Leska - opšta tema

On kada bude izbacio sredisnju granu ,ovi mladi izboji ce u roku godinu-dve dana biti duplo veci nego sto bi bila ova centralna da ostane.
Ne samo da nece izgubiti dve-tri godine "jakog" roda , nego ce onda kada to bude zaista rod ,imati dva puta vise.
To sto Italijani prve godine sve izravnjaju sa zemljom voleo bih da vidim.Najveci broj zasada im nema sistem zalivanja a sadnica koja je tek posadjena tesko da moze prve godine da da neki znacajan broj izbojaka.....dobrim delom prve godine ne da ni jedan.
To i meni ne ide uglavu da, sadnicu koju sam sad u kasnu jesen posadio, u proleće posle bukvalno max 4-5 meseci sečem. Da dođe neko da pogleda šta sam zasadio mogu da mu samo pokažem golu zemlju. Ko hoće to da proba, slobodno :osmeh:. Ja sam uradio onako kako mi je prodavac rekao. Čim sam ih posadio, kosi rez posle 6 do 8 živog pupoljka i odmah tretiranje sredstvom za zimsko prskanje voćaka.
 
On kada bude izbacio sredisnju granu ,ovi mladi izboji ce u roku godinu-dve dana biti duplo veci nego sto bi bila ova centralna da ostane.
Ne samo da nece izgubiti dve-tri godine "jakog" roda , nego ce onda kada to bude zaista rod ,imati dva puta vise.
To sto Italijani prve godine sve izravnjaju sa zemljom voleo bih da vidim.Najveci broj zasada im nema sistem zalivanja a sadnica koja je tek posadjena tesko da moze prve godine da da neki znacajan broj izbojaka.....dobrim delom prve godine ne da ni jedan.
Tako je, meni su u prvoj godini samo dvogodisnje sadnice davale nove izbojke. A jednogodisnje su se širile. Ali u drugoj godini su svi grunuli iz zemlje i sad su vec fini zbunovi, iako se i dalje vido razlika izmedju 2godisnjih i jednogodisnjih.. a nekoliko koje su ostetili zecevi sam skratio do zemlje i one su najsporije i najslabije napredovale, toliko da sam jesenas vecinu zamenio novim 2godisnjim sadnicama iako su u zemlji bile 2 sezone.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Tako je, meni su u prvoj godini samo dvogodisnje sadnice davale nove izbojke. A jednogodisnje su se širile. Ali u drugoj godini su svi grunuli iz zemlje i sad su vec fini zbunovi, iako se i dalje vido razlika izmedju 2godisnjih i jednogodisnjih.. a nekoliko koje su ostetili zecevi sam skratio do zemlje i one su najsporije i najslabije napredovale, toliko da sam jesenas vecinu zamenio novim 2godisnjim sadnicama iako su u zemlji bile 2 sezone.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Evo slila od letos o sada preko zime. Zbun bez lisca na slici je oko 150 cm visine
2002d9aa89d8caf876c566f2f903ad47.jpg
56982e3a9d4c1bf275083f1e9c465fcd.jpg


Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
kako uspjevas njivu odrzavati ovako bez trave, ja svoje potanjirao u jesen i sad narasla neka niska trava
 
VDV jesi bas morao vaditi cele sadnice zbog toga sto je zec grickao!?Mislim koliko su bile napadnute kad si morao to da uradis!?I meni je na nekoliko sadnica prekratio lastare ali ja to ne bih vadio...dobar je dole koren,mora to isterati a i nastavi ta prekracena grana iz pupoljka ispod sa rastom cini mi se...Meni je par sadnica obrstila koza...eno oporavile se sve,ne mozes ni primetiti da su bile povredjene!

- - - - - - - - - -

P.S.a ona sadnica centralna ide napolje ko bela lala :)!
 
VDV jesi bas morao vaditi cele sadnice zbog toga sto je zec grickao!?Mislim koliko su bile napadnute kad si morao to da uradis!?I meni je na nekoliko sadnica prekratio lastare ali ja to ne bih vadio...dobar je dole koren,mora to isterati a i nastavi ta prekracena grana iz pupoljka ispod sa rastom cini mi se...Meni je par sadnica obrstila koza...eno oporavile se sve,ne mozes ni primetiti da su bile povredjene!

- - - - - - - - - -

P.S.a ona sadnica centralna ide napolje ko bela lala :)!
Ne, samo nekoliko komada koji su bili posteno osteceni i oglodani, iz mog iskustva oni i dosta sporije napreduju od ovih koje nisu dirani ili koji su samo malo grickani. Ovi koji su bili malo oni su se full oporavili i izgurali nove i iste su velicine kao netaknuti, ali neki su se patili i mucili i nikako nisu mogli da izguraju.. to su ti koje sam na kraju skratio skoro do zemlje ali nije im pomoglo.. ostavio sam 2 kom koji su tako maleni cisto da vidim sta ce se desiti, pa mozda okinem koju fotku da podelim.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav. Planirao sam da zasadim lesku. Dvogodisnju sadnicu.Obicnu sadnicu ne kalemljenu... Planiram ih gajiti na zbunasti nacin i necu imati sistem za zalivanje... Dobio sam predlog da sadim tri sorte. A to su: Rimsi, Istarski i Romana. Kakvo je vase misljenje u vezi ovih sorti? Koja od ove tri sorte je oprasivac preostalim dvema? Hvala vam u napred.
 
To i meni ne ide uglavu da, sadnicu koju sam sad u kasnu jesen posadio, u proleće posle bukvalno max 4-5 meseci sečem. Da dođe neko da pogleda šta sam zasadio mogu da mu samo pokažem golu zemlju. Ko hoće to da proba, slobodno :osmeh:. Ja sam uradio onako kako mi je prodavac rekao. Čim sam ih posadio, kosi rez posle 6 do 8 živog pupoljka i odmah tretiranje sredstvom za zimsko prskanje voćaka.

Odsecanje mladice do terena podstiče izbojke iz preostalog patrljka stabljike prvog proleća. U proleće se ostavi 4-6 odgovarajućih izbojaka (po snazi i položaju). U toku prve godine rastu izdanci. Sledeće godine (ili nekoliko) probiraju se i ostave odgovarajući izdanci, a kada oni ojačaju uklanjaju se i "bazalni izbojci".
Tako kaže Zaratustra.

Razlika Zaratustra-podavac je "pupoljak" / "izbojak" tj. visina odsecanja stabla.

Sada ima malo logike, ali neću dalje o tome.
Samo još.
U opisu sorti postoji pojam "energija stabla" tj. bujnost.
Pijemontski i Ennis su srednje energični, Cosford i Halski visoko energični, a neke Španske sorte malo energične.
Možda "podsticanje" izbojaka ima veze sa tim.
 
Poslednja izmena:
Odsecanje mladice do terena podstiče izbojke iz preostalog patrljka stabljike prvog proleća. U proleće se ostavi 4-6 odgovarajućih izbojaka (po snazi i položaju). U toku prve godine rastu izdanci. Sledeće godine (ili nekoliko) probiraju se i ostave odgovarajući izdanci, a kada oni ojačaju uklanjaju se i "bazalni izbojci".
Tako kaže Zaratustra.

Razlika Zaratustra-podavac je "pupoljak" / "izbojak" tj. visina odsecanja stabla.

Sada ima malo logike, ali neću dalje o tome.
Samo još.
U opisu sorti postoji pojam "energija stabla" tj. bujnost.
Pijemontski i Ennis su srednje energični, Cosford i Halski visoko energični, a neke Španske sorte malo energične.
Možda "podsticanje" izbojaka ima veze sa tim.
Ja ti iz mog iskustva mogu reci da ovo nije tako u praksi. A opet, ako razmislis, sadnice se prekracuju na 30 cm iznad zemlje kako bi iz postojecih pupoljaka krenulo lisce i grancice. Pa nije lesnik gljiva da raste pod zemljom, potrebni su mu hranjivi sastojci i iznad zemlje.. sunce, blaga koju usvaja preko lisca, proizvodnja hlorofila itd. Ako ga odseces do zemlje ostavljas ga na milost i nemilost samom korenovom sistemu. Koji moze da izgura a ne mora, jer da bi se ukorenio i poterao izbojke on mora neko vreme da provede kao ziva biljka u zemlji, a to mu omogucava ta grancica iznad zemlje..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
milelale, nema u proleće izdanaka. U tome je poenta. Nemaš šta da ostaviš. Moguće je da nisi nešto dobro preveo iz te literature. Sve je manje više ok ali ne možeš da sečeš u proleće do zemlje sadnicu koju si ujesen posadio. Ostaće ti samo korenov sistem u zemlji. Biljki treba fotosinteza da bi se hranila i ojačala. Razmisli i shvatićeš sam da ima više logike da se ostavi sadnica sa lišćem da biljka par godina ojača, pusti izdanke pa tek onda se izvadi ta centralna grana (zapravo ono što je nekad bila sadnica). Još nigde nisam video ili čuo da je kod nas neko primenjivao tu metodu. Ti ako si baš toliko zainteresovan, kupi i posadi određen broj nekalemljenih sadnica pa ih uproleće recni do zemlje. Možeš kasnije da pratiš njihov napredak i uporediš sa brzinom napredka ovih što nisu "uštrojene" pa svoja saznanja podeliš ovde na forumu sa nama.

*********************************************************************

Ima li neko informaciju šta se dešava sa onim Fructus časopisem? Postoji li to još? Google ne izbacuje nikakav link ka njima. Sajt www.nvdrs.org više ne postoji ili bar ja ne mogu da ga otvorim. Našao sam sliku od starog broja gde su stavili brojeve od sekretarica. Na jedan broj mi se danima niko ne javlja. Za drugi mi izbacuje da je nepostojeći. Hteo sam da probam da naručim par brojeva koji me interesuju ali sam izgleda zakasnio. Ako neko ima kontakt od njih ili zna kako može da se dođe do tih njihovih izdanja neka mi javi na PP. Može i javno na temi ako se ne krše neka pravila...
 
Poslednja izmena:
slavimir - u


Već sam se legitimisao kao bez-leskar i najveći deo mog pisanija je iz literature. Iskustvo je sigorno važno pogotovo tuđe. Šta bi bilo kad pi stalno od početka iskušavali. Prodavac je rekao seci na 30cm, ukoso. Jel to iskusio ili čuo od već iskusnih.

[FONT=&quot]izdanak ≠ izbojak
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]Pošto je V.D.Vuk dobio toliko zahvalnica obuzdaću taštinu i stvarno neću više o ovome.
 
Ja sam opet cuo od belog maga sto se tice lesnika da ne treba pipati nista 3 godine od trenutka sadnje. tek cetvrta jesen kad dodje onda ide rezidba. Ne sirite dezinformacije nije poenta pisati da bi se pisalo...
 
slavimir - u


Već sam se legitimisao kao bez-leskar i najveći deo mog pisanija je iz literature. Iskustvo je sigorno važno pogotovo tuđe. Šta bi bilo kad pi stalno od početka iskušavali. Prodavac je rekao seci na 30cm, ukoso. Jel to iskusio ili čuo od već iskusnih.

izdanak ≠ izbojak

Pošto je V.D.Vuk dobio toliko zahvalnica obuzdaću taštinu i stvarno neću više o ovome.

Zašto da obuzdate taštinu? Pa vi samo citirate neki italijanski izvor. Zašto bi ste vi kao početnik, bez-leskar kako rekoste, uopšte trebali da branite neku italijansku metodu sadnje leske? Okačite to ovde i pitate ljude šta misle o tome, koliko je to dobro itd. I sam sam to više puta radio. Odgovore posle izanalizirajte i pokušajte da donesete neke zaključke. Nemojte da to što pišu neki italijani obavezno uzimate kao religiju.Gledajte više izvora. Prodavac kod kog sam uzeo sadnice, ima najmanje 70h sopstvenog zasada. 2005 godine su zasadili 35 000 sadnica(forma žbun) koje su nabavili baš u Italiji. Imaju sistem za zalivanje od tri bunara i preko 100km cevi sve kompjuterski kontrolisano. Imaju deo sa leskama koje služe samo za rasad. Vrlo rado primaju goste pa možete ako ste radoznali da vidite na terenu uživo neke stvari, da im se najavite i posetite ih. Ja kad sam bio po sadnice, bilo je hladno i kaljavo u decembru ali ću preko leta obavezno otići ponovo tamo. Oni ne krate sadnice do zemlje. "Njihovi" italijani ih nisu tako savetovali. Kod mene u opštini V.Plana ima čovek sa najmanje 12h leske. Koperacija sa Fererom. Kupuje njive i dalje se širi. Pun je para pa mu se može. Sadnice dobijene iz Italije i sve, kako i sam kaže, radi po preporuci Fereo. Ne znam da li su mu iz Ferera (a to su, kao što znamo. isto italijani) savetovali da ih krati do zemlje. Ima na YT snimak gde on kaže da je dobio dvoipogodišnji sadni materijal. Na snimku se lepo vide te Ferero sadnice kako izgledaju ali ja sam isuviše neiskusan da bih procenio dal je u pitanju kalemljeni ili je to žbun. Ako nekog ne mrzi može da pogleda pa da nam kaže. Ja ću baš da se prošetam uskoro do njih i pitam ih o čemu se radi i kako su postupali sa tim sadnicama nakon sadnje pa ću ti javiti.

Snimak:

http://www.youtube.com/watch?v=WARwAJOVO5M
 
39367879555_db6929676b_b.jpg
25394494057_8ef094191d_b.jpg


38455087490_5d78a320b4_b.jpg
40265340051_3ea5729377_b.jpg


25394515847_66c5fba0b9_b.jpg
40265352441_e21e953ce5_b.jpg


39367905435_751d0aa05b_b.jpg
39554316794_15ca77c3a3_b.jpg


Imam jedan deo zasada na kome sam bio izvadio neke sadnice istarskog i tu posadio langu pa to imam slikano.
Ovo je bio kraj trece vegetacije i tada sam izbacio centralne i ostavio izbojke po mom nahodjenju.


A ovo su slikane iste te sadnice u petoj godini u sred vegetacije.Svega dve vegetacije od orezivanja.U pozadini cetvrta sadnica istarskog ,vislja svega pola metra.
36214384663_4ee51988ba_c.jpg
 
Molim za odgovor da li ovo može djubrivo da zameni Jaru Kan. Kaže prodavac i ovo je Kan ali 39% pa molim iskusne da prokomentarišu.
d3d357f3bbca0f99d4b51cb3d522d7df.jpg


Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh