Balirka

MA ajd samo ti presaj sa svojom NENADJEBIVOM presom i uzivaj. Nema smisla dalje se raspravljat :ppozdrav: uvazam misljenja i iskustva i uporedbe ljudi koji su probali jednu presu i drugu i tako sve stvari i onda iznijele iskustva a ne sto su vidli da drugi rade

Ap 45 udara 110 u minuti pri 540 o/kardana , novije sve manje 100 o/min pa najnovije 90 o/minuti, postoje i druge jos vece konstruktivne razlike.

Prese sa kockastim malim balama su zavrsile karijeru bilo kojih proizvodjaca, to je povijest , ide se na sve vecu proizvodnju i sve manje ljudskog rada.

Ne uzivam ja , nego moram, jer nisam kupio rolku zbog stanja u toj oblasti kakva jeste, kako mi se cini i ova uskoro nece trebati kad stupe novi zakoni EU na snagu.

- - - - - - - - - -

Ja bih samo da kazem da gledajuci snimke na youtubu video sam neke sa pogresno podesenim dodavacima mase odnosno vilama , masa im se gusi na vilama koje su dalje od klipa i nije mi jasno kako se ne zapitaju zasto ime se gusi non stop masa na stolu , vile idu zajedno gore dolje i presa ima problema i oni jos stave snimak na internet.
 
Da tacno je da na AP41 nema sestougaonih osovina,odavno je bilo pa se zaboravilo al znam veoma dobro da sam ih negde menjao.Te osovine su problematicne na velgeru(modeli koji ih imaju) a to znam iz iskustva jer sam ih jurio polovne i nisam nigde mogao da ih nadjem pa su narucene u termometalu.Necu dalje da zalazim u problematiku ima tu dosta stvari koje su iskomplikoval bespotrebno.Ja nisam nigde rekao da velger losa presa ili krs,kao sto ti to potenciras za druge tipove presa.Po tebi nijedna druga presa ne moze da parira velgeru?Naravno da moja riviera nece moci po brzini rada da parira tvom velgeru koji ima prilicno veci kapacitet jer nisu u istom rangu i glupo je po tome ih uporedjivati.Uzmi bilo koji velger u rangu moje prese po kapacitetu i velicini pa onda da vidimo dali je bas toliko kako sam kazes nenadjebiv???Da vidimo onda po brzini i kvalitetu rada ko kome moze da parira.Necu dalje da raspirujem raspravu na ovu temu jer samo naglabamo na prazno i ide se u of-topic...
 
Nema ta rivijera da trazi ni pored 51 a ni pored 41 velgera, mehanizam vezaca je isti kao kod mene I to je ubodeno za sva vremena, ove novije imaju te petougaone osovine I ni meni se ne svidjaju

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Ispade sad po vasem da su welger najbrze prese i da se ni jedna druga presa ne moze porediti sa najmanjom welgerovom. Nek riviere su sigurno brze od 41 mozda cak i vecih presa. Sto nisi probo nemoj tvrdit :)
 
Necu sad da navodim primjere iz sela, da ne bude ''jel' si ti to tjer'o'', ali se sjecam da je bivsi nas clan Levak (a ipak se on razumio malo vise u prese od velike vecine ovdje) kategoricno tvrdio da Welger nije nista narocito. Osim 61_ce, a 41 i 45 su promasene masine,opet njegova tvrdnja.Jeste da nije lijepo da upotrebljavam njegove izjave, sa obzirom da on nije u mogucnosti da replicira.
Steva, jesi li gledao u radu MF124 ili tjerao, ona sa tim cudnim nacinom dodavanja jede sve prese pomenute na zadnje 2 stranice.
 
Ispade sad po vasem da su welger najbrze prese i da se ni jedna druga presa ne moze porediti sa najmanjom welgerovom. Nek riviere su sigurno brze od 41 mozda cak i vecih presa. Sto nisi probo nemoj tvrdit :)

Postoji jedna welgerica u selu , moguce je da je to 41 ili 43 , radi onaj najmanji format bala , ako bi se ravnali po toj onda je welger najgore smece na planeti, na toj valjda ne postoji deo koji nisu popravljali ili lomili. Paradoks je da se vozi enormno sporo , ja sam za isto vrijeme i ispresao i potovoraio bale on je tek zavrsavao istu parcelu a u isto vrijeme smo poceli. Ali postoje 10-tak drugih koje su radile bez problema istog proizvodjaca.

Ali i kad bi se gledalo prosijek nezavezanih bala , pricam o onome sto sam vidio ,Welger petljac bi bio u vrhu ako ne i najbolji.

Ako pricamo o presanju kukuruzovine to mu ne odgovara i moze doci do krivljenja igala, stabljike kukuruzovine se nabiju kroz rupu gdje prolazu spaga ispod onog polumjeseca a kako on kod vezanja pritiska spagu preko ekscentra a vraca se nazad preko opruge tu je problem taj dio se zaglavi i postoji jako velika verovatnoca da ga igle pogode , to se meni desilo. Takodje presanje jako mokre i trule slame , ako postoje one gomile a ne osuse se, napune skrge u kanalu i nastaje problem sa vezanjem bala a ponekad u ekstremnijim slucaju iskrive se i igle. Jednostavno masa federira u kanalu , vraca se za klipom i kod povratka igala poslije vezanja znaju da se zaglave i u slijedecem udaru klipa on iskrivi igle.Takodje se mogu lako iskriviti ako se presa poluzelena masa, vrlo jako sijeno ili ljulj. Ako imate nove igle ili ne iskrivljene iscrtajte konturu istih u garazi ili negdje gdje ne krecite , ustedice vam dosta vremena kad ih ispravljate.

Ali u ovakvim se slucajevima dobijaju jako teske bale pa se onda i ne radi.

Moglo bi se u temi spomenuti i neke majstore koji popravljaju prese, meni ne , ali gledam neke u selu sisaju kao ovce , umjesto da im zamijene ishaban dio oni malo navare i poslije kratkog vremena kad se to istrosi opet imaju posla, ali problem je da to nemozes nekim ljudima objasniti da ih sisaju , za dva dolaska uzme mu za putne troskove da taj dio moze uzeti zamjenski i ustedjeti u buducnosti.
 
Sova nisi od juce na forumu,znam da se razumes u prese,al masej 124sa tim kontra tipom dodavanja je fabricki nastelovan tako,ali welger i klas nisu ,to sam hteo da kazem.Ako postavis taj nacin dodavanja na pomenute prese nece bas dobro raditi.Da nisi spomeno Levaka ,vec mi bio izaso iz secanja,steta sto je napustio forum.
 
Grabik, te probleme kod baliranja koje si pobrojao, ne podnosi ni jedna presa a ne samo Welger. To tipa, mokra ili vlazna masa, kukuruzovina....
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako ćemo o brzini prese, Welger AP830 je brža od AP40,41,42,45,51,52,53,60,61 itd... :)
Ne treba mešati babe i žabe jer svaka presa ima svoju namenu, a koliko para toliko i muzike.
Nisu dzaba skupe ove malo novije Welgerice. :)
 
Te malo novije nebih ni uzeo jer su starije bolje resene, prostiji mehanizam , sto prostije to dugovecnije i manje kvarova

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ako ćemo o brzini prese, Welger AP830 je brža od AP40,41,42,45,51,52,53,60,61 itd... :)
Ne treba mešati babe i žabe jer svaka presa ima svoju namenu, a koliko para toliko i muzike.
Nisu dzaba skupe ove malo novije Welgerice. :)

Pogledao Ap830 tvornicku reklamu i letak, povecali pick up i stavili umjesto 2 siljka na vile 3 siljka, glupost , ajde sirina pick up-a povecava kapacitet. Takodje moze vise da zbije balu od starijih modela , kome to treba:) Sve ostalo je je isto ili losije reseno nego na starijim modelima. Nesto su zakomplikovali da se ne kaze da nisu nista novo napravili. Vidim i da sada vise nije u natpisu welger prvo vec, lely. Petljac je isti po principu rada , samo su ga malo nalickali sa drugacijim gusanim odlivcima. Tezina prese se povecala , kontrola kopcanja i pick up je hidraulicna a takodje i kontrola onog katapulta na remenje je hidraulicna ne kao kod starih modela mehanicka.

- - - - - - - - - -

Na ovom snimku imate na 40 sekundi , usporeno kako welgerica veze cvor, pogledajte kretanje igle i ostalih djelova petljaca i kako sve radi, citava filozofija od najstarijeg modela do najnovijeg.
https://www.youtube.com/watch?v=KgM9j64GNtI#t=53
 
Ne diktira brzinu velicina pikapa nego usta balirke, koliko mase moze progutati , pikap ladno skuplja vise nego sto moze progutati

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
"International"
Robusne, izdrzljive, dosto su dobro osigurane od loma, svuda ima osigurac-sraf.
Brze prese mogu da progutaju dosta mase, prenos za pokretanje vila, mehanizma za vezivanje i spirale je preko kardana, tako da nema bojazni od istezanja lanca ili prezupcenja, pa da bude problema radu, i sa vezivanjem.

Model b47 je stariji, i ima drugi tip vezaca, pa moze da bude problema sa vezivanjem, model 435D ima RS tip vezaca i on je bolji, sada opet zavsi na sta naletis i u kakvom stanju. Ja imam b47, sa malom modifikacijom na vezacu i tera bez problema, i gledaj da bude sa duplim kardanom, onda ne iskljucujes vratilo, samo teras i motas koliko hoces.

A kakva je Inernational 430? Koji vezac ima?
 
Nazad
Vrh