Pasulj

Tako sam 2013 imao problem sa posejanim suncokretom , koji je bio posejan tacno na granici vlage i suvog oko 15 aprila neki je nikao a neki posto nije bilo kise do djurdjevdana 06 maja tek posle niko , odvratno je izgledao , tako da koga ujede zmija i gustera se plasi :haha:
 
E to mene brine, za tjedan dana cemo sijati u prasinu, kod mene je dosta toplo, i necu cekati, prosle godine je trebalo sijati poslije 20tog ili 25tog, al ne i ove godine....

Kada vi planirate krenuti u sjetvu??
 
Ljudi imam OLT-ovu dvorednu mehaničku sejalicu ( pitaću i u datoj temi) , sadio bih njom pasulj na razmak 6-7cm pa me interesuje koje zupčanike da uparim za taj razmak? Da li neko ima iskustva od vas koji sadite pasulj?
 
ja danas posijao prvi grah, oko 0,5ha......sa pneumatskom sijačicom i onim novim pločama......i mogu reći da sam zadovoljan za sada, koliko sam kontrolirao, to je sada pravi posao......sijao sam na 70cm x 6,5cm......jel još netko kranuo u sjetvu, vlage u zemlji ima dovoljno, al kišu nenajavljuju još dugo......

Na koliko se podesava skidac semena?
 
Stavio sam na oznaku 40, da rupe budu potpuno slobodne, jer dva zrna nemogu na rupu, a ako se rupa na ploci zatvori, postoji opasnost da skine zrno.
jel nije kasno sijati u 5mj??
 
Da li pasulju smeta mraz? Nesto malo sam posejao u basti i vidim da je pozutio malo. U planu mi je u ponedeljak da sejem 3/4 jutra.
 
ostavit ću na 70cm......jer onda treba širinu traktora prepravljati.....iako mislim da je puno bolje posijati na 45cm nego na 70cm......ići ću na 6cm razmak u redu, jer razmak sa pločama od 48 rupa se kreće od 6-14mm......i to će biti dobro


72 rupe nisu dobre, al OK, probao sam, i sada sam siguran da nevalja......iako imam original uputstvo za olt psk, i tamo lijepo piše da za grah idu ploče 48x5,5mm.......al nisam čitao

probao sam i sa pločama 60x2 i opet nevalja, to mi je jedan kolega sijao, ima ispravnu sijačicu i sve OK, al na par mjesta je bacala odjednom šaku sjemena, a prije toga metar ili dva nesije.......netko je rekao, da onaj plastični dihtung valjda treba biti drugi za ploče sa 2 reda rupa, pa je u tom bio problem.....neznam

kasnije sam sijao sa olt mehaničkom.......al nije TO TO

nadam se samo, da ove godine bude dobra sjetva sa olt psk i tim pločama, jer samo ako se dobro posije, onda se može očekivati i dobar prinos, jer sjetva je temelj cijelog posla......

kako ćeš ti sijati?
A zašto ploče sa 72rupe nisu dobre,nemogu tzrna stati na rupe u red,ili???
 
ja danas posijao prvi grah, oko 0,5ha......sa pneumatskom sijačicom i onim novim pločama......i mogu reći da sam zadovoljan za sada, koliko sam kontrolirao, to je sada pravi posao......sijao sam na 70cm x 6,5cm......jel još netko kranuo u sjetvu, vlage u zemlji ima dovoljno, al kišu nenajavljuju još dugo......
dali mi možeš reći na tih 0,5h koliko si sjemena posijo na 70 x 6,5
 
Ima li neko iskustva sa pritkasem iliti puzavcem? Koje sorte postoje? Koliki rod daje? Gde ima seme da se nabavi? Ne mogu nista na internetu da nadjem o tome....
 
Ide oko 60kg po jutru, do sada je kod mene posijano 3 jutra, mislim da cu posijati jos 2,5 jutra.....i dosta za ovu godinu.....

Sa 72 rupe nevalja, jer se zrna sudaraju i skidaju jedno drugo, da su zrna manja, kao kod soje onda bi bilo ok......moje iskustvo
 
Mislio sam da posejem nekih 30 ari Gradistanca negde oko 1-og maja. Strah me da nije kasno i da li neko ima seme za prodaju
 
Posejao danas na 3 ha, Sremc (Slavonski zeleni) 400kg - 35cm x 8cm. Pneumatskom Olt-ovom sejalicom, sa plocama za secernu repu. Tretirao seme, Slavol-om S
 
Ja sam jucer posijao 2 jutra, ukupno imam 5 jutra.....i dosta za ovu godinu, poslije poprskao kasnije kultiviranje i prihrana....
 
Nazad
Vrh