nije obradjivana,zemlja crna pa izmrzla kazu komsije u selu neces naci bolje parce zemlje ali tu zivi i slepo kuce :) Koji vestak da bacam i jel ima leka za slepo kuce
 
reggacci Hvala još jednom.Znači sitniji od frakcije 55 da ne uzimam?S obziram na ručnu obradu "motika sistem"u bašti koliko bi optimalno trebalo saditi,mislim rastojanja,itd?
Do sada sam dva puta sadio krompir u bašti logično,pomalo za svoje potrebe :) Povratnik na selo pa mi fali iskustva.Polako sam naučio nekako mic po mic kako treba raditi.Mada treba znanja i iskustva pa sam imao dosta male rezultate do sada al' ove godine sam rešio da nađem bolje "seme" pa ćemo videti.

MilanM

user-offline.png
Verovatno loša priprema zemljišta i nedovoljno naklijala semena,ne znam ni ja?. Inače krtice su zakonom zaštićene kao srndaći i ne smeju se ubijati,mada je to dosta nejasno,evo ti cela tema http://poljoinfo.com/showthread.php?1382-Kako-suzbitii-krtice-u-voćnjaku
 
Prosle godine nasadio sam 30kg semenskog, aladin i rivieru i izvadio 200kg. Kasno sam kupio seme pa sam sadio dosta krtora bez koje nisu proklijale i mislio sam da je to lep rod,medjutim kazu mi stariji i iskusnije malo je rodilo a dobio je 3x15 u sadnji i kan u nagrtanju plus prihranjivan preko lista i navodnjavan u cemu je bila greska? Ove godine planiram da mu stavim u sadnji 816 24, jesenas je bacen kokosinji stajnjak na toj parceli. Takodje planiram da malo nasadim krompir na parceli koja sigurno 10 godina nije obradjivana,zemlja crna pa izmrzla kazu komsije u selu neces naci bolje parce zemlje ali tu zivi i slepo kuce :) Koji vestak da bacam i jel ima leka za slepo kuce
Milane 8-16-24 nemozes stavljati u sadnji to je kompleksno djubrivo i namenjeno je za osnovno djubrenje sto znaci u jesen mozes pred sadnju stavljati jedino vodotopiva djubriva pogledaj yarina djubriva

- - - - - - - - - -

Zile rastojanje je 70cm medjuredno a u red pod motiku ako rucno sadis toliko kad otvaras novu rupu da zatrpavas prethodnu
reggacci Hvala još jednom.Znači sitniji od frakcije 55 da ne uzimam?S obziram na ručnu obradu "motika sistem"u bašti koliko bi optimalno trebalo saditi,mislim rastojanja,itd?
Do sada sam dva puta sadio krompir u bašti logično,pomalo za svoje potrebe :) Povratnik na selo pa mi fali iskustva.Polako sam naučio nekako mic po mic kako treba raditi.Mada treba znanja i iskustva pa sam imao dosta male rezultate do sada al' ove godine sam rešio da nađem bolje "seme" pa ćemo videti.

MilanM

user-offline.png
Verovatno loša priprema zemljišta i nedovoljno naklijala semena,ne znam ni ja?. Inače krtice su zakonom zaštićene kao srndaći i ne smeju se ubijati,mada je to dosta nejasno,evo ti cela tema http://poljoinfo.com/showthread.php?1382-Kako-suzbitii-krtice-u-voćnjaku
 
KROMPIR
DOBRI SUSEDI : bob, kamilica, dragoljub, kupusnjače, korabica, kim,
kukuruz, hren, paprena metvica, špinat, kadifice
LOSI SUSEDI: grašak, bundeve, cikla,celer, suncokret, rajčica
 
Ove godine planiramo da posejemo 30 ari krompria.E sad posto mi to sejemo prvi put imam neka pitanja:
1.Koliko je potrebno semenskog kompira za 30 ari?
2.Sejemo na ledinu koja nije orana 20 godine,tip zemljista je crna smonica i na tu parcelu je izvuceno 10 prikolica stajjaka,koju sortu preporucujete?
 
Da,to za susede krompira sam znao mada gajeći povrće u bašti ta udaljenost sorti je relativna jer je mali prostor.Koliko bi trebalo da je udaljen od cherry paradajza?Ja sam do sada pravio razmak od nešto preko 1m,jeli to dovoljno?
 
Ja sam pripremio moju parcelu od 10 ari za krompir, ali sam napravio jednu gresku. Jesenas sam razbacao stajnjak ali nisam bacio NPK. Sta da radim, ima li svrhe sada baciti NPK? Koja je vasa preporuka.
 
To mi nikako nije jasno. Hiljade postova je napisano u temama o kukuruzu da upotreba NPK djubriva u proleće nema svrhe zbog vremena potrebnog da predje u oblik pristupačan biljci. Kako krompir rešava taj problem sa usvajanjem? Ovo pitanje sam već postavljao. Još nije bilo odgovora.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh