Alati i radionice

Kad pominjete kablove za aparat za varenje, savetujte me gde da uzmem duže kablove jer moji nemaju ni 2 metra. :osmeh: Ili savet da ih pravim, ali onda mi trebaju klešta i držač elektrode na zavrtanje.
 
Ako je inverter u pitanju onda ne treba pretjerivati sa duzinom jer je aparat lagan i lako se premjesta a da kablovi opet ne saplicu noge, a opet jako kratki su problemticni jer gdje se vari tu se i brusi i varnice lete na sve strane pa i u sam aparat. Tako da je po meni neka optimalna duzina oko 3 metra. kablova imas u elektromaterijalu i nisu nesto jako skupi,25kvadrata kabal kosta oko 400 din po metru a 16 kvadrat dodje oko 360 din.Mozes na nove kablove da prebacis stara klesta ako su iole dobra.
 
Nije u pitanju inverter već običan, trafo aparat od 180A. Uglavnom stoji u radionici. Mislim da bi mi odgovaralo 4-5 metara dužine. Stavio bih nova klešta jer su stara skroz propala.
 
Ako je aparat od 180A onda mozes staviti slobodno duze kablove jer duzina kabla jede struju a ti imas viska struje pa nije problem. Jedino sto moras otvarati aparat i na kraj kabla staviti stopice s rupom i prisrafiti za izlaz namotaja.Ako mislis ici na duzinu 4-5m onda uzmi 25 kvadrata kabal.Kako sam rekao duzi kablovi jedu struju a isto tako i deblji ali ako bi stavio 16 kvadrata na 5m postoji mogucnost da se griju ako bi radio sa 3.25 a za svako grijanje je potrebna neka energija, u ovom slucaju bi se trosila struja iz kablova i elektroda pocinje da mrlja.
 
Milton-e svaka cast kako ste sredili onaj Varex! kao nov. Meni se svidjaju ti stari trafo aparati. Trenutno imam jedan 'elektroda' zagreb i zadovoljan sam...pozdrav
 
To je ovaj model walmer 180

fotografija0292.jpg


Kako si Gorane uspio da tu zaguras grebenasti kad je tijesno ko u .......
Prosle godine u ovo vreme uzeli ovakav isti samo jaca verzija nepunih 30000din prezadovoljan tata ima samo reći hvale...
 
Nije u pitanju inverter već običan, trafo aparat od 180A. Uglavnom stoji u radionici. Mislim da bi mi odgovaralo 4-5 metara dužine. Stavio bih nova klešta jer su stara skroz propala.
Klesta za masu kupis od co2 aparata ali za 400A. to je zakon za sve i kabal na kraju upresujes i ako imas jak letkon najbolje zaletovati kalajem. Ja opet nevolim pistolj za elektrodu sto se zavrce vec klasicna stezna klesta. nisu skupa ali u slucaju slepljivanja elektrode pogotovu bazicne lakse rastavis elektrodu. Neki od ovih jeftinijih invertera imaju pojacan napon pri kretanju luka a neki ne i sto se onda zezati.Ovako sigurnije
 
Vica je u pravu za ovo sto se tice lepljenja,jer kad se zalijepi a ti ne mozes otkinuti ni otkaciti elektrodu a aparat vristi. Svakom se desi nekad da zalijepi a posebno meni otkad sam uzeo paket bazicnih e61b. Uzeo sam cijelu kutiju u radnji i sve radi dobro i negdje otprilike na pola svaka zalepi, dok nisam otkrio uzrok.Elektrode imaju fabricku falinku. ne pola je skoro svakoj ostecena obloga i kad u radu dodje do tog mjesta ona zalijepi.Samo da ovo potrosim i vise nikada ih ne uzimam,nema nista bez evb50 ipak.
Evo kako to izgleda a ove su jos i dobre, ima gdje fali i po 2 cantimetra obloge

fotografija0518.jpg


A evo i moj set-up kablova, jedan paket su od 16 kvadrata a drugi je od 25.

fotografija0524.jpg
 
Pa nzm sta da ti kazem jer to sto pise da ima 200a tu nema vjeruj mi ni 50 pa zato ako mozes najbolje je da uzmes jaca i onda si miran sto se tice grijanja, a vec sam gore rekao da je grijanje kablova i spojeva dosta negativno po varenje.Kad se spoj pocne grijati on ne moze samo tako da sa grije i nikom nista, onda bi se u kucama grijali za dzabe ali ne moze nego je za svako grijanje potrebno da se trosi neka energija a u ovom slucaju to je gubitak struje na klestima.
 
Na onoj gore slici mojih kablova na onim crnim klestima je pisalo 600A i vjeruj da se nekad ugriju kad se duze radi ali nista opasno onako budu topla a na 600A to ipak nebi smjelo biti, pa ti sad odluci sta uzeti.

EDIT: evo slucajno sam nesto video na kp za mog imenjaka ichbinmilana

http://www.kupujemprodajem.com/Kabal-punog-preseka-19792990-oglas.htm?filter_id=1094

ali ipak sacekaj vasar 3.

Philby- evo jos uvek pise

fotografija0526.jpg
 
Poslednja izmena:
picture-009.jpg
[/IMG]Sad sam slikao moj pistolj stari na vareksu i klesta za masu od 200A za kablove za akumulatore sto mi trebaju da izmontiram.Za 400A su ista samo veca ali slikao sam da vidite u cemu je poenta dobrih klesta. Sa jedne na drugu stezaljku ide pletenica koja ih povezuje a ne preko opruge koja cim jaca amperaza opruga se ugreje i oslabi i time kontakt slabi

-
picture-008.jpg
[/IMG] - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

A evo bolje slike lancuga veceg od 1,5T .vidi se proizvodjac a tezak je ko crna zemlja.Oko 15kg
picture-010.jpg
[/IMG]
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da je ovaj drzac kvalitetan, izgleda da je od punog mesinga i sigurno se ne grije u radu ali nzm kako se boris sa njim kad zavrsis neki var pa ga moras odloziti,svagdje okolo je neka povrsina koja je pod masom a njegov vrh neizolovan i gdje god ga stavis dodje do kurslusa.
 
Nazad
Vrh