Vremenske prilike u 2018-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A od srpskog radara opet ništa, kad god treba da radi on ne radi. Kakva smo mi banana od države...
 
Ne bih da duzim mnogo i da skrecem s'teme.
Peet , nije vise moguce suvo ratarenje ili u prevodu ogroman je rizik.Poenta je u racionalnom zalivanju koje je moguce bez obzira i na usitnjenost parcela.Ali posto ga teras uz kalemegdan dalje necu o tome.U nar4dnim godinama videcete sta ce se desavati po gotovi kod velikih zemljoposednika kad je u pitanju navodnjavanje.

- - - - - - - - - -

Nego hteo sam da pitam ljude koji detaljnije prate vreme, da li je ovo za sada gora situacija po pitanju suse od prosle?
 
Nemamo kiše zbog naftnih bušotina i tih gasova koje razbijaju oblake,eto pogledajte gde pada a gde ne.
 
Tema o vremenskim prilikama postade pamflet tabla o navodnjavanju.
Posto je vec tako nadovezacu se samo, uz izvinjenje, ali moram reci.
Po svemu sudeci mnogo je ovde naprdnih ideja. Tragikomedija.
Oni koji misle da mogu pobediti prirodu grdno se varaju.
Ta silna pamet, alavost i bahatost nas je i dovela dotle da sad vise nista ne moze normalno. Silna manipulacija genetikom, hibridizacija je proizvela da sad sve mora da se prska i vestacki stiti, a kao posledicu jedemo otrove. Sad pametnjakovici vec znaju da se ne mozemo osloniti na Boga i kisu, vec su oni ti koji ce da zamene tvorca. Oni ce da nadmudre sve oko sebe pa i nebo. Ne treba kisu traziti sa neba vec u bunarima. A to sto je takva voda i kad je ima ledena, neuslovna, ali sto oprzi usev u ovakvim pustinjskim uslovima, to nema veze. U Beceju odakle sam nema iole ozbiljnije kolicine vode ispod 80m dubine, a i kad se nadje bunar makar bio najkvalitetniji brzo propeskari i izgubi kapacitet zbog nezgodnog sastava tla i stnozrnog peska. Znam recimo u Gospodjincima koji su izrazito povrtatsko mesto da se proizvodjaci moraju dogovarati kad ce koji da zaliva. Kod njih je mnogo bolja situacija sa zahvatom vode iz bunara, manje dubine i velika izdasnost pa u zadnje vreme imaju ozbiljne probleme jer obore nivo. Lako je biti "mudar" kad si na terenu koji je pogodan. Ja nemam kanal ni na jednoj parceli, bunari su kod nas neizvodivi a kise nema. Jedan smo od najsusnijih reona u zemlji. Kisa kod nas nije pala od 6. aprila, a prosle godine smo zvanicno bili medju najsusnijima. MK koji je privatizovao PIK prosle godine je sve vreme zalivao kukuruz iz kanala pivot kruznim sistemom na ogromnoj parceli pored mene, i imali su manji rod nego ja u suvom ratarenju. Predusev repa, nasibali semena, a sad opet gazda naredio da poseju repu posle godinu dana. Opet zalivaju od setve. I sta je to nego bezobrazluk i mahnitost. Zato treba svi da placamo odvodnjavanje da bi takvi mogli da zalivaju i da prave jos vecu propast? Nego da znate i kad zalivate presipate iz supljeg u prazno i na taj nacin posto agegat sagoreva gorivo dodatno zagadjujete atmosferu. Povedite racuna da ne preterujete i da se umerite pa ce kise bite. Smanjiti besmislena letenja avionima, kamionima i kolima pa ce sve doci na svoje. Ko moze da propagira navodnjavanje ratarskih kultura sa ovim cenama prioizvoda. Samo onaj koji dize cene arende u nebesa. Nema tu pameti, samo bezobrazluka.
 
Kolega smilad sve je džaba što pišeš, svi pričaju o blagodetima zalivanja (slažem se) ali slabo o štetnosti istog.Ja neznam da li mi imamo dovoljno vode za sve parcele i svi da zalivamo kad su neki bunari na 80 i više metara presušili u prošloj godini, nikad zalivni sistem nemože zaliti kao kišni oblaciali no.Što se tiče ovih pametnijih od nas blesavih, ako misle da ja sedim i besposličarim iako se bavim samo ratarstvom pozivam ih da dođu kod mene i idu samo zamnom bez išta da rade i da izmere moje radno vreme tokom dana pa nek onda kažu da nas ratare mrzi da zalivamo a o isplativosti tog posla u ratarskim kulturama je posebno pitanje, razumem ja da je od života na malim površinama u ratarstvu slaba vajda ali ako je 100ha malo pa koliko onda treba da se radi steram mu ga nane skalaprcane, uf.

Sad malo poprskala kišica, čisto da se javi, neki oblačić.
 
U Novom Sadu malopre u dva navrata malo kiše, ali se gadno namračilo i grmi iz pravca Bečeja (mislim i da je Čurug u tom pravcu) :osmeh:

 
@sale ratar
Bas tako, kako je umeo da kaze jedan ovdasnji pocivsi ratar iz Titovog vremena - "U potpunosti se slazem sa tobom"! :)
I Beljanska bara i kanal u Turiji sve manje vrede kao i Tisa Beceju.
U slicnoj smo poziciji pa je sve jasno.
A sto se kolicine vode twice , pa otkud, naravno da je nema dovoljno ni blizu.
Sovjeti su "uspeli" da isuse citavo jedno kopneno more zarad navodnjavanja pamuka i toboznjeg prosperiteta. Ko ne zna neka procita o katastrofi Aralskog mora. I taj slucaj verovatno ima velik uticaj i na nase probleme sa vremenom.
A mi bi iz ovih nasih ogranicenih recnih resursa da uradimo nemoguce. Budalastina. If Najobicniji populizam i politikanstvo za gradski zivalj.
PIK Becej od sredine osamdesetih ima ozbiljne i tada ultramoderne zalivne sisteme pa se ni u cemu nisu proslavili. Naprotiv. U pocetku su propagirali dve zetve, a sad ni jednu ni pored zalivnog cesto nemaju kako treba.

- - - - - - - - - -

@Proximus
Nema u Beceju ni traga od kise. To je tu negde Temerin, ali ni tamo to nije ozbiljno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh