Kukuruz 2018

Nebojsa nije do semena nego do nedostatka padavina i vlage u zemlji.Tako je skoro u celome nasem ataru ko je posejao posle 15 aprila, pa nismo kisu dobili vise od mesec dana.
 
2r5718l.jpg
jrsjee.jpg
Kako može herbicid da uništi koren kukuruza ? Prskan sa 0.5 l coloseum i 1.2 l nicon po ha. Oko korena nema crva ( ama baš ništa ) zrno zaštićen gauchom.... gde sam duplirao " pao " je kukuruz skroz... 100 % je od herbicida.
 
Jesi koristio fluroksipir ? Drugo pitanje : zbog čega si duplirao , jel to možda neki uklinak njive ? Treće koja je tu dubina sjetve ? To i sada možeš provjeriti , kada pronadješ ostatak zrna možeš skontati dubinu sjetve . Jel korišteno djubrivo kroz sijačicu ?
 
Jel rastavic steti kukuruzu ?? Mislim da je negde pisano o njemu da ga je tesko suzbiti ali i da ne konkurise kukuruzu ali ne mogu da nadjem gde. Imam ga kao da sam ga sejao na jednoj njivi koju radim tek drugu godinu, prosle godine bio jecam i nije izasao. Zemlja je dobra recni nanosi a mi je zovemo tinja pa ne verujem u teoriju da raste samo na kiselim zemljistima jer na mojim njivama u tom potezu je PH od 7 do 7,5 a imam ga u dve njive samo mnogo malo.
 
Isto tako imam bukvalno , na riječnom nanosu , a to je najbolja zemlja na svijetu , samo mi zovemo drugačije (ada ) . Gore pjeskovito-glinovita , na odredjenoj dubini pijesak , a skroz dole šljunak . To je vrh zemlja (Holandska) , ph blago alkalna , daleko od kisele . Jedini problem što može da poplavi rijeka . Rastavić zaboravi . Rješenja skoro da nema , ali nepravi problem , jedino malo dublje oranje ga msanjuje.
 
Moje njive su u branjenom delu, plavilo je do 70tih. Ovi sto imaju u ne branjenom delu ne oru u jesen jer reka plavi u proseku svake godine ili svake druge, i mislim da imaju neki i vise rastavica nego kod mene a negde ga nema uopste. Cudna biljka
 
Setva je bila 10. aprila na dubinu 6 cm. Prskano preko noći kad je kukuruz razvio 4. list 5. je bio skroz mali jedva se video , ovo je bilo pre 1. maja. Posle toga kukuruz lepo napredovao bez nekih simptoma i sad 12. maja je dostigao 7-8 listoa. I sad dolazi ono što nije trebao ... kukuruz počeo da pada ( ne da se krivi ) zbog nedostatka korena , glavni koren koji dolazi od semena se osušio ... i ima vrlo malo korena. Nije đubreno sa sejalicom.
 
Kod mene je padao ali zato sto je zemlja pucala po brazdama zbog pripreme i setve po vlažnom. Kada sam ga ospartao i malo zagrnuo sa s oprugama situacija se promenula na bolje

- - - - - - - - - -

Kod mene je u pitanju kws konfites
 
Да то није случајно до сетве у јако влажну земљу,сејалица направила канал који се касније осушио као бетон(издували га ветрови) и семе није могло да развија корен.
То се десило многима ове године на ритским црницама,овде код мене!
Setva je bila 10. aprila na dubinu 6 cm. Prskano preko noći kad je kukuruz razvio 4. list 5. je bio skroz mali jedva se video , ovo je bilo pre 1. maja. Posle toga kukuruz lepo napredovao bez nekih simptoma i sad 12. maja je dostigao 7-8 listoa. I sad dolazi ono što nije trebao ... kukuruz počeo da pada ( ne da se krivi ) zbog nedostatka korena , glavni koren koji dolazi od semena se osušio ... i ima vrlo malo korena. Nije đubreno sa sejalicom.
 
@Nikt , možda je zbog toga , ali kako je uspeo da dođe do 8. lista ? Primetio sam koje sam ošpartao pre dva dana da se brže oporavlja naspram onog koje još nisam špartao.
1ymzc6.jpg
 
Neznam Šandor , za diabroticu je rano ,jedino ako je ove godine krenula mjesec dana ranije . Teško je vidjeti larve (crve ) jedino ako se izvadi i grumen zemlje zajedno sa korjenom pa očisti u vodi ili slično , ali sumnjam.
 
I Ja tipujem na diabroticu, posto je pojeden cela zila korena, Nenormalne temperature su kod nas napravili haos ove godine sa pipama. Sva gamad je izasao u roku od 2-3 dana.
 
Nazad
Vrh