Kukuruz 2019

Kako ovo vreme ima uticaj na pipu,sovicu i sl stetocine,je l napadaju ili jok

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
9241, setva 18.4.
01f115c6d1741ef661bd9d943bfb411d.jpg


Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
Dosta fali.
 
drustvo bio sam danas u obilazak kukuruza, na jednoj parceli imam rastavic one jelkice cime to mogu da oprskam i unistim?

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
Bukvalno otporan na herbicide. Glifosav je registrovan,za njega,sa 8-12 l na ha,kao sto rece neko-ni jace doze ga ne niste. Inace,rastavic vam je pokazatelj da je njiva niskog ph,verovatno oko 4 ili nize. Dakle, krecnjak ili saturacioni mulj su jedini dobri herbicidi za ovaj korov,a ujedno podizu ph i kvalitet zemljista.
 
To apsolutno nije tacno da je pokazatelj samo toga. Ja ima njivu sa 7,5ph i izlazi rastavic svake godine u kukuruzu. Razlog tome je sto je tu reka nekad plavila do podizanja nasipa (bar kod mene, a ima ga i u nebranjenom delu) i nanosila je sve i svasta i prakticno napravila tlo, sa dosta vlage i blizu podzemnih voda pogodnim za rastavic. Literatura kaze da je vrlo cest u mocvarnim-ritskim uslovima gde ima dosta vlage i silicijuma, znaci ne raste samo gde je ph nizak
 
Bukvalno otporan na herbicide. Glifosav je registrovan,za njega,sa 8-12 l na ha,kao sto rece neko-ni jace doze ga ne niste. Inace,rastavic vam je pokazatelj da je njiva niskog ph,verovatno oko 4 ili nize. Dakle, krecnjak ili saturacioni mulj su jedini dobri herbicidi za ovaj korov,a ujedno podizu ph i kvalitet zemljista.
znam da mu ne mogu nista , jedino cu da ga stopiram kad odem sutra da ga prskam i posle kukuruz ima da ga presisa. jedino resenje

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Nije da ne fali ali nije uopšte mnogo. Dosta slika vara pošto je još vlažna zemlja. Probao sam da slikam stojeći onda kao da ništa nema na njivi... onaj što fali je tu, ili je tik da izadje ili je pustio koren a nema klicu ili je razvio dva lista pod korom i ostao...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
znam da mu ne mogu nista , jedino cu da ga stopiram kad odem sutra da ga prskam i posle kukuruz ima da ga presisa. jedino resenje

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
A jel mu može nešto 24d? Imam ga i ja na par njiva pa bih probao pored adenga da ubacim i 24d?

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
prosle godine je kod nas tako bio pljusak a uz to i grad malo presisao i to trajalo bogami sat vremena mislim na pljusak. napravio je podkorak zalepio zemlju i izbio je kukuruz kasnije ipak.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
To za rastavić sam isto čitao da kažu da je pokazatelj kiselog zemljišta , al mislim da je to pisao neko ili pijan ili lud ili onako napamet , ili to možda i ima al kod nas je to pokazatelj savršene zemlje za kukuruz , riječni nanos.

- - - - - - - - - -

Kako ovo vreme ima uticaj na pipu,sovicu i sl stetocine,je l napadaju ili jok

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока

Za sovicu paše , tamo gdje je ima , više radi kad je vlažno , a kad je suva , oštra ,ili zapekla zemlja teže joj je da se kreće . Znači ako ima sovice u prošlosti na tim parcelama ovih dana obilaziti i pratiti. Za pipu druga priča , nema problema kad je kiša.
 
A jel mu može nešto 24d? Imam ga i ja na par njiva pa bih probao pored adenga da ubacim i 24d?

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
Glifosav moze da ga sokira i zaustavi ali jos nista nisam nasao sto moze da ga unisti i to samo kad je kukuruz u toj parceli. ne znam sutra cu da odem do apoteke i pitam sta moze da ga unisti ako ima sta.. sa adengom ces ga isto ko i sa bilo kojim drugim herbicidom samo stopirati na neko vreme ali ima tu i srece kad ga stopiras kukuruz ga preraste i posle mu ne smeta.. jedino sto je ruzno kad pogledas njivu ima tog sranja.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Sto se tice rastavica, kod mene je iskljucivo na njivama sa ph ispod 4. Nemam zemlju pored reka tako da nemam iskustava sa vlaznijim zemljistima ili sa onim koje imaju podzemne vode. Inace, na nekom predavanju je bilo pitanje cime ga unistiti i zastitar (ne secam se iz koje firme je bio) je reko podizanjem ph. Eto, tome sluzi forum,da se nauci uvek nesto novo i razmene iskustva.
 
Imam i ja na jednoj parceli jedan krug u kom se pojavio rastavic, taj deo ima dosta vode, uvek je mekano i uopste u mom kraju rastavic raste samo gde ima dosta vode. Od herbicida najbolje uspeva 2.4d.
 
Normalna doza 0,6do 0,8 l po hektaru. Ne moze da ga unisti ali sigurno ga obara i zaustavlja.
 
Pisano je o rastavicu prosle god sam imao isti problem.Rekose kolege 2.4D i sa 2.4D sam oprskao i ove god ga nema.Praticemo dalje.
 
Nazad
Vrh